1954 წლის 27 ივნისს ევგენი გეგეჭკორის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით, ბოლშევიზმისაგან გათავისუფლების ამერიკული კომიტეტის, „პარიზის ბლოკის", ევროპის ქვეყნების სოციალ-დემოკრატიული პარტიების წარმომადგენელთა სამგლოვიარო კრების თავჯდომარემ – უკრაინის სახალხო რესპუბლიკის პრეზიდენტმა სტ. ვიტვიცკიმ სამძიმრის წერილი მისწერა საქართველოს მთავრობას.
ქრისტინე შარაშიძის 1954 წლის ჩანაწერის მიხედვით, მისი ნაშრომი „საქართველოს ისტორიის მასალები“ შეიცავდა 278 გვერდს და დართული ჰქონდა ათაბაგების გენეალოგიური ტაბულა: 1416-1537 წწ.
1955 წლის სამუშაო გეგმაში ქრისტინე შარაშიძეს გათვალისწინებული ჰქონდა მივლინება მოსკოვსა და ლენინგრადში, იქ დაცული ქართული მასალების გასაცნობად.
1955 წელს ქრისტინე შარაშიძეს, სამუშაო გეგმის მიხედვით, დავით გურამიშვილის დაბადების 250-ე წლისთავის საიუბილეო გამოფენა უნდა გაემართა.
1955 წელს ქრისტინე შარაშიძეს დაევალა, თვალყური ედევნებინა დავით გურამიშვილის დაბადებიდან 250 წლის იუბილესთან დაკავშირებული წიგნის „პირველი სტამბა საქართველოში 1709-1722“ ბეჭდვისთვის.
ქრისტინე შარაშიძის 1955 წლის მივლინების ანგარიშის მიხედვით, იოანე ბაგრატიონისეულ კოლექციაში დაცული იყო ვახტანგის ძმის, დომენტი კათალიკოსის (დომენტი III-ის) ბრძანებით 1711 წელს „აღწერილი“ ოთხთავი.
1955 წელს ქრისტინე შარაშიძე მივლინებით იყო ლენინგრადში, სიძველეთა საცავებში შენახულ X-XI საუკუნის ქართულ ხელნაწერებზე სამუშაოდ.
1955 წელს შალვა იასონის ძე ამირანაშვილი საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი გახდა.
1955 წლის 20 ივლისს ვასილ კოპტონაშვილმა ავტობიოგრაფიას დაურთო მინაწერი, რომლის თანახმადაც, ავტობიოგრაფიის დაწერის დროს იგი 71 წლის იყო, დანართის დაწერის დროს კი − 89-ის.
1955 წლის 12 ნოემბერს ქრისტინე შარაშიძე მოსკოვში გაემგზავრა, რათა სამხედრო-ისტორიულ არქივში მოეძებნა ცნობები არჩილის ვაჟის, ალექსანდრეს, პეტრე I-ის გენერალ-ფელცეხმაისტერის, საქმიანობის შესახებ.
1956 წელს საქართველოს მწერალთა კავშირის სამდივნოს გამგე ნინა თოფჩიშვილმა დაადასტურა ივანე მაჭავარიანის ავტობიოგრაფიის შემცველი დოკუმენტის სისწორე, საიდანაც ირკვევა, რომ მას არანაირი ჯილდო არ მიუღია მთავრობისგან.
1956 წელს საქართველოს მწერალთა კავშირის სამდივნოს გამგე ნინა თოფჩიშვილმა დაადასტურა ივანე მაჭავარიანის ავტობიოგრაფიის შემცველი დოკუმენტის სისწორე. მწერალთა კავშირის წევრის პირადი ბარათიდან ირკვევა, რომ ქართულის გარდა იგი ფლობდა რუსულ და ფრანგულ ენებს.
1956 წელს თედო სახოკია აღნიშნავდა, რომ მისი ოჯახი სასულიერო წოდებას განეკუთვნებოდა.
1956 წელს თედო სახოკია ავტობიოგრაფიაში აღნიშნავდა, რომ წერდა ეთნოგრაფიულ ნაშრომებს და თარგმნიდა ლიტერატურულ ნაწარმოებებს.
1956 წლის ავტობიოგრაფიაში თედო სახოკია აღნიშნავდა, რომ იგი სოციალური სტატუსით იყო მოსამსახურე.
1956 წელს თედო სახოკია პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ ნაშრომებს ქართულ ენაზე წერდა.
1956 წელს მწერლის პირად ბარათში თედო სახოკია აღნიშნავდა, რომ იგი არ იყო კომუნისტური პარტიის წევრი.
1956 წელს თედო სახოკია მწერლის პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ კომუნისტური პარტიისგან არ დასჯილა.
1956 წელს თედო სახოკია მწერალთა პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ არ ჰქონდა სამეცნიერო ხარისხი.
1956 წელს თედო სახოკია მწერალთა პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ ფლობდა ქართულ, რუსულ, ფრანგულ, იტალიურ და ინგლისურ ენებს.
1956 წელს თედო სახოკია ცხოვრობდა თბილისში, მოსკოვის შესახვევის №4-ში.
1956 წელს თედო სახოკია პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ მან უმაღლესი განათლება პარიზის საანთროპოლოგო სკოლაში მიიღო.
1956 წელს თედო სახოკია პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ იგი არ მსახურობდა რუსეთის არმიაში.
1956 წელს თედო სახოკია პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ იგი არ მსახურობდა არმიებსა თუ რაზმებში საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ.
1956 წელს თედო სახოკია პირად ბარათში აღნიშნავდა, რომ მისი ნათესავები არ ცხოვრობდნენ საზღვარგარეთ.