1924 წლამდე თედო სახოკია იყო ქართულისა და ფრანგული ენების მასწავლებელი თბილისის მეშვიდე გიმნაზიაში.
1924-1936 წლებში დაიბეჭდა თედო სახოკიას მიერ თაგმნილი მოპასანის მოთხრობების სამი წიგნი.
1924-1936 წლებში ორ წიგნად გამოიცა თედო სახოკიას მიერ თარგმნილი ბოკაჩიოს „დეკამერონი“.
თედო სახოკიას თარგმანები ყველაზე დიდი რაოდენობით 1924-1936 წლებში დაიბეჭდა.
1924-1934 წლებში სიმონ ქვარიანის რომანების „დიდი მოურავი“ და „შოთა რუსთაველი“, ასევე პოემის „ბუმბერაზები“ დაბეჭდვა მას საკმაოდ გაუჭირდა.
1924-1934 წლებში სიმონ ქვარიანი საკმაოდ მძიმე მატერიალური პრობლემის წინაშე იმყოფებოდა.
1924 წელს გამოსულ თხზულებათა მეორე ტომში დაბეჭდილ წერილში ეგნატე ნინოშვილი გაკვირვებას გამოთქვამდა, რომ თედო კიკვაძემ შეძლო გომის შავი ქვის განყოფილებაში არსებულ რთულ სიტუაციაში მთელი წელი ემუშავა.
1924 წელს ბენიამინ ჩხიკვიშვილი, ნოე ხომერიკი, გოგიტა ფაღავა, გიორგი წინამძღვრიშვილი და ვასილ ნოდია რუსეთში დახვრიტეს.
1924 წლის 2 იანვრისთვის მსახიობთა კავშირი აპირებდა გამოეცა ჟურნალი „სახიობა“ აკაკი ფაღავას რედაქტორობით.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ დაიბეჭდა ცნობა, რომ სახელმწიფო გამომცემლობის ლიტერატურული სექტორი გამოუშვებდა: ვაჟა-ფშაველას II ტომს, ალექსანდრე ყაზბეგს ორ ტომად, აკაკი წერეთელს ორ ტომად და ივანე მაჩაბლის ნათარგმნ შექსპირის 8 პიესას.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ დაიბეჭდა ვალერიან გაფრინდაშვილის მიერ თარგმნილი ვალერი ბრიუსოვის ლექსი „ქალაქს“.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ გამოქვეყნდა ცნობა, რომ ზაქარია ფალიაშვილმა დაწერა ოპერა „დაისი“, დეკორაციები კი მისივე ხელმძღვანელობით ვალერიან სიდამონ-ერისთავმა დახატა.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ დაიბეჭდა პაოლო იაშვილისა და კოლაუ ნადირაძის „პორტრეტები“, რომელთა ავტორი იყო იმ დროს უკვე გარდაცვლილი სანდრო ცირეკიძე.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ დაიბეჭდა ვალერიან გაფრინდაშვილის ლექსი „გასპარ გაუზერ“.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ დაიბეჭდა რაჟდენ გვეტაძის ლექსი „პოეტის ქუდი და თვითმკვლელობა“.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ ვალერიან გაფრინდაშვილმა „ვარამ გაგელის“ ფსევდონიმით გამოაქვეყნა წერილი „სანდრო ცირეკიძე და შალვა კარმელი“.
1924 წლის 6 იანვარს გაზეთ „ბარრიკადში“ დაიბეჭდა ალი არსენიშვილის წერილი „კოტე მარჯანიშვილი“.
1924 წლის 6 იანვრის გაზეთ „ბარრიკადში“ დაბეჭდილ სტატიაში „ქართული თეატრი ახალ პოზიციაზე“ შალვა აფხაიძე საუბრობს თეატრის მოღვაწეებზე: კოტე მარჯანიშვილზე, ალექსანდრე ახმეტელზე, აკაკი ფაღავაზე, ვერიკო ანჯაფარიძეზე, თამარა ჭავჭავაძეზე, აკაკი ვასაძეზე, გიორგი დავითაშვილზე, ელენე დონაურზე, უშანგი ჩხეიძეზე, დ. მჟავიაზე, მიხეილ ლორთქიფანიძეზე, დავით ჩხეიძეზე, ვ. ჯიქიაზე, შალვა ღამბაშიძესა და აკაკი ხორავაზე.
1924 წლის 6 იანვარს „ბარრიკადში“ გამოქვეყნდა ინფორმაცია, რომ პოეტთა ჯგუფმა – რაჟდენ გვეტაძემ, ნიკოლო მიწიშვილმა, გრიგოლ ცეცხლაძემ და შალვა კარმელმა – ქუთაისში გამოსცეს ჟურნალი „აისი“. შემდეგ გვეტაძე, მიწიშვილი და კარმელი „ცისფერ ყანწებს“ შეუერთდნენ, გრიგოლ ცეცხლაძემ კი თბილისში დამოუკიდებლად დაიწყო ჟურნალის „თოლაბულისის სარტყელი“ გამოცემა.
1924 წლის 10 იანვარს ნინო ნაკაშიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომას ესწრებოდნენ დავით კარიჭაშვილი, ვარლამ ბურჯანაძე, ივანე ელიაშვილი და ისიდორე ჭანტურია.
1924 წლის 10 იანვარს გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ისიდორე შუკოს ძე ჭანტურია მოწვეული წევრი იყო.