1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო დელეგაცია ახალციხიდან: მღვდელი კანდელაკი, რაბინიანი, დ. ბააზოვი.
1918 წლის 12 იანვარს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: სამსონ ასათიანი, თევდორე ღლონტი, რაჯდენ დათეშიძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, ვლადიმერ ყიფიანი, მიხეილ ლოლუა, ბესარიონ ჭილაძე, ვლადიმერ ჯაფარიძე. მდივანი – ბარნაბა გამსახურდია.
1918 წლის 12 იანვარს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: სამსონ ასათიანი, თევდორე ღლონტი, რაჯდენ დათეშიძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, ვლადიმერ ყიფიანი, მიხეილ ლოლუა, ბესარიონ ჭილაძე, ვლადიმერ ჯაფარიძე. მდივანი – ბარნაბა გამსახურდია. სხდომაზე სამხედრო გადასახადი გადაეცა ეროვნულ საბჭოს ჯარის მოსაწყობად.
1918 წლის 12 იანვარს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: სამსონ ასათიანი, თევდორე ღლონტი, რაჯდენ დათეშიძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, ვლადიმერ ყიფიანი, მიხეილ ლოლუა, ბესარიონ ჭილაძე, ვლადიმერ ჯაფარიძე. მდივანი – ბარნაბა გამსახურდია. სხდომაზე ეროვნული ბანკის სესხების გასანაღდებლად შეიქმნა ბანკების კონსორციუმი.
1918 წლის 12 იანვარს საფინანსო სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე მესხი; ესწრებოდნენ: სამსონ ასათიანი, თევდორე ღლონტი, რაჯდენ დათეშიძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე, ვლადიმერ ყიფიანი, მიხეილ ლოლუა, ბესარიონ ჭილაძე, ვლადიმერ ჯაფარიძე. მდივანი – ბარნაბა გამსახურდია. სხდომაზე გადაწყდა ვაჭარ-მრეწველთა კავშირის შექმნა.
1918 წლის 12 იანვარს საქართელოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა კახეთის მევენახეთა საზოგადოების გამგეობას სამხედრო სექციისათვის ქართული საწერი მანქანის დროებით სარგებლობაში გადაცემის შესახებ. ხელს აწერს თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელი.
1918 წლის 13 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სამხედრო სექციის გამგის მოადგილედ კონსტანტინე გვარჯალაძე დაასახელეს.
1918 წლის 13 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიამ განაცხადა, რომ ტრაპზონში არსებული სამხედრო ქონება უპატრონოდ არის მიტოვებული. გამოითქვა მოსაზრებმა, რომ სექციებმა უფრო მეტი ძალისხმევა უნდა გასწიოს მსგავსი საკითხების მოსაგვარებლად.
1918 წლის 13 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ ვეშაპელი. მდივანი – პავლე საყვარელიძე.
1918 წლის 13 იანვარს გამართულ პროფესორთა საბჭოს პირველ კრებაზე უნივერსიტეტის რექტორად აირჩიეს პეტრე მელიქიშვილი, ფილოსოფიის ფაკულტეტის დეკანად – ივანე ჯავახიშვილი, უნივერსიტეტის სწავლულ მდივნად – იოსებ ყიფშიძე, მოლარედ – ფილიპე გოგიჩაიშვილი.
1918 წლის 14 იანვარს გამართულ ჯურუყვეთის (გურია) სოფლის მუშათა საბჭოს წევრთა კრებაზე აირჩიეს საადგილმამულო კომიტეტი შემდეგი შემადგენლობით: ს. გოგუა, ნ. ანთაძე, მ. დობორჯგინიძე, ბ. გოგიჩაიშვილი, დ. კვაჭაძე, ს. აფხაზავა, ყ. ტუღუში.
1918 წლის 17 იანვარს საქართელოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა სამხედრო სექციას ქართული სამხედრო კავშირის მიმართ განსაკუთრებული ყურადღების გამოჩენის აუცილებლობის შესახებ. წერილს ხელს აწერს თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელი.
1918 წლის 17 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა სამხედრო სექციას გაუგზავნა წერილი, რომელშიც სთხოვდა განსაკუთრებული ყურადღება მიექცია სამხედრო კავშირისა და სამხედრო მიზნების განხორციელებისას ესარგებლა კავშირის ძალებით. წერილს ხელს აწერს დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ სომეხთა ნაციონალური საბჭოს საქველმოქმედო სხდომას დაესწრო 21 დეპუტატი, მათ შორის კათალიკოსისა და ნახიჭევანელი სომხების წარმომადგენლები. საბჭოს თავმჯდომარე იყო ს. ტიგრანიანი, მისი ამხანაგი – მინას ბერბერიანი და მდივანი – ს. ტერ-გევორქიანი.
1920 წლის 17 იანვრის გაზეთ „საქართველოში“ წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობა აცხადებდა, რომ 18 იანვარს, 12 საათზე, საქართველოს დამოუკიდებლობის ცნობის გამო მამა დავითის ეკლესიაში ქართველ საზოგადო მოღვაწეთა – ილია ჭავჭავაძის, აკაკი წერეთლისა და დიმიტრი ყიფიანის პანაშვიდები გაიმართებოდა.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარეს, ნოე ჟორდანიას დაევალა ქართული უნივერსიტეტის გახსნა 26 იანვარს.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა მოქალაქეთაგან შემდგარი სამხედრო მოხალისეთა რაზმის დაარსების შესახებ.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ალავერდის მადნების დაცვა-პატრონობა გადაეცათ გიორგი გვაზავასა და გიორგი ლასხიშვილს.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე სამ სექციას (ქონებათა სექცია, სამეურნეო სექცია, ტექნიკური სექცია) ყარაიაზის მამულის დასაცავად დაუყოვნებლივ ზომების მიღება დაევალა.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე ქობულეთის რაიონის სოფელ წყავროკას სკოლის ასაშენებლად გადაეცა 2000 მანეთი.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს სასურსათო სექციის დაარსების საკითხი.
1918 წლის 18 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე საქართველოს ტერიტორიაზე არსებული ფოსტა-ტელეგრაფის სამხედრო საველე ნაწილი გადაეცა სამხედრო სექციას.
1918 წლის 18 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე საქართველოს ეროვნული საბჭოს წევრთა შემდეგი კრება დაინიშნა 1918 წლის 21 იანვარს.
1918 წლის 18 იანვარს საქართელოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა სამხედრო სექციას კონსტანტინე გვარჯალაძის სამხედრო სექციის წევრად და სექციის გამგის მოადგილედ დანიშვნის შესახებ. ხელს აწერს თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელი.