1918 წლის 27 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებას თავმჯდომარეობდა ნიკოლოზ ჩხეიძე. პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ: იესე ბარათაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი და იოსებ აბაკელია; მდივანი – დავით ონიაშვილი. სხდომაზე იუსტიციის მინისტრის კანონპროექტი სპეკულაციასთან ბრძოლის შესახებ გადაეცა იურიდიულ კომისიას.
1918 წლის 27 აგვისტოს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე კანონპროექტი წინამძღვრიანთკარის სასოფლო სამეურნეო სკოლის სახელმწიფო სკოლად გამოცხადების შესახებ განათლებისა და საფინანსო კომისიას გადაეცა.
1918 წლის 27 აგვისტოს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე კანონპროექტი ეროვნული საბჭოს კანცელარიის საფინანსო-საბიუჯეტო განყოფილების საქმეთა მართველის ანაზღაურების გაზრდის შესახებ საფინანსო კომისიას გადაეცა.
1918 წლის 27 აგვისტოს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე განიხილეს კანონპროექტი ქართული უნივერსიტეტის სახელმწიფო უნივერსიტეტად გადაკეთების შესახებ.
1918 წლის 27 აგვისტოს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე განიხილეს კანონპროექტი სასამართლო სისტემის თანამშრომელთა ანაზღაურების გაუმჯობესების შესახებ.
1918 წლის 27 აგვისტოს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე განიხილეს კანონპროექტი საბაჟო დაწესებულებათა მოწყობის შესახებ.
1918 წლის 28 აგვისტოს სატექნიკო და საპროფესორო სწავლის მთავარი გამგე თაქთაქიშვილი ხელს აწერს დოკუმენტს, რომლითაც რუსეთის მოქალაქეებს, ი. ა. ვანახსა და ნ. ი. უჩუნსკის თბილისის მიწისმზომელთა სასწავლებელში გამოცდების ჩაბარების ნება ეძლევათ.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანებით, ვასილ ანტონის ძე ჩალენკოვი თბილისის ვაჟთა მეოთხე გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, ალექსანდრე ფირცხალაიშვილი თბილისის ვაჟთა მეოთხე გიმნაზიის ინსპექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, მიხეილ ვლადიმერის ძე იასტრებოვი თბილისის ვაჟთა პირველი გიმნაზიის რუსული ენის პედაგოგად დაამტკიცეს.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, ლეონიდე პავლეს ძე ნევტონოვი თბილისის ვაჟთა მეორე გიმნაზიის მათემატიკის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N 81 ბრძანების თანახმად, იაკობ იაკობის ძე მელიუშენკო თბილისის ვაჟთა მეორე გიმნაზიის შტატის მასწავლებლად დაინიშნა.
1918 წლის 28 აგვისტოს განათლების მინისტრის N81 ბრძანებით გიმნაზიის გაეროვნების გამო თბილისის ვაჟთა მეორე გიმნაზიის დირექტორი ნიკოლოზ ნიკოლოზის ძე უსპენსკი შტატის გარეშე დარჩა.
1918 წლის 28 აგვისტოს ჯავახეთის ქართული გიმნაზიის მასწავლებელი შალვა ილიას ძე ალხაზიშვილი საერო განათლების მინისტრისადმი გაგზავნილ თხოვნაში წერს, რომ ბათუმის ხელშეკრულების ძალით ჯავახეთი ოსმალოს გადაეცა. ქართული გიმნაზია, როგორც ტერიტორიის გარეშე დარჩენილი, მთავრობის განკარგულებით დაიხურა. ის გიმნაზიის დაარსებიდან 21 მაისამდე იქ მუშაობდა.
1918 წლის 28 აგვისტოს ჯავახეთის ქართული გიმნაზიის მასწავლებელი შალვა ილიას ძე ალხაზიშვილი საერო განათლების მინისტრისადმი გაგზავნილ თხოვნაში წერს, რომ სამსახურის გარეშე იმყოფება და არაფერი სახსარი არ მოეპოვება ცხოვრებისთვის. მამამისის აფთიაქი და მთელი თავისი ოჯახის ქონება გამოქცევის დროს ახალქალაქში დარჩა. შეიძლება ითქვას, რომ თითქმის ულუკმაპუროდ დარჩნენ.
1918 წლის 28 აგვისტოს ჯავახეთის ქართული გიმნაზიის მასწავლებელმა შალვა ილიას ძე ალხაზიშვილმა საერო განათლების მინისტრს რომელიმე გიმნაზიაში მასწავლებლად დანიშვნა სთხოვა. მისთვის სასურველი ადგილი თბილისი, ხაშური ან თელავი იყო. მას სურდა საყვარელი საქმე ეკეთებინა და სამშობლოს სწავლა-განათლების გავრცელების საქმეში დახმარებოდა.
1918 წლის 29 აგვისტოს სახალხო განათლების მინისტრის ბრძანებით, ფილიმონ ესტატეს ძე ნადარეიშვილი ფოთის ვაჟთა გიმნაზიის ფიზიკა-მათემატიკის პედაგოგად დაინიშნა.
1918 წლის 29 აგვისტოს სახალხო განათლების მინისტრის ბრძანებით, ჯაბა გიორგის ძე მეძმარიაშვილი ფოთის ვაჟთა გიმნაზიის ისტორიის პედაგოგად დაინიშნა.
1918 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობის განკარგულებით, იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძე სომხეთში ორი კვირით გააგზავნეს. ხელს აწერს ვუკოლ მიხეილის ძე ბერიძე.
განათლების მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანმა თბილისის მოურავ ნიკოლოზ ზურაბის ძე ელიავას მისწერა, რომ თბილისის გამგეობამ სახელოსნო-სასწავლებლის მასწავლებელ იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძეს შენიშვნა მისცა, რადგან იგი გამგეობის ნებართვის გარეშე წავიდა სომხეთში, რისი უფლებაც არ ჰქონდა. გააფრთხილეს, რომ მსგავსი საქციელის გამეორების შემთხვევაში სამსახურიდან დაითხოვდნენ. გამგეობამ განკარგულება გასცა იუსტინე აბულაძისთვის დაეკავებინათ ჯამაგირი იმ დღეებისა, რომლებიც გააცდინა.
განათლების მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანმა თბილისის მოურავ ნიკოლოზ ზურაბის ძე ელიავას მისწერა, იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძე წასული იყო სომხეთში არა პირადი, არამედ სახელმწიფო საქმეების გამო, სადაც მისი მონაწილეობა, როგორც სომხური ენის მცოდნისა, აუცილებელი იყო.
განათლების მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანმა თბილისის მოურავ ნიკოლოზ ზურაბის ძე ელიავას მისწერა, იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძე სომხეთში ისე სწრაფად გაემგზავრა, რომ ფაქტობრივად, საშუალება აღარ ჰქონდა პირადად ეთხოვა წასვლის ნებართვა თბილისის გამგეობისთვის და იგი იძულებული გახდა სამინისტროსთვის ეთხოვა გაეფრთხილებინა სახელოსნო-სასწავლებლის გამგე მისი გამგზავრების შესახებ. სამინისტრომ 6 ნოემბერს N3543-ით აცნობა თბილისის სახელოსნო-სასწავლებლის გამგეს მასწავლებელ იუსტინე აბულაძის სომხეთში ორი კვირით გამგზავრების შესახებ.
განათლების მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანმა თბილისის მოურავ ნიკოლოზ ზურაბის ძე ელიავას მისწერა, რომ კარგად ესმოდა, თუ რამდენად ცუდი ფაქტი იყო იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძის სომხეთში გამგზავრება ქალაქის გამგეობის ნებართვის გარეშე, თუმცა იგი საპატიო მიზეზის გამო გაემგზავრა და ამიტომ, სთხოვა აბულაძისთვის მოქალაქეობრივი ვალის აღსრულება დაუდევრობასა და უყურადღებობაში არ ჩაეთვალა და ჯამაგირის დაკავება გაეუქმებინა.