1921 წლის 5 ივლისს საქართველოსა და აზერბაიჯანის დელეგაციების კონფერენციაზე გაირკვა, რომ ზაქათალა აზერბაიჯანის შემადგენლობაში რჩებოდა და ეს ოფიციალურად უნდა ყოფილიყო დეკლარირებული. წინასწარ შეთანხმებას ფილიპე მახარაძემ და ნარიმან ნარიმანოვმა მოაწერეს ხელი.
1906 წლის 16 აპრილს გაზეთის „ელვა“ რედაქციაზე პოლიციის თავდასხმისას თევდორე კიკვაძეს ჩამოართვეს დოკუმენტი, რომელშიც აღნიშნული იყო, რომ მას გენერალ გრიაზნოვის მკვლელის, ჯორჯიაშვილის მამისთვის ფულადი დახმარება ჰქონდა მიცემული.
1906 წლის 16 აპრილს, გაზეთის „ელვა“ რედაქციაზე პოლიციის თავდასხმისას თევდორე კიკვაძისთვის ჩამორთმეული დოკუმენტი მას კატორღაში გაგზავნას უქადდა.
1906 წლის 16 აპრილს გაზეთ „ელვის“ ჩხრეკამ, რომელსაც თევდორე კიკვაძეც ესწრებოდა, საღამოს 5 საათამდე გასტანა.
1906 წლის 16 აპრილს, გაზეთის „ელვა“ ჩხრეკის შემდეგ, რომელსაც თევდორე კიკვაძეც ესწრებოდა, რედაქციაში მყოფები ორ ჯგუფად დაყვეს. 80 კაცი, მთელი დღის მანძილზე რედაქციაში შემოსულები, საპოლიციო უბანში გაგზავნეს, ხოლო რედაქციის თანამშრომლები და გარეშე საეჭვო პირები მეტეხის ციხეში გადაიყვანეს.
1918 წლის 13 იანვარს გამართულ პროფესორთა საბჭოს პირველ კრებაზე უნივერსიტეტის რექტორად აირჩიეს პეტრე მელიქიშვილი, ფილოსოფიის ფაკულტეტის დეკანად – ივანე ჯავახიშვილი, უნივერსიტეტის სწავლულ მდივნად – იოსებ ყიფშიძე, მოლარედ – ფილიპე გოგიჩაიშვილი.
1917 წელს თბილისის უნივერსიტეტის პოლიტექნიკური ფაკულტეტის დასაარსებლად ალექსანდრა დარახველიძემ გადასცა ჭიათურიდან ჩამოტანილი ძვირფასი ქიმიური ლაბორატორია.
1920 წლის 3 დეკემბერს უნივერსიტეტის პროფესორთა საბჭომ მიიღო დადგენილება პოლიტექნიკური ფაკულტეტის გახსნის შესახებ. საკითხის შესასწავლად აირჩიეს კომისია ასეთი შემადგენლობით: ივანე ჯავახიშვილი, ანდრია რაზმაძე, ალექსანდრე დიდებულიძე და ალექსანდრე ჯავახიშვილი.
1921 წლის 14 ნოემბერს ბუდუ მდივანი საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის მიერ ამიერკავკასიის რესპუბლიკათა ფედერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ თათბირს დაესწრო.
1917 წლის 8 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, ალექსანდრე ლომთათიძე, აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა, ნოე რამიშვილი, ივანე გობეჩია, გრიგოლ რცხილაძე და ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ამერიკის, ინგლისის, საფრანგეთისა და იტალიის ელჩებმა განაცხადეს, რომ მობილიზაცია ნაწილ-ნაწილ უნდა მომხდარიყო – ჯერ ქართველებისა და სომხების და შემდეგ, აზერბაიჯანელების.
1917 წლის 8 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა გამოთქვა აზრი, რომ ჯარის მობილიზაციასთან დაკავშირებით ხალხთან მოსალაპარაკებლად უნდა შექმნილიყო ცალკე კომისია, რომლის წევრებიც იქნებოდნენ ნოე ჟორდანია, ივანე გობეჩია, ნიკოლოზ ქარცივაძე და გრიგოლ ვეშაპელი.
1918 წლის 2 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, ვლადიმერ გობეჩია, ევგენი გეგეჭკორი, ნოე ჟორდანია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე და კომისიის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი. კრების დადგენილებით, კახეთის რკინიგზის თანამშრომლები და მათი აღმასრულებელი კომიტეტი ფუნქციებით და უფლებებით გათანასწორდა ამიერკავკასიის რკინიგზის თანამშრომლებთან და მათ აღმასრულებელ კომიტეტთან. ასევე, კახეთის რკინიგზის აღმასრულებელი კომიტეტის წარმომადგენლები მიიწვიეს სხდომაზე 5 იანვარს.
1918 წლის 2 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, ვლადიმერ გობეჩია, ევგენი გეგეჭკორი, ნოე ჟორდანია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე და კომისიის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე გამოირკვა, რომ ქართველ მაჰმადიანთა ბათუმის კომიტეტი ითხოვდა ფულის გაგზავნას ბათუმის ოლქის მაჰმადიან ქართველთა ყრილობის მოსაწვევად.
1918 წლის 2 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, ვლადიმერ გობეჩია, ევგენი გეგეჭკორი, ნოე ჟორდანია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე და კომისიის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე მიიღეს გადაწყვეტილება ოსმალეთთან ზავის დადების შესახებ.
1918 წლის 2 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, ვლადიმერ გობეჩია, ევგენი გეგეჭკორი, ნოე ჟორდანია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე და კომისიის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე მიიღეს გადაწყვეტილება უკრაინისა და რუსეთის მთავრობები მოეწვიათ საქართველოში ოსმალეთთან ზავის პირობების განსახილველად.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს თბილისის გუბერნიაში ტყეების გაჩეხვის საკითხი.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე გლეხთა დელეგატების საოლქო ცენტრმა მოითხოვა ნივთიერი დახმარება, რაზედაც ეთქვა უარი უსახსრობის გამო.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე სამხედრო სექციამ მოითხოვა მევენახეთა საზოგადოების კუთვნილი ქართული საბეჭდი მანქანის ჩამორთმევა და მათთვის გადაცემა.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე სამხედრო სექციამ მოითხოვა 13000 მანეთი შტატების მოსაწყობად.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე სამხედრო სექციას გადაეცა 13000 მანეთი შტატების მოსაწყობად.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომის დადგენილებით, ახალციხეში გაიგზავნა ჯარი მართლწესრიგის დასაცავად.
1918 წლის 11 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე საქართველოს ეროვნულ საბჭოს დაევალა კომიტეტის პრეზიდიუმის საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ მასალების შეკრება და მოხსენების მომზადება.
1917 წლის 17 დეკემბერს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პოლკოვნიკი ალექსანდრე ზაქარიაძე და კრების მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ ქართველ მაჰმადიანთა მიმართ მოწოდების პროექტი უნდა დაბეჭდილიყო ქართულ და თურქულ ენებზე.