1917 წლის 2 ოქტომბერს ნავთობით მომარაგებისა და თვიურად გადანაწილების საკითხთან დაკავშირებით გამართულ შეხვედრას სამხარეო-საბინაო სამმართველოს წარმომადგენელი პ. ა. ლავროვი დაესწრო.
1917 წლის 2 ოქტომბერს ნავთობით მომარაგებისა და მისი თვიურად გადანაწილების საკითხთან დაკავშირებით გამართულ შეხვედრას სამხედრო შეტყობინებების სამმართველოს ინჟინერი ნ. ს. ბალბაშევსკი დაესწრო.
1917 წლის 2 ოქტომბერს აკაკი გვახარია დაინიშნა ქობულეთის ორშტატიან სასწავლებელში.
1917 წლის 10 ოქტომბერს მთავარგამგემ ცავრინა დისიონის ასული ახვლედიანი თბილისის ქალთა მე-7 გიმნაზიის კლასის დამრიგებლის თანაშემწედ დანიშნა.
1917 წლის 11 ოქტომბერს იმერეთის ქალთა ეპარქიალური სასწავლებლის პედაგოგიურმა საბჭომ სხდომაზე თხოვნის თანახმად გიორგი მინას ძე აბაშიძე 1917 წლის 1-ლი სექტემბრიდან ქართული ენის მასწავლებლის თანამდებობიდან გაათავისუფლა.
1917 წლის 11 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარმა გამგეობამ თელავის განყოფილების გამგეობას სთხოვა, ნინო ივანეს ასული ლაშხაურის მასწავლებლობიდან გათავისუფლების მიზეზი ეცნობებინათ.
1917 წლის 12 ოქტომბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ N26 ცნობით, დაბა კულაშის სახალხო თეატრს ნინო გებუაძე-მიქელაძისამ აბრეშუმის ქართული კაბა თავის გულისპირით შესწირა, ელენე აპალონის ასულმა მიქელაძემ კი — მაგიდა, რისთვისაც თეატრის გამგეობა მათ მადლობას უხდიდა.
1917 წლის 12 ოქტომბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ ცნობით, თამარ გოგოლაშვილმა გაზეთის ფონდის გასაძლიერებლად შესწირა 10 მან., მარიამ პეტრეს ასულმა გვიჩიამ – 5 მან.
1917 წლის 12 ოქტომბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ დაიბეჭდა დ. ხარაგაულის (სადგური ბელაგორი) ქალთა წრის გამგეობის თავმჯდომარე ანა ედილაშვილის გამოგზავნილი წერილი რედაქციის მიმართ. ის მადლობას უცხადებს იმ პირთ, რომელთაც დახმარება გაუწიეს ხარაგოულის ქალთა წრეს, რომლის მიზანია ღარიბ მოსწავლეთათვის მოაწყოს უფასო თავშესაფარი. შემომწირველთა სია: ტარასი კიკნაძე, ალექსანდრე კვარაცხელია, ნიკოლოზ კიკნაძე, ვანო დეკანოსიძე, პროკოფი ფანჩულიძე, ერმანოზ ბუაჩიძე, ნოე ავალიანი, გაბრიელ ყუბანეიშვილი, ვასილ ყიფიანი და ელენე ხარაძისა.
1917 წლის 12 ოქტომბრიდან ამიერკავკასიის სამოსწავლო ოლქის კომისარიატის განკარგულების თანახმად, ქსენია ბეჟანიშვილი დაინიშნა ქუთაისის ქალთა მთავრობის გიმნაზიის მოსამზადებლ კლასში მასწავლებლად.
1917 წლის 12 ოქტომბრის სენაკის სასკოლო საბჭოს დადგენილების მიხედვით, კავკასიის სასწავლო კომისარიატმა ივლიანე გაბუნია ახალ-სენაკის ნორმალური ორკლასიანი სახაზინო სასწავლებლის გამგის თანამდებობაზე დაამტკიცა.
1917 წლის 15 ოქტომბრიდან 1919 წლის პირველ ოქტომბრამდე ეკატერინე ბაქრაძე წეროვანისა და ონის სასწავლებლებში მუშაობდა.
1917 წლის 19 ოქტომბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N27 ცნობით, რამდენიმე კვირის შემდეგ ქუთაისის გუბერნიაში ერობას შემოიღებენ.
1917 წლის 19 ოქტომბრის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N27 ცნობით, საგუბერნიო კომიტეტში 19 ოქტომბერს საღამოს 7 საათზე დანიშნულია ქუთაისის საგუბერნიო აღმასრულებელი კომიტეტის კრება.
1917 წლის 20 ოქტომბერს ბანძის უმაღლეს-დაწყებითი სასწავლებლის პედაგოგიურმა საბჭომ და მშობელთა წრის წარმომადგენლებმა ივლიანე გაბუნია მასწავლებლად აირჩიეს.
1917 წელს კომისარმა აკაკი ჩხენკელმა ქუთაისის აღმასრულებელ კომიტეტს მაკაროვისა და ჟანდარმერიის პოლკოვნიკის – გადიუჩის გათავისუფლების აღიარების შესახებ ჰკითხა. საქმის გამოძიებამდე კომიტეტმა ხსენებულ პირთა გათავისუფლებისგან თავი შეიკავა.
1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: გრიგოლ გრიგოლის ძე ადეიშვილი, ალექსანდრე გრიგოლის ძე ამაშუკელი, გრიგოლ ზაზას ძე ავალიშვილი, ბარნაბა მიხეილის ძე ასათიანი, იულონ მიხეილის ძე აბესაძე, ივანე იოსების ძე აფრიდონიძე და სილიბისტრო გრიგოლის ძე ბიბლიძე.
1917 წლის 26 ოქტომბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების სხდომა, სადაც განყოფილების ახალი თავმჯდომარე არჩილ სოლომონის ძე ციხისთავი (ციხისთავიშვილი) გახდა.
1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: ნინა ივანეს ასული ჯალაღანია, სილოვან ხუჭუა, პეტრე ჭუბაბრია, არტემ კოდუა, ივანე უგრეხელიძე, ელეფთერ ხუნდაძე და ვლადიმერ ყანჩაველი.
1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: პელაგია ონისიმეს ასული ცხომელიძე, ვლადიმერ დიმიტრის ძე ცქიტიშვილი, ივანე მიხეილის ძე ხომასურიძე, ნიკოლოზ დავითის ძე ხატიაშვილი, ალექსი ხომასურიძე, ვერა ხომასურიძე და სამსონ ხარებაძე.
1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: გერონტი შიოს ძე მეტონიძე, ლადო მერკულოვ-ვარდანაშვილი, სამსონ მეთოდეს ძე ნიკოლაიშვილი, ბარნაბა ლავრენტის ძე ნებიერიძე, ივანე გიორგის ძე ნაცვლიშვილი, ივანე ნიკოლოზის ძე სულაქველიძე, სიკო პარკაძე და ვასილ ჟორჟოლიანი.
1917 წლის 26 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: კასიანე ტუტუჩავა, ეგნატე დიმიტრის ძე ფაჩულია, კვირიკე სამსონის ძე ფირცხალაიშვილი, ლუკა დავითის ძე ფირცხალაიშვილი, ვალერიან ფირანის ძე ფოცხვერია, ალექსანდრე იაკობის ძე ქობლიანიძე, მანუელ ნიკოლოზის ძე ქებულიძე და მოსე ილიკოს ძე ქავჟარაძე.
1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: იასონ გიორგის ძე ქადეიშვილი, პავლე ანდრიას ძე ქაშიბაძე, შალვა იასონის ძე ღლონტი, იოსებ ივანეს ძე ლოლაძე, ბაგრატ იოსების ძე ლოლაძე, გიორგი ქუთელია და თევდორე ქობულიძე.