1892 წლის 13 თებერვალს მოწვეულ კავკასიის საიმპერატორო სამეურნეო საზოგადოების მორიგ კრებაზე ილია წინამძღვრიშვილს უნდა წაეკითხა მოხსენება სოფლის მეურნეობის საზოგადოებასა და მხარის მოსახლეობას შორის უწყვეტი კავშირის დამყარებისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების საშუალებების შესახებ.
1892 წლის 12 თებერვალს ქართული დრამატული საზოგადოების მიერ წარმოდგენილ დავით ერისთავის „სამშობლოში“ ლევან ხიმშიაშვილის როლი ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილს უნდა შეესრულებინა.
1892 წლის 12 თებერვალს ქართული დრამატული საზოგადოების მიერ წარმოდგენილ დავით ერისთავის „სამშობლოში“ სვიმონ ლეონიძის როლი კოტე ყიფიანს უნდა შეესრულებინა.
1892 წლის 18 თებერვლის გაზეთ „ივერიაში“ დაიბეჭდა ა. ნა-ლის (ალექსანდრე ნანეიშვილის) წერილი „ქართული თეატრი ქუთაისში“, რომელშიც აღნიშნულია, რომ დავით ერისთავის „სამშობლოში“ კოტე მესხმა და კოტე ყიფიანმა დიდი ოსტატობით ითამაშეს ლეონიძისა და ხიმშიაშვილის როლები.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში ანტონ ფურცელაძის „მაცი ხვიტია“ 50 კაპიკად იყიდებოდა.
1896 წლის 9 ივლისს ილია ჭავჭავაძემ ივანე როსტომაშვილს მისწერა და მარჯორი და ოლივერ უორდროპებისთვის თელავში ღირსეული მეგზურობის გაწევა სთხოვა.
1896 წლის 9 ივლისამდე ილია ჭავჭავაძემ მარჯორი და ოლივერ უორდროპები თელავში გაამგზავრა.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა ვალერიან გუნიას მიერ შედგენილი სახალხო კალენდარი 10 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა ვალერიან გუნიას მიერ შედგენილი საქართველოს კალენდარი 45 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში დიმიტრი მაჩხანელის „ძმური სიტყვა“ იყიდებოდა 25 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა ალექსანდრე ყაზბეგის თხზულებათა სამი ტომი ავტორის სურათით და ფაქსიმილეთი 7 მანეთად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა ილია ფერაძის მიერ თარგმნილი „ამპარტავანი გიორგი“ 5 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში იყიდებოდა შიო მღვიმელის „სამი ცელქი“ 20 კაპიკად და მისივე „ძუნწი“ – 13 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა ამხანაგობის წიგნის მაღაზიაში ლადო აღნიაშვილის მიერ შეკრებილი ხალხური ზღაპრები 30 კაპიკად იყიდებოდა.
1892 წლის 16 თებერვალს ქართულმა დრამატულმა დასმა წარმოადგინა შილერის „ავაზაკები“, რომელშიც მთავარი როლი ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილმა შეასრულა.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ ხიმშიაშვილის როლი კოტე მესხმა შეასრულა.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოადგინეს „სამშობლო“, რომელშიც ქუთაისელ მსახიობებთან ერთად მონაწილეობდნენ თბილისიდან მოწვეული არლანი, კოტე ყიფიანი, ვასო აბაშიძე და ალექსანდრე ნებიერიძე.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ ქეთევანის როლი ეფემია მესხმა შეასრულა.
1892 წლის 12 თებერვალს ეფემია მესხი ქუთაისის თეატრის მსახიობი იყო.
1892 წლის 12 თებერვალს ქუთაისის თეატრში წარმოდგენილ „სამშობლოში“ ლეონიძის როლი კოტე ყიფიანმა შეასრულა.
1900 წლის 18 მაისს, დილის 6 საათზე, ირანის შაჰის თბილისიდან წასვლის დღეს, სასახლეში მოგროვდნენ წარჩინებული პირები. შაჰი გააცილეს მთავარმართებლის თანაშემწე ა. ა. ფრეზემ და თბილისის გუბერნატორმა ივანე სვეჩინმა.
1918 წლის 14 სექტემბრის გაზეთის „Грузия“ ცნობით, მიქაელ არამიანცს სახლი ჰქონდა თბილისში, გოლოვინის პროსპექტზე.
1918 წლის 14 სექტემბრის გაზეთის „Грузия“ ცნობით, სომეხთა სარეზერვო ბრიგადის სამმართველო მიქაელ არამიანცის სახლში მდებარეობდა.
1918 წლის 14 სექტემბრის გაზეთის „Грузия“ ცნობით, ფინანსურ-ეკონომიკურ ჟურნალში „საქართველოს ეკონომისტი“, რომელიც უახლოეს ხანში ქართულ და რუსულ ენებზე უნდა გამოსულიყო, თანამშრომლობდნენ: ბერგი, ისიდორე სოფრომის ძე ვარაზაშვილი და ვლადიმერ საველის ძე ვოიტინსკი.
1918 წლის 14 სექტემბრის გაზეთის „Грузия“ ცნობით, ფინანსურ-ეკონომიკურ ჟურნალში „საქართველოს ეკონომისტი“, რომელიც უახლოეს ხანში ქართულ და რუსულ ენებზე უნდა გამოსულიყო, თანამშრომლობდნენ: იური ფაღავა, პავლე დავითის ძე საყვარელიძე, დიომიდე ალექსანდრეს ძე თოფურიძე.