1918 წლის 21 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი ნათაძემ ხაზი გაუსვა სეიმსა და რევოლუციურ ცენტრებს შორის ურთიერთობის ნორმალიზების აუცილებლობას.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დავით ჩიქოვანმა ისაუბრა დამფუძნებელი კრების უახლოეს ვადებში მოწვევის აუცილებლობის შესახებ.
1918 წლის 21 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ ისაუბრა სეიმის კომპეტენციის ფარგლებში განსახორციელებელი ღონისძიებების განსაზღვრის შესახებ.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომამ ერთხმად დაამტკიცა გიორგი გაგლოევი სამხრეთ ოსეთის ეროვნული საბჭოს წარმომადგენლის თანამდებობაზე.
1918 წლის 21 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭომ ზაქათალის ოლქის წარმომადგენელად დაასახელა რაფაელ ივანიცკი.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ამიერკავკასიის სეიმის მხრიდან ადგილობრივი მთავრობის რეორგანიზაციის შესახებ ისაუბრეს.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიამ წევრებს ამიერკავკასიის სეიმის გარდა სხვა გზების განხილვისკენ მოუწოდა.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გიორგი ლასხიშვილი, გიორგი გვაზავა, პავლე საყვარელიძე, მიხეილ მაჩაბელი, იუნუს წულუკიძე, მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე ქართული უნივერისტეტისა და ქართული გიმნაზიისთვის გამოიყო 40 000 მანეთი.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე წარადგინეს სოციალ-დემოკრატ-მენშევიკების პროგრამა, რომლის თანახმადაც გამეფებულ ანარქიასთან საბრძოლველად უნდა შედგენილიყო ცენტრალური მთავრობა რესპუბლიკური და კონსტიტუციური წყობილებით.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. საბჭოს დადგენილებით, სამხრეთ-ოსეთის ეროვნული საბჭოს წარმომადგენელი შემდეგ კრებაზე უნდა არჩეულიყო.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი. ესწრებოდნენ: ნოე ჟორდანია, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. საბჭოს დადგენილებით, ჯანმრთელობისა და ტექნიკურ საკითხთა სექციებს მიეცათ უფლება საბჭოს სხდომებზე თითო წარმომადგენლის დასწრებისა, რომელთაც სათათბირო ხმის უფლება ექნებოდათ.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სამხრეთ ოსეთის ეროვნული საბჭოს წარმომადგენლად გიორგი გაგლოევი დაინიშნა.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ზაქათალის ოლქის წარმომადგენლად რაფიელ ივანიცკი დაინიშნა.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭომ მოისმინა ქონებათა გამგის, გიორგი გვაზავას მოხსენება ქართული უნივერსიტეტისა და ქართული გიმნაზიისთვის ოც-ოცი ათასი მანეთის დახმარების დანიშვნის შესახებ.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომამ მიიღო აკაკი ჩხენკელის წინადადება, გამოქვეყნებულიყო საბჭოს მიერ მიღებული დებულება სახალხო მილიციის შედგენის შესახებ.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გაიმართა მსჯელობა ამიერკავკასიის სეიმის დადებით და უარყოფით მხარეებზე.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ყველა ფრაქციამ დათანხმდა ამიერკავკასიის სეიმის დაფუძნებას.
1918 წლის 21 იანვარს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭომ დაადგინა, რომ ჯანმრთელობისა და ტექნიკურ სექციას ექნებოდა უფლება, მათგან თითო წარმომადგენლის გაგზავნისა სათათბირო ხმის უფლებით იმ საკითხების განხილვის დროს, რომელიც ამ სექციებს შეეხებოდათ.
1918 წლის 21 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიამ ისაუბრა ამიერკავკასიის სეიმის დაფუძნების შესახებ. 1917 წლის ოქტომბრის რევოლუციის შემდეგ რუსეთში განუკითხაობამ დაისადგურა. არ არსებობდა ცენტრალური ხელისუფლება და შესაბამისად ვერ ხდებოდა რეგიონების კონტროლი. უკონტროლობის გამო, რეგიონებშიც რომ არ წარმოქმნილიყო ქაოსი, ამიერკავკასიაში ჩამოყალიბდა ამიერკავკასიის კომისარიატი, რომელიც დროებითი მთავრობის ფუნქციას ითავსებდა. ამის გარდა, საჭიროებამ მოიტანა, ამიერკავკასიის სეიმის დაფუძნების აუცილებლობაც.