1917 წლის 1 ივნისს სახალხო სახლში კოტე ფოცხვერაშვილის მეთაურობით და მონაწილეობით, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო მიზნით, გაიმართა დიდი ეთნოგრაფიული საღამო-კონცერტი.
1917 წლის 1-ლი ივნისის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ N 8 ცნობით, 3 ივნისს ქ. ბათუმის ქართველობა ვალერიან გუნიას იუბილეს უმართავდა.
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრებაზე (თავმჯდომარე კონსტანტინე აფხაზი) ისაუბრეს სააღმშენებლო ხარჯის შესახებ, რომელიც შეადგენდა 17 801 847 მანეთს.
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრებას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე აფხაზი; ესწრებოდნენ: დავით ჩოლოყაშვილი, ალექსანდრე ანდრონიკაშვილი, გიორგი ბაგრატიონ-მუხრანსკი, მ. სუმბათაშვილი, კონსტანტინე მაყაშვილი, ნიკოლოზ მელიქიშვილი. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრებაზე გამგეობის თავმჯდომარედ აირჩიეს ფილიპე გოგიჩაიშვილი, სარევიზიო კომისიის თავმჯდომარედ – გიორგი ჟურული, რკინიზგის გამგედ – გიორგი თუმანიშვილი.
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრების დადგენილებით, გამგეობის ქონება და საქმეები ჩაიბარა ფილიპე გოგიჩაიშვილმა.
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრებას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე აფხაზი; ესწრებოდნენ: დავით ჩოლოყაშვილი, ალექსანდრე ანდრონიკაშვილი, გიორგი ბაგრატიონ-მუხრანსკი, მიხეილ სუმბათაშვილი, კონსტანტინე მაყაშვილი, ნიკოლოზ მელიქიშვილი. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. საკრებულომ განიხილა კახეთის რკინიგზის საკითხი და ვინაიდან თავადაზნაურობას ეკუთვნოდა ამ საზოგადოების აქციების უმრავლესობა, წარმოების ხელმძღვანელობა მათ გადასცა.
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრებას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე აფხაზი; ესწრებოდნენ: დავით ჩოლოყაშვილი, ალექსანდრე ანდრონიკაშვილი, გიორგი ბაგრატიონ-მუხრანსკი, მ. სუმბათაშვილი, კონსტანტინე მაყაშვილი, ნიკოლოზ მელიქიშვილი. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. კრების გადაწყვეტილებით, კახეთის რკინიგზის ფინანსური დახმარებისთვის გამგეობამ მიმართა მთავრობას. შუამდგომლობა მოიცავდა შემდეგს: 1. რკინიგზისთვის 655000 მანეთის გადაცემა მუშათა და მოსამსახურეთა ანაზღაურებების გასაცემად; 2. სესხად 4000000 მანეთის 10 წლის ვადით გაცემა საექსპლოატაციო ზარალის დასაფარად. თავის მხრივ, ამიერკავკასიის საგანგებო კომიტეტმა სამხედრო ფონდიდან 55000 მანეთი გადასცა რკინიგზას.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა ექიმ ა. მაჭავარიანის წერილი რედაქტორ კატო მიქელაძის მიმართ „ქალთა სწორუფლიანობისათვის“ ამავე გაზეთის შესახებ, რომელიც იბრძვის არა მარტო ქართველი ქალების უფლებებისათვის, არამედ ზოგადად ყველა ქალისთვის განურჩევლად ეროვნებისა.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 კატო მიქელაძე სამადლობელი წერილით პასუხობს ა. მაჭავარიანის სტატიას.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა ანეტა კაპანაძისას სტატია „როგორ სდევნიდნენ წინათ ქალს და როგორ სდევნიან დღესაც“.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა სოფელ ხეთის შემომწირველთა სია ამავე გაზეთის სასარგებლოდ: მღვდელი კონსტანტინე ჯაკობია, პეტრე მეუნარგია, ნესტორ ჭითავა, ნინო და სპირიდონ ხუბულავები, ლეონტი ლატარია, ესტატე ჭითავა, დოროთე კიტია, ვასილ ბუკია, ვარლამ ნაჭყებია, ესტატე ლატარია, ოსიკო გაბუნია, მღვდელი თედორე ქირია, ევდოსი კუტალია, პლატონ ბერაია.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა დაიბეჭდა გაზეთის სასარგებლოდ სოფელ კალაგონიდან შემომწირველთა სია: დათიკო თევზაძე, ბესარიონ ქორიძე, პორფილე დოლიძე და სხვები.
1917 წლის 8 ივნისს მასწავლებელმა იასონ ამირანაშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას შვილის, შალვა ამირანაშვილისთვის აღმოსავლური ენების შესასწავლად სტიპენდიის დანიშვნა სთხოვა.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N9) დაიბეჭდა სოფ. კალაგონის შემომწირველთა სია გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ სასარგებლოდ: კეკელა ხუნდაძისა, კატო რამიშვილისა, მატრონე ხუნდაძისა, მარო ხუნდაძე და სხვ.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა სოფ. კალაგონის შემომწირველთა სია გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ სასარგებლოდ: სონია ხუნდაძისა, გაიანე ხუნდაძისა, ოლღა ცქიტიშვილი, პელაგია რამიშვილი და სხვები.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა გაზეთის სასარგებლოდ სოფელ კალაგონის შემომწირველთა სია: ტატიანა რამიშვილი, ლეონიდა ხუნდაძე, ამინადარ ხუნდაძე, ლიზა ხუნდაძისა და სხვები.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა გაზეთის სასარგებლოდ სოფელ კალაგონიდან შემომწირველთა სია: ვასილისა ხუნდაძე, ანასტასია ხუნდაძე, შუშანიკა ყენიასა, მარუსია დუდუჩავა და სხვები.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა გაზეთის სასარგებლოდ სოფელ კალაგონიდან შემომწირველთა სია: ცუცუნია დუდუჩავა, ელენა დუდუჩავა, პუპინა უშვერიძისა, ლილოსი დუდუჩავა და სხვები.
1917 წლის 8 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N9 დაიბეჭდა გაზეთის სასარგებლოდ სოფელ კალაგონიდან შემომწირველთა სია: დათიკო ხუნდაძე, ტიტე თევზაძე, თეოფინე თევზაძე, სევერიანე რამიშვილი და სხვები.
1917 წლის 10 ივნისს ფილიპე გოგიჩაიშვილი თბილისის სახაზინო პალატის კომისრად დანიშნეს.
1917 წლის 3 აგვისტოს გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 17 დაიბეჭდა ლადიკო გოგოლაშვილისას წერილი რედაქციის მიმართ, რომელშიც მადლობას უხდიდა იმ პირებს, ვინც ხელი შეუწყო 11 ივნისს კვირიკე-ზემოხეთში ნინოშვილის საღამოს გამართვას. ესენი იყვნენ: პუპი ბროკიშვილისა, ელენიჩკა ჭილაძისა, სოფიო ბერსენაძე-ბროკიშვილისა, მელქისადე მარშანია და ბესო ნიკოლაშვილი.
1917 წლის 14 ივნისს გარდაიცვალა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი, ქუთაისის ქალთა საზოგადოების წევრი ელენე ბესარიონის ასული ხელთუფლიშვილი, იგი დაკრძალეს 18 ივნისს.
1917 წლის 14 ივნისის საღამოს საქართველოს ეკლესიის ავტოკეფალიის საქმეების მოსაგვარებლად შერჩეული საგანგებო დეპუტაციის წევრები, დეკანოზი მელიტონ კელენჯერიძე და მიხეილ მაჩაბელი პეტერბურგს მიემგზავრებოდნენ.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე ერთ-ერთი მომხსენებელი იყო რევაზ გაბაშვილი.