1918 წლის 2 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, ვლადიმერ გობეჩია, ევგენი გეგეჭკორი, ნოე ჟორდანია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე და კომისიის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე საქართველო-უკრაინასა და ბოლშევიკებს შორის მოლაპარაკების თარიღად განისაზღვრა 15 იანვარი.
1918 წლის 2 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, ვლადიმერ გობეჩია, ევგენი გეგეჭკორი, ნოე ჟორდანია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ლასხიშვილი, პავლე საყვარელიძე და კომისიის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე განიხილეს და საერობო სექციას გადასცეს ოსების განცხადება ცალკე ადმინისტრაციული ერთეულის შექმნის შესახებ.
1918 წლის 4 იანვარს გზათა სამინისტროს საქმეთა კომისარმა მელიქ ასლანოვმა ამიერკავკასიის რკინიგზის უფროსს მისწერა, რომ კომისარ ჩხენკელს ევაკუაციის დროს დახმარების გაცემის გაუქმებაზე განკარგულება არ გაუცია. კომისიამ აღმოაჩინა, რომ ზოგჯერ დახმარებას არასწორად გასცემდნენ, რაც თითქოს მოსამსახურეთა გაქცევასა და პოსტების დატოვებას იწვევდა. ასლანოვმა ითხოვა, ამ გარემოებისთვის ყურადღება მიექციათ.
1918 წლის 4 იანვარს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბრძანებით მუსტაფა ვექილოვი ბაქოს გუბერნიის კომისრის დამხმარედ დაინიშნა. ბრძანებას ხელი მოაწერა შინაგან საქმეთა კომისარმა აკაკი ჩხენკელმა.
1918 წლის 4 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა ქონებათა სექციის გამგეს, გიორგი გვაზავას 2 იანვრის სხდომის დადგენილების შესახებ. კერძოდ, კახეთის რკინიგზის მოსამსახურენი და მათი აღმასრულებელი კომიტეტი გათანასწორებულნი უნდა ყოფილიყვნენ ფუნქციებითა და უფლებებით ამიერკავკასიის რკინიგზის მოსამსახურეებთან და მათ კომიტეტთან. ხელს აწერენ დავით ნახუცრიშვილი და პავლე საყვარელიძე.
1918 წლის 5 თებერვლის N4 გაზეთი „ხმა ქართველი ქალისა” აცხადებს, რომ მიიღება ხელმოწერა ამავე გაზეთზე, რომლის წლიური ფასია 12 მან. ნახევარი წლისა – 7 მან. სამი თვის – 4 მან. ერთი თვის – 1 მან. 30 კაპ. ხელმოწერა შეიძლება ქ. ქუთაისში, რედაქციის კანტორაში პუშკინის ქ. N12 ქეთო მარუაშვილთან, რაჟდენ გიორგის ძე სვანაძესთან, ქ სამტრედიაში ნოე კალანდაძესთან ფოსტა ტელეგრაფის კანტორაში, ქ. გორში „მანდილოსანთა“ საზოგადოების ბიუროში ერთობის ქ., ქ. თბილისში ეკატერინე გრიგოლის ასულ მესხთან კრასნოგორსკაია N31 ნინო ტყეშელაშვილთან არაგვიისკიი პერ. N6 ტერენტი გიორგის ძე სვანაძესთან და შალვა იასონის ძე მეგრელიშვილთან ამიერკავკასიის საფერშლო სკოლაში, მარიამ ჭრელაშვილთან, ეპარქიალური სასწავლებელი, დარია ახვლედიანთან გოლოვინის პროსპექტი, აფთეკა ახვლედიანისა. ფული უნდა გამოიგზავნოს რედაქციის მისამართით ქ. ქუთაისი, პუშკინის ქ. N12, რედაქტორი კატო მიქელაძე.
1918 წლის 5 იანვარს თბილისის ხაზინის უფროსი მოლარე ვლადიმერ ალექსანდრეს ძე კორინთელი იმავე ხაზინის ხაზინადრად დაინიშნა. ბრძანებას ხელი მოაწერა ფინანსთა სამინისტროს კომისარმა ქრისტეფორე კარჩიკიანმა.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, გიორგი თუმანიშვილი, სვიმონ ჯუღელი, ფარნა ნინუა, ივანე ზურაბიშვილი; სექციის მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ფილიპე გოგიჩაიშვილმა ისაუბრა რკინიგზის ფინანსური მდგომარეობის შესახებ,აღნიშნა, რომ რკინიგზის შემოსავალი ვერ ფარავდა საექსპლოატაციო ხარჯებს და დეფიციტი უფრო და უფრო მატულობდა. მიზეზად მცირე შემოსავალი და ხარჯების ზრდა დაასახელა.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე რკინიგზის გამგემ, ინჟინერმა გიორგი თუმანიშვილმა ისაუბრა რკინიგზის არაორგანიზებული საქმიანობის შესახებ.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, გიორგი თუმანიშვილი, სვიმონ ჯუღელი, ფარნა ნინუა, ივანე ზურაბიშვილი; სექციის მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე განიხილეს რკინიგზის ადმინისტრაციასა და ცენტრალურ კომიტეტს შორის არსებული უთანხმოება და გადაწყვიტეს კახეთის რკინიგზის ცენტრალური კომიტეტისთვის იგივე უფლება-მოვალეობებისა და ვალდებულებების მინიჭება, რაც ამიერკავკასიის გზის ცენტრალურ კომიტეტს ჰქონდა.
1918 წლის 5 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომის თავმჯდომარე იყო გიორგი გვაზავა, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, რევაზ გაბაშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, გიორგი თუმანიშვილი, სვიმონ ჯუღელი, ფარნა ნინუა, ივანე ზურაბიშვილი, სექციის მდივანი ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე აირჩიეს კომისია, რომელიც კახეთის რკინიგზის გამგეობის, ადმინისტრაციისა და მუშათა და მოსამსახურეთა ცენტრალურ კომიტეტთან შეთანხმებით შეიმუშავებდა პირობებს და ამ ორგანოთა შორის დაამყარებდა სათანადო ურთიერთობას.
1918 წლის 5 იანვარს გიორგი გვაზავას თავმჯდომარეობით საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე აირჩიეს კომისია, რომელიც კახეთის რკინიგზის გამგეობის, ადმიანისტრაციასა და ცენტრალურ კომიტეტთან შეთანხმებით, შეიმუშავებდა პირობებს და დაამყარებს მშვიდობას ამ ორ ორგანოს შორის.
1918 წლის 7 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 7 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. სხდომაზე დადგინდა, რომ თეატრის სააღმშენებლო კომიტეტს უნდა გადაეცეს 50 000 მანეთი თეატრის ასაშენებლად.
1918 წლის 7 იანვარს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, იუნუს წულუკიძე და მდივანი, დავით ნახუცრიშვილი. საგარეო სექციის წარმომადგენლობის განცხადებით აფხაზთა წარმომადგენლობის მოწვევა მოსალაპარაკებლად 20 იანვარს დაინიშნა.
1918 წლის 8 იანვარს შინაგან საქმეთა მინისტრის ბრძანებით პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობიდან გაათავისუფლეს IV კლასის განსაკუთრებულ დავალებათა ჩინოვნიკი არტიომ კონსტანტინეს ძე ბოლდირევი. განცხადებას ხელი მოაწერეს ამიერკავკასიის კომისარიატის თავმჯდომარე ევგენი გეგეჭკორმა და შინაგან საქმეთა კომისარმა აკაკი ჩხენკელმა.
1918 წლის 8 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: სილიბისტრო ჯიბლაძე, პეტრე ქავთარაძე, რევაზ გაბაშვილი, კონსტანტინე აფხაზი, დიმიტრი ჩოლოყაშვილი, რაფიელ ყაზბეგი, გიორგი ჟურული, იასონ ლორთქიფანიძე, გიორგი თუმანიშვილი, ფილიპე გოგიჩაიშვილი და იოსებ ანდრონიკაშვილი. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 8 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე სილიბისტრო ჯიბლაძეს დაევალა, კახეთის რკინიგზის დამცველი რაზმის შეკრების საკითხის კურირება.
1918 წლის 8 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ფილიპე გოგიჩაიშვილმა განაცხადა, რომ კახეთის რკინიგზის მუშათა და მოსამსახურეთა ხელფასის გაზრდის გამო მოსალოდნელი იყო ორმილიონ-ნახევრამდე თანხის დეფიციტი.