1920 წლის 30 სექტემბერს თბილისში ჩამოსულ გერმანიის სოციალ-დემოკრატიული პარტიის ლიდერს, მარქსიზმის თეორეტიკოსს, კარლ იოან კაუცკის ნოე ჟორდანია, ნოე რამიშვილი, კონსტანტინე საბახტარიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და დამფუძნებელი კრების სხვა წევრები დახვდნენ.
„ერთობა“ მკითხველს აცნობებს, რომ 1920 წლის 30 სექტემბერს საოპერო სეზონი გაიხსნება ორიგინალური ქართული ოპერით „აბესალომ და ეთერი“, მუსიკა ზაქარია ფალიაშვილისა, დადგამს ალექსანდრე წუწუნავა, იდირიჟორებს ავტორი.
1920 წლის 30 სექტემბრიდან ქართული ენის მასწავლებელი მიხეილ გიორგაძე, თანახმად მისი თხოვნისა, თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
1920 წლის 30 სექტემბერს მომარაგების სამინისტროს საქმეთა მმართველი ე. ლოლაძე და საქმისმწარმოებელი ლ. ნ. ასათიანი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის წევრს, ნინო ნაკაშიძეს სწერდნენ, რომ სამინისტრო გაჭირვებაში მყოფ ოლღა ჭავჭავაძეს ვერ დაეხმარებოდა ვერც პენსიით, ვერც საკვებით.
განათლების მინისტრის მოადგილე ნოე ცინცაძის 1920 წლის 22 სექტემბრის N118 ბრძანების თანახმად, 1-ელი ოქტომბრიდან ხაშურის ქალ-ვაჟთა გიმნაზიის მასწავლებელი კონსტანტინე გეგელიძე თელავის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა. დედანთან სისწორეს ხელმოწერით ადასტურებს საქმისმწარმოებელი ივანე ეპიტაშვილი.
განათლების მინისტრის მოადგილე ნოე ცინცაძის 1920 წლის 25 სექტემბრის N115 ბრძანების თანახმად, ბათუმის ვაჟთა გიმნაზიის მასწავლებელი ანტონ მუჯირი 1-ელი ოქტომბრიდან დაინიშნა ამავე გიმნაზიის დირექტორად. დედანთან სისწორეს ხელმოწერით ადასტურებს საქმისმწარმოებელი ივანე ეპიტაშვილი.
განათლების მინისტრის მოადგილე ნოე ცინცაძის 1920 წლის 25 სექტემბრის ბრძანების თანახმად, თბილისის ვაჟთა მეექვსე გიმნაზიის მასწავლებელი ამბროსი სვანიძე დაინიშნა ქუთაისის რეალური სასწავლებლის ინსპექტორის თანამდებობაზე 1-ლი ოქტომბრიდან. დედანთან სისწორეს ხელმოწერით ადასტურებს საქმისმწარმოებელი ივანე ეპიტაშვილი.
განათლების მინისტრის მოადგილე ნოე ცინცაძის 1920 წლის 2 ოქტომბრის N117 ბრძანების თანახმად, ქუთაისის ქალთა 1-ელი გიმნაზიის მასწავლებელი ნიკოლოზ დუმბაძე 1-ლი ოქტომბრიდან დაინიშნა ხაშურის გიმნაზიის ინსპექტორის თანამდებობაზე. დედანთან სისსწორეს ხელმოწერით ადასტურებს საქმისმწარმოებელი ივანე ეპიტაშვილი.
1920 წელს საფრანგეთიდან საქართველოში დაბრუნებული იოსებ გობეჩიას ცნობით, ლადო გუდიაშვილსა და დავით კაკაბაძეს იმავე წლის შემოდგომაზე პარიზში გამოფენა უნდა მოეწყოთ.
გორის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორი ამბროსი მებურიშვილის განცხადების თანახმად, გიმნაზიაში განმეორებითი გამოცდები და სწავლა 1920 წლის 1-ელი ოქტომბრიდან დაიწყებოდა.
1920 წლის 22 სექტემბერს განათლების სამინისტრო სწერს კონსტანტინე გიორგის ძე გოგელიძეს, რომ 1920 წლის პირველი ოქტომბრიდან დანიშნულია თელავის ვაჟთა გიმნაზიაში ინსპექტორის თანამდებობაზე.
1920 წლის 1-ლი ოქტომბრიდან ნიკიფორე გრიგოლის ძე გეგელია ბათუმის უმაღლეს დაწყებითი სასწავლებლის საქართველოს ისტორიისა და გეოგრაფიის მასწავლებლად დაინიშნა.
1920 წლის ოქტომბერში დავით კარიჭაშვილმა სენაკის წიგნის მაღაზიაში საჭირო სახელმძღვანელოები გაგზავნა.
1920 წლის 2 ოქომბერს სახალხო განათლების სამინისტრომ განიხილა თელავის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორის მოხსენება ხსენებული გიმნაზიის მასწავლებლის, ალ. ბარნოვის სამსახურიდან განთავისუფლების მიზეზის შესახებ. გიმნაზიის დირექტორის ცნობით, სამსახურიდან განთავისუფლების ზუსტი მიზეზი გიმნაზიის საქმიდან არ ჩანდა, ხოლო თანამოსამსახურეთა აზრით, ალ. ბარნოვს სამსახურისთვის თავი დაღლილობის გამო დაუნებებია.
1920 წლის 2 ოქტომბერს შავი ქვის მრეწველთა საბჭომ გამოაცხადა კონკურსი საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარის, გიორგი ზდანოვიჩის სახელობის სახალხო სახლის საესკიზო პროექტის შედგენაზე.
1920 წელს შავი ქვის მრეწველთა საბჭოს მიერ გამოცხადებული კონკურსის შედეგად ჭიათურაში გიორგი ზდანოვიჩის სახელობის სახალხო სახლის აგება იყო დაგეგმილი. ხარჯი ჭიათურის შავი ქვის საექსპორტო საზოგადოება „ჩემოს“ უნდა დაეფარა.
1920 წლის 2 ოქტომბერს „ნაციონალისტში“ გამოქვეყნდა ცნობა, რომ ბენია გრიგოლის ძე ჩხიკვიშვილი საქართველოს სამხედრო მინისტრი გახდებოდა.
1920 წლის 2 ოქტომბრის გაზეთ „ნაციონალისტის“ ცნობით, ინგლისელებისგან არტაანის დაცლის შემდეგ ხალხის განწყობის გასარკვევად იქ ქართველ მაჰმადიანთა დივიზიონერი, ბაშხი-ბეგ მაჩაბელი გაიგზავნა (არტაანის ოლქის ჩრდილო ნაწილის მოსახლეობამ სურვილი გამოთქვა საქართველოს შემოერთებოდნენ).
1920 წლის 2 ოქტომბერს თელავის ვაჟთა გიმნაზიის დირექტორმა ნ. გოგიტიძემ განათლების სამინისტროს მისწერა, რომ ყოფილმა მასწავლებელმა ალექსანდრე ზაქარიას ძე ბარნოვმა სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადება ახალ სამსახურში დანიშვნამდე შეიტანა. ხელს აწერენ დირექტორი ნ. გოგიტიძე და საქმისმწარმოებელი ვალერი კიკნაძე.