1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა დადებითად შეაფასა ქართველ მაჰმადიანებისთვის ადგილობრივი თვითმართველობის გადაცემის საკითხი.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ ქართველი მაჰმადიანებისათვის მოწოდების შედგენა უნდა დავალებოდათ ივანე გომართელს, მემედ აბაშიძეს, გრიგოლ ვეშაპელს და თავად, პავლე საყვარელიძეს.
1917 წლის 15 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ ზემო აჭარაში საბჭოს სახელით უნდა გაგზავნილიყო დელეგაცია.
1917 წლის 16 დეკემბერს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნული საბჭოს წევრს, იოსებ ბარათაშვილს, რომლის თანახმადაც ის უნდა დასწრებოდა უკრაინის სამხედრო რადას კრებას.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: გიორგი სულთანიშვილი, ნიკოლოზ გულივერდაშვილი, იულონ ქელბაქიანი და ნიკოლოზ ანტონის ძე ხახუტაშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ლავრენტი ცუცქირიძე, გრიგოლ მაისურაძე, იოსებ გიორგაძე, ივანე სოლომონის ძე ბოკერია და გ. ცაგარელი.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ლევან ყანჩაველი, პლატონ ფოჩხუა, ვერა ვეფხვაძე, გიორგი ყანჩაველი და არსენ თოდრია.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ლავრენტი ღლონტი, რომან მაღრაძე, ფარნაოზ ჯაში, თეოფილე კაჭახიძე და ალექსანდრე შაველიძე.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ალექსანდრე ესაკია, ტიმოთე შენგელია, არ. ჩიხრაძე, კოწია მჟავია და გაბრიელ ბორჩხაძე.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ბრონისლავა კალატოზიშვილი, ელენე გიორგის ასული ბერძნიშვილი, ელენე სიმონის ასული ჩერქეზიშვილი, დავით სოკრატის ძე სულიაშვილი და აბრამ კალანდაძე.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: თინათინ ნიკაგოსოვისა, ვლადიმერ გიორგის ძე ნახუცრიშვილი, ანა ხახუტაშვილი, სოფიო გერასიმეს ასული ნარეკლიშვილი და დიონისე კალატოზიშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: სოფიო მთვარელიძე, თამარ იოსების ასული მთვარელიძე, ევდოკია ხახუტაშვილი, თეოდორა ქვარიანი და ანა ყიასაშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ანა ჩქარეული, ელენე ჩქარეული, ივანე კობიაშვილი, ანასტასია გიორგის ასული ზაალიშვილი და სიმონ თომას ძე ელიავა.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: არჩილ მინდიაშვილი, ილია ოქრუაშვილი, ვლადიმერ გრიგოლის ძე კანდელაკი, პორფილე პავლეს ძე ბაღათურია, დიმიტრი ალექსის ძე ჯაფარიძე და ლიუდმილა მასხარაშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: ილია კვაჭანტირაძე, შალვა კალანდაძე, ეკა ჩალაძე, ეკა სანებლიძე და კოლია ტატუნაშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: გიორგი მეთოდეს ძე ჯაფარიძე, ვასილ გიორგის ძე აბდუშელიშვილი, ნ. ლორთქიფანიძე, ანეტა გოგიჩაიშვილი, ბიქტორ სესიას ძე კაპანაძე, ალექსანდრე აბრაამის ძე ფხალაძე და თამარ გრიგოლის ასული კიკნაძე.
1917 წლის 17 დეკემბრის მონაცემებით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების ახალ წევრებად აირჩიეს: კონსტანტინე ვასილის ძე ირემაძე, ალექსანდრე პაპუაშვილი, მარგალიტა ივანეს ასული რცხილაძე, ფ. ქვარიანი და შალვა დიმიტრის ძე ჩხიკვიშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: ალ. ხაჭაპურიძე, კარპეზ ფარნაოზის ძე ბარათაშვილი, ივანე გიორგის ძე საათაშვილი, სოლოღაშვილი და გრიგოლ კაკოიშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: ვასილ ივანეს ძე ახვლედიანი, ალექსანდრე არტემის ძე ლორდელი, მექი ვასილის ძე რატიანი, პეტრე სიკოს ძე ქურდაშვილი და დიმიტრი მოსეს ძე დუმბაძე.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: ნოე სიმონის ძე თოთიბაძე, ილია რუსიშვილი, მიხეილ დიმიტრის ძე საყვარელიძე, თევდორე გაბრიელის ძე კიკვაძე და ან. ჩხეიძე.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: თამარ ზაქარიას ასული აზმაიფარაშვილი, თამარ პავლეს ასული ჯარიაშვილი, ალექსი გლახუას ძე ნაცვალაძე, ვლადიმერ იოსების ძე ხელაძე და ერასტი ილარიონის ძე ტოროტაძე.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: გერასიმე სოფრომის ძე იმნაიშვილი, ირაკლი ივანეს ძე რამიშვილი, ემელიანე ანანიას ძე ლომთათიძე, ნიკოლოზ პაიჭაძე, ნიკოლოზ მაქსიმეს ძე წუწუნავა, ბარბარე ნიკოლოზის ასული კუპრაშვილისა და გიორგი დავითის ძე კუპრაშვილი.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: გრიგოლ გიორგის ძე ციცვიძე, ქრისტეფორე ლუკას ძე რაჭველიშვილი, ანა ტარასის ასული წუწუნავა, ტარასი გრიგოლის ძე რცხილაძე და სიმონ ინასარიძე.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: მაქსიმე ბერძნიშვილი, ბიქტორ წულაძე, ფილიპე მგელაძე, დვალი და ბიქტორ ციხისთავი.
1917 წლის 17 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების თბილისის განყოფილების წევრთა კრებას დაესწრნენ: ნიკოლოზ გრიგოლის ძე რუხაძე, კალენიკე საბას ძე ჯამბერიძე, გიორგი სიმონის ძე სვანიძე, დარია დეკანოზიშვილი და დავით ღუდუშაური.