1918 წლის 20 მარტს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მზრუნველობის სექციის გამგედ მიხეილ მაჩაბელი დაინიშნა.
1903 წლის 14 სექტემბერს კოჯრის გზაზე ბოტანიკური ბაღიდან მომავალ მთავარმართებელ გრიგოლ გოლიცინსა და მის მეუღლეს თავს დაესხნენ სომხური პარტიის, „დაშნაკცუტიუნის“ წევრები და გოლიცინი თავსა და ხელში დაჭრეს.
1922 წელს ფილიპე მახარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1922 წელს სერგო ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1874 წელს იაკობ გოგებაშვილი არ დაელოდა სემინარიაში ჩატარებული რევიზიის შედეგებს და სემინარია თავად დატოვა.
1873 წელს იაკობ გოგებაშვილი სასულიერო სემინარიის მასწავლებელი იყო.
1873 წელს ლაზარე ალექსის ძე ტურიევი თბილისის სასულიერო სემინარიის მასწავლებელი იყო.
1873 წელს ნიკოლოზ ცხვედაძე თბილისის სასულიერო სემინარიის მასწავლებელი იყო.
1873 წელს გიორგი ნიკოლოზის ძე იოსელიანი სასულიერო სემინარიის ინსპექტორი იყო.
1898 წლის 29 აგვისტოს „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, ალექსანდრე დიმიტრის ძე გუგუშვილი 1902 წლამდე ფოთის ქალაქის საბჭოს ხმოსანი იყო.
1873 წელს დავით კეზელი, ალექსანდრე მაჭარაშვილი და სტეფანე ჭრელაშვილი სემინარიის მოსწავლეები იყვნენ.
1874 წელს სასულიერო სემინარიაში საერთო რევიზიის ჩატარების შემდეგ სემინარიის ინსპექტორი გიორგი იოსელიანი სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
1874 წელს სასულიერო სემინარიაში საერთო რევიზიის ჩატარების შემდეგ მასწავლებლები ლაზარე ტურიევი და ნიკოლოზ ცხვედაძე სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
1874 წელს დავით კეზელს, ალექსანდრე მაჭარაშვილს და სტეფანე ჭრელაშვილს, რომლებიც საკადრისად არ მიესალმნენ მეფისნაცვალ მიხეილ რომანოვს, სხვადასხვა ვადით პატიმრობა მიუსაჯეს.
1896 წელს თედო კიკვაძის ინიციატივით ქალაქ ფოთში ბიბლიოთეკა გაიხსნა.
1897 წელს აკაკი წერეთელი გამოსცემდა ჟურნალს „აკაკის თვიური კრებული“.
1897 წელს აკაკი წერეთელმა თევდორე კიკვაძე თავის ჟურნალში „აკაკის თვიური კრებული“ რედაქციის გამგედ მიიწვია.
1896 წლის დეკემბერში თევდორე კიკვაძემ შეწყვიტა საქმიანობა შავი ქვის მრეწველობის სფეროში.
1896 წელს თევდორე კიკვაძემ ერთ-ერთ პერიოდულ გამოცემაში გამოაქვეყნა წერილი, რომელიც ქალაქ ფოთში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის დაარსებას ეძღვნებოდა.
1896 წელს ფოთის საქალაქო საბჭომ ქალაქისთავის, ნიკო ნიკოლაძის ხელმძღვანელობით განიხილა და მიიღო ფოთის მოქალაქეთა მიერ ხელმოწერილი შუამდგომლობა ქალაქში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის გახსნის შესახებ.
1896 წელს ფოთის ქალაქისთავმა ნიკო ნიკოლაძემ საქალაქო საბჭოს წარუდგინა ფოთის მოქალაქეთა მიერ ხელმოწერილი შუამდგომლობა ფოთში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის გახსნის შესახებ.
1896 წელს თედო კიკვაძემ ფოთის ქალაქისთავ ნიკო ნიკოლაძეს წარუდგინა 20-30 მოქალაქის ხელმოწერილი შუამდგომლობა ქალაქში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის დაარსების შესახებ.
1896 წელს თედო კიკვაძემ ფოთის ქალაქისთავს ნიკო ნიკოლაძეს ქალაქში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის დაარსების წინადადებით მიმართა.
1896 წელს ნიკო ნიკოლაძემ თედო კიკვაძეს ქალაქში სამკითხველო-ბიბლიოთეკის დასაარსებლად რჩევები და მითითებები მისცა.
1896 წელს, ფოთში მუშაობის პერიოდში, თედო კიკვაძემ ყურადღება მიაქცია იმ გარემოებას, რომ ქალაქს სამკითხველო-ბიბლიოთეკა არ ჰქონდა.