1952 წელს ალექსანდრე სულხანიშვილი საცხოვრებლად ნიუ-იორკიდან სან-ფრანცისკოში გადავიდა.
1952 წელს ევგენი გეგეჭკორმა წერილი მისწერა იტალიის პრეზიდენტს მოსალოდნელი საფრთხისა და რუსული ბოლშევიზმის წინააღმდეგ ბრძოლის საჭიროების თაობაზე.
1952 წლის 19 თებერვალს ქართული შრიფტის კომიტეტმა ქრისტინე შარაშიძეს სასტამბო შრიფტების კატალოგის პროექტი გაუგზავნა და სთხოვა, აზრი წერილობით ეცნობებინა არაუგვიანეს 25 თებერვლისა.
1952 წლის 19 მარტს ეკატერინე ასათიანმა ქრისტინე შარაშიძეს ამანათი და წერილი გაუგზავნა, რომელიშიც პასუხს სთხოვდა იანვარში მიწერილ წერილზე, ეწვეოდა თუ არა ქრისტინე მას ლაილაშში ზაფხულში.
1952 წლის 6 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ დემეტრაშვილისა და გრიგოლ ალშიაბიას საქმის განხილვა 19 მაისისთვის გადაიდო.
1952 წლის 15 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ ერნსტ ლევინთან მოსალაპარაკებლად ნოე ცინცაძე პარიზიდან გერმანიაში ჩაფრინდა და საზოგადო კრებასაც დაესწრო. ცინცაძე ცდილობდა, რუსებთან საბოლოო შეთანხმებისთვის მიეღწია და ამერიკული კომიტეტიდან ფული მიეღო.
1952 წლის 15 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ ნოე ცინცაძე ფრანკფურტიდან პარიზში წავიდა, იქიდან კი მიუნხენში აპირებდა დაბრუნებას. შეატყობინა, რომ ვისბადენში წამოწყებული საქმე არ იყო დასრულებული.
1952 წლის 15 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ გიორგი ვეფხვაძის მეთაურობით გერმანიაში „ანტიბოლშევიკური პოლიტიკური კავშირი“ დაარსდა. ორგანიზაციაში მისი საქმიანობა არ ჩანდა, რადგან ისინი ცინცაძისა და ერნსტ ლევინის მოლაპარაკების შემდეგ აპირებდნენ გააქტიურებას.
1952 წლის 15 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ დემეტრაშვილისა და მიხეილ ალშიბაიას საქმის შესახებ სასამართლოში ჩვენება მისცა.
1952 წლის 15 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ სპირიდონ კედია შვეიცარიიდან წამოიყვანეს და კლინიკაში დააწვინეს.
1952 წელს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ 17 აპრილის საღამოს გაზეთში გამოქვეყნდა ანგარიში „შავი ბირჟის მოღვაწეთა შესახებ“, რომელშიც მიხეილ ალშიბაია სამჯერ იყო მოხსენებული.
1952 წლის 18 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ გრიგოლ ალშიბაიამ სასამართლოს დემეტრაშვილისგან მიღებული საბუთები არ აჩვენა.
1952 წლის 30 აპრილს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ ალშიბაიას შეხვდა და პირობა ჩამოართვა, რომ წერილებს სრულად გადასცემდა.
1952 წლის მაისში ესპანეთში მყოფმა ირაკლი ბაგრატიონმა გაიოზ მაღლაკელიძეს სთხოვა, რომ რეზო გაბაშვილისა და გენერალ კვინიტაძის ეროვნულ-პოლიტიკურ ცენტრს დახმარებოდა.
1952 წლის 5 მაისს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ სასამართლოში დემეტრაშვილისა და მიხეილ ალშიბაიას საქმის განხლვა ჯერ არ იყო დამთავრებული.
1952 წლის 15 მაისს შალვა მაღლაკელიძემ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ დავით ვაჩნაძის კომიტეტი დაიშალა, მისი წევრები კი ერთმანეთთან დავასა და კამათში იყვნენ. შეატყობინა, რომ ვაჩნაძე ბავარიაში ისვენებდა.
1952 წლის 15 მაისს ევგენი გეგეჭკორმა შალვა მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ მათ საქმიანობას ევროპაში კარგი მომავალი ექნებოდა.
1952 წლის 15 მაისს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ დემეტრაშვილმა თავის „რუსულ ფურცელში“ იმ ბრალდებების შინაარსი ახსნა, რომლებიც ალშიბაიას გერმანელებმა წაუყენეს.
1952 წლის 15 მაისს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ მღვდლისა და გრიგოლ ალშიბაიას სასამართლო პროცესისთვის 19 მაისს მოწმეებს დამატებით დაკითხავდნენ.
1952 წლის 25 მაისს გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის წარმომადგენლობამ გააკეთა განმარტება ევგენი გეგეჭკორისა და კონსტანტინე კანდელაკის მიერ მიცემულ დახასიათებაზე ბრალდებულ ექიმ ალშიბაიას შესახებ (გერმანულ ენაზე).
1952 წლის 26 ივნისს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ ნოე ცინცაძე პარიზიდან გერმანიაში იყო ჩასული და მან რუსებთან „ამერიკული კომიტეტის“ დავალებით კონფერენცია ჩაატარა.
1952 წლის 27 ივნისს გერმანიაში შალვა მაღლაკელიძე ნოე ცინცაძესა და „ამერიკული კომიტეტის“ წარმომადგენლებს შეხვდა. მას მიაჩნდა, რომ სექტემბერში საერთო საქმიანობას დაიწყებდნენ და გაიოზ მაღლაკელიძესთან თანამშრომლობა დასჭირდებოდათ.
1952 წლის 26 ივლისს შალვა მაღლაკელიძემ გერმანიაში მყოფ გაიოზ მაღლაკელიძეს მისწერა, რომ ნოე ცინცაძესა და ევგენი გეგეჭკორს უნდა შეხვედროდა. დაჰპირდა, რომ მისთვის საინტერესო საკითხებზე პასუხს შეატყობინებდა.
1952 წლის აგვისტოში მიუნხენში მყოფი შალვა მაღლაკელიძე ნოე ცინცაძეს ევროპაში დაარსებულ ამერიკულ კომიტეტში გაიოზ მაღლაკელიძის დასაქმების თაობაზე ესაუბრა.