1894-96 წლებში, თბილისის რკინიგზის სამმართველოში მსახურობის პერიოდში, სიმონ ქვარიანმა დააარსა ფარული წრე, სადაც თბილისის სასწავლებლების უფროსკლასელებს უკითხავდა რეფერატებს სოციალურ-პოლიტიკურ საკითხებზე.
1894-96 წლებში სიმონ ქვარიანის დაარსებული ფარული წრის შეკრებებს ახალგაზრდა სოსო ჯუღაშვილიც ესწრებოდა.
1894-96 წლებში თბილისის რკინიგზის სამმართველოში მსახურობის პარალელურად სიმონ ქვარიანი საზღვარგარეთ წასასვლელად ემზადებოდა.
1894-96 წლებში თბილისის რკინიგზის სამმართველოში მსახურობის პერიოდში სიმონ ქვარიანმა საფრანგეთში წასვლა განიზრახა უმაღლესი აგრონომიული ცოდნის მისაღებად.
1894 წელს გაზეთში „ივერია“ მოთხრობის „კაკო დიაკვანი“ დაბეჭდვის შემდეგ ადგილობრივი სამღვდელოება მუდმივად აბეზღებდა სოფელ მესხის სკოლის ინსპექტორებთან და ყველანაირად ცდილობდა, რომ ის სკოლიდან დაეთხოვათ.
1894 წელს გაზეთში „ივერია“ მოთხრობის „კაკო დიაკვანი“ დაბეჭვდის შემდეგ ადგილობრივი მღვდლები ყოველნაირად ცდილობდნენ, რომ ვასილ კოპტონაშვილი სოფელ მესხის სკოლიდან დაეთხოვათ, თუმცა მათი ზრახვები უშედეგოდ მთავრდებოდა, რადგან ვასილი სკოლის საქმესაც კარგად უძღვებოდა და გლეხებიც დიდი სიყვარულით გამოირჩეოდნენ მის მიმართ.
1894 წელს გაზეთში „ივერია“ ვასილ კოპტონაშვილის მოთხრობის „კაკო დიაკვანი“ დაბეჭდვის შემდეგ ადგილობრივმა მღვდლებმა მას მტრულად დაუწყეს ცქერა.
1894 წელს ნიკო ჯანაშია იყო მასწავლებელი მაკვანეთში.
1894 წელს ფილიპე ლევიცკი იყო სახალხო სკოლების დირექტორი.
1894 წელს სახალხო სკოლების დირექტორმა ფილიპე ლევიცკიმ ნიკო ჯანაშია მაკვანეთის სკოლის მასწავლებლად დაამტკიცა.
1894 წლის იანვარში სახალხო სკოლების დირრექტორმა ლევიცკიმ დაამტკიცა სოფელ მაკვანეთში გახსნილი სკოლა.
1894 წელს ფილიპე ლევიცკის მიერ მაკვანეთის სკოლის ორკლასიან სამინისტრო სკოლად დამტკიცების შემდეგ სოფელი გათავისუფლდა მასწავლებლის ანაზღაურების გადასახადისგან.
1893 წლის 31 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 31 დეკემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „სოფლის მეურნეობის ქალთა სასწავლებელი“.
1893 წლის 31 დეკემბერს ისიდორე რამიშვილმა და არსენ წითლიძემ ილია ჭავჭავაძეს გურიის სოფელ აკეთში დაარსებული წიგნსაცავისთვის წიგნების შეწირვა სთხოვეს. ილიამ თავისი ოთხტომეული გადასცა და ახალი წლის შესახვედრად ოჯახში დაპატიჟა.
1893 წლის 19 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე ქაშვეთის ეკლესიიდან ალექსანდრე ყაზბეგის ნეშტის გამოსვენების ცერემონიას დაესწრო.
1893 წლის 18 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე ქაშვეთის ეკლესიაში ალექსანდრე ყაზბეგის პანაშვიდს დაესწრო.
1893 წლის 16 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იაკობ გოგებაშვილთან „დედა ენის“ მეათედ გამოცემის შესახებ ხელშეკრულება გააფორმეს.
1893 წლის 16 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე თანხა გამოყვეს ბათუმის სკოლაში სარემონტო სამუშაოების ჩასატარებლად.
1893 წლის 16 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დაამტკიცეს ნიკო ცხვედაძისა და ნიკოლოზ მთვარელიშვილის მიერ შემოწმებული ერთი წლის ფინანსური ანგარიში.
1893 წლის 9 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მოისმინეს ინფორმაცია წინარეხის სკოლის მასწავლებლის მიერ მოვალეობის უპასუხისმგებლოდ შესრულების შესახებ.
1893 წლის 9 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მიიღეს დადგენილება იაკობ გოგებაშვილის „დედა ენის“ ხელახლა გამოცემის შესახებ.
1893 წლის 9 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გაირკვა, რომ ელისაბედ ივანეს ასული ბარათაშვილის მიერ საზოგადოებისთვის ნაანდერძევი ყულარის მამული ვალში იყო გაყიდული.
1893 წლის 9 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ნიკო ზებედეს ძე ცხვედაძეს დაავალეს მოლაპარაკების წარმოება გრიგოლ იოსების ძე ვოლსკისთან ბათუმის სკოლის შენობის რემონტთან დაკავშირებით.
1893 წლის 5 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ ეკატერინე გაბაშვილის მოთხრობა „იოაკიმე და ანა“ დაიბეჭდა.