1918 წელს ეროვნული საბჭოს წევრებმა, გრიგოლ ვეშაპიძემ, რევაზ გაბაშვილმა და საბჭოს ყოფილმა წევრმა დიმიტრი ჯავახიშვილმა საბჭოს პრეზიდიუმში შეიტანეს საპროტესტო განცხადება, რომელიც ეხებოდა ეროვნული საბჭოს მთავარი კომიტეტის გადაწყვეტილებას დემოკრატთა ფრაქციიდან მაჩაბლისა და ვაჩნაძის გაწვევის შესახებ.
1918 წელს ეროვნული საბჭოს წევრებს, მიხეილ მაჩაბელსა და დავით ვაჩნაძეს, რომლებმაც გააპროტესტეს დემოკრატთა ფრაქციიდან გაწვევა, შეუერთდნენ საბჭოს წევრები – გრიგოლ ვეშაპიძე (ვეშაპელი), რევაზ გაბაშვილი და საბჭოს ყოფილი წევრი დიმიტრი ჯავახიშვილი.
1918 წელს დემოკრატთა ფრაქციიდან გაწვეული ეროვნული საბჭოს წევრები, მაჩაბელი და ვაჩნაძე, არ დაემორჩილნენ პარტიის უმაღლესი ორგანოს გადაწყვეტილებას და იუარეს ფრაქციის დატოვება.
1918 წელს პეტრე გელეიშვილმა გენერალ სტეფანე ახმეტელს ვალერიან თევზაძის კორპუსში მიღება სთხოვა, მაგრამ თევზაძემ ქუთაისის ქვეითთა პოლკში გაგზავნა მოითხოვა.
1918 წელს ქართველმა მუშებმა მენშევიკ-სოციალისტ ვალიკო ჯუღელის თაოსნობით იარაღის არსენალი დაიკავეს და სახალხო გვარდია მოაწყვეს.
1918 წელს საქართველოში დაბრუნებული ვალერიან თევზაძე პეტრე გელეიშვილს ესტუმრა და სამხედრო კორპუსში მოწყობისთვის მადლობა გადაუხადა.
1918 წელს გენერალმა იოსებ გედევანიშვილმა ფედერალისტური ლეგიონი შეადგინა.
1918 წელს ნოე ჟორდანიას თაოსნობით თავდაცვის საბჭო შეიქმნა.
1918 წელს მღვდელი ვანო გულისაშვილი და მისი მნათე ესტატე ზუკაკიშვილი ტიფით გარდაიცვალნენ.
1918 წელს სტეფანე გიორგის ძე ახმეტელს გენერალ-მაიორის წოდება მიენიჭა.
1918 წელს სტეფანე გიორგის ძე ახმეტელი თბილისის გარნიზონის მეთაური იყო.
1918-1921 წლებში იოსებ კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი მე-4 ქართული კორპუსის შტაბის უფროსი იყო.
1918-1919 წლებში გრიგოლ ტიმოთეს ძე გიორგაძე საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სამხედრო მინისტრი იყო.
1918 წელს იოსებ კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილს გენერალ-მაიორის წოდება მიენიჭა.