იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძის პირადი საქმის მიხედვით, კონსტანტინე შამშეს ძე აბულაძე იყო ქალთა მე-6 გიმნაზიის მასწავლებელი.
1918 წლის 30 აგვისტოს სახალხო განათლების მინისტრის ბრძანებით, ნიკოლოზ ნაუმის ძე ჩიგოგიძე თბილისის ვაჟთა მეშვიდე გიმნაზიის დირექტორად დაინიშნა.
1918 წლის 30 აგვისტოს სახალხო განათლების მინისტრის ბრძანებით, თბილისის ქალთა მეექვსე გიმნაზიის პედაგოგ ელენე ბუტულოვს 1904-1910 წლებში ქუთაისის მარიამ ყაუხჩიშვილის სახელობის კერძო გიმნაზიაში პედაგოგად ნამსახური წლები პენსიის მისაღებად ჩაუთვალეს.
1918 წლის 30 აგვისტოს გორის ქალთა გიმნაზიის პედაგოგები – ელენე მიხეილის ასული მამულაშვილი-ლავროვსკისა, ქეთევან მიხეილის ასული ჯავახიშვილი და მარია რომანის ასული ღვინიაშვილი განათლების სამინისტროს სწერენ, რომ ისინი სასწავლებლიდან უმიზეზოდ დაითხოვეს და სათანადო რეაგირებას სთხოვენ.
იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძის პირადი საქმის მიხედვით, თბილისის მოურავი იყო ნიკოლოზ ზურაბის ძე ელიავა.
იუსტინე ირაკლის ძე აბულაძის პირადი საქმის მიხედვით, ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანი იყო განათლების მინისტრის მოადგილე.
1918 წლის 30 აგვისტოს იესე ბარათაშვილის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე განიხილეს და მიიღეს კანონპროექტი ეროვნული საბჭოს სტენოგრაფიული ოქმების შემდგენელთა ჯამაგირების გათანასწორების შესახებ.
1918 წლის 30 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე დადგინდა, რომ სამანდატო კომისიაში გიორგი გვაზავასა და იასონ ლორთქიფანიძის ნაცვლად რევაზ გაბაშვილი და სპირიდონ კედია დაინიშნებოდნენ.
1918 წლის 30 აგვისტოს იესე ბარათაშვილის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე დადგინდა სამანდატო კომისიისთვის ერთი კვირით ვადის გაგრძელება ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლობის შესახებ კანონპროექტის გადამუშავებისთვის.
1918 წლის 30 აგვისტოს იესე ბარათაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე მთავრობის წინადადება სახელმწიფო კონტროლიორისათვის ანაზღაურების დანიშვნის შესახებ საფინანსო კომისიას გადაეცა განსახილველად.
1918 წლის 30 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებას თავმჯდომარეობდა იესე ბარათაშვილი; პრეზიდიუმის წევრებიდან ესწრებოდნენ: ექვთიმე თაყაიშვილი, იოსებ აბაკელია. მდივანი – დავით ონიაშვილი.
1918 წლის 31 აგვისტოს განათლების სამინისტროს საბჭოს სხდომას თავმჯდომარეობდა განათლების მინისტრი გიორგი მიხეილის ძე ლასხიშვილი, ესწრებოდნენ: მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ბესარიონის ძე მდივანი; მთავარგამგეები: დიმიტრი ნიკოლოზის ძე უზნაძე, მიხეილ ივანეს ძე თაქთაქიშვილი და გიორგი ალმასხანის ძე ჭუმბურიძე; კანცელარიის დირექტორი ვუკოლ მიხეილის ძე ბერიძე და თბილისის გუბერნიის სახალხო სკოლების დირექტორი პეტრე მიხეილის ძე ჩარექიშვილი.
1918 წლის 31 აგვისტოს სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარი გამგის მოხსენება ახალი დაწყებითი სკოლების შესახებ და დაადგინეს, თბილისის გუბერნიაში გახსნილიყო 36 ახალი დაწყებითი სასწავლებელი.
1918 წლის 31 აგვისტოს სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარი გამგის მოხსენება უმაღლეს დაწყებით სასწავლებელთა სახაზინო ხარჯზე მიღების შესახებ და დადგინეს: ხაზინის ხარჯზე მიიღონ ცხინვალისა და დუშეთის სასწავლებლები.
1918 წლის 31 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარგამგის, გ. ჭუმბურიძის მოხსენება ომისა და შიმშილისგან დაზარალებული ოზურგეთის მაზრის სასწავლებელთათვის ერთდროული დახმარების გამოყოფის თაიბაზე.
1918 წლის 31 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარი გამგის მოხსენება სიონისა და ზაქათლის მარინეს ქალთა სასწავლებლების უმაღლეს დაწყებით სკოლად გადაკეთების შესახებ. დაადგინეს: გადაკეთდეს და დამატებითი კრედიტი გაეხსნას.
1918 წლის 31 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარგამგის მოხსენება მეორე კლასიან (ყოფილი საეკლესიო) სამასწავლებლო სკოლათა უმაღლეს დაწყებით სასწავლებლად გადაკეთების შესახებ. დაადგინეს, რომ უმაღლეს დაწყებით სასწავლებლად გადაკეთებულიყო ბანძის ვაჟთა და ზუგდიდის ქალთა მეორე კლასიანი სკოლები, პირველი – სრული სახაზინო ხარჯით, ხოლო მეორის ზედმეტი ხარჯები ზუგდიდს დაკისრებოდა. დაადგინეს, ეს საქმე დაბალ სასწავლებელთა მთავარგამგეს დაკისრებოდა.
1918 წლის 31 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარი გამგის გიორგი ჭუმბურიძის მოხსენება ოსეთში უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის გახსნის შესახებ. დაადგინეს: ერთ-ერთ უბანში გაიხსნას უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებელი.
1918 წლის 31 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარგამგის მოხსენება სახალხო სკოლათა ინსპექციების შესახებ თბილისისა და ქუთაისის გუბერნიებში და მათი შტატები. დაადგინეს, დაარსებულიყო სახალხო სკოლათა 16 ინსპექცია (12-ის ნაცვლად), თბილისის გუბერნიაში – 8, ქუთაისის – 7, სოხუმისაში – 1.
განათლების მინისტრი 1918 წლის 31 აგვისტოს მოხსენებაში გაგრის რეალური სასწავლებლის რეორგანიზაციის შესახებ, აღნიშნავდა, რომ სასწავლებელი პრინც კონსტანტინე ოლდენბურგის თავშესაფრის განყოფილება იყო. ეს გავლენას ახდენდა როგორც სწავლა-განათლებაზე, ასევე პერსონალის შემადგენლობაზე. სასწავლებელს აგრონომი განაგებდა, რომელიც თან მათემატიკისა და ლიტერატურის მასწავლებელიც იყო. მშობლებმა ქალაქის თვითმართველობას შუამდგომლობით მიმართეს, სასწავლებლის განათლების სამინისტროსთვის გადაცემის თაობაზე. თვითმართველობას სასწავლებლის ხარჯების ტვირთვა არ შეეძლო, ამიტომ დროებით აუცილებელი სუბსიდიით სამინისტროს უნდა ეკისრა მისი არსებობა (ემსახურებოდა 50 000-იან მოსახლეობას). ასეთივე დახმარება სჭირდებოდა გაგრის ორ სკოლასაც. სახელმწიფო ხაზინას ამისთვის 10 000 მან. გაღება უწევდა.
1918 წლის 31 ოქტომბრის გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ N18 ცნობით, თბილისში დაარსდა საპნის ქარხანა, რომელიც ეკუთვნის აკაკი ხოშტარიას. ქარხანა ყოველდღიურად ამზადებს 400 ფუთ უბრალო საპონს. ყველაფერი სასურსათო სამინისტროს ეგზავნება ფუთი 63 მანეთად.
1918 წლის 31 აგვისტოს სახალხო განათლების მინისტრის ბრძანებით, გორის საოსტატო სემინარიის დირექტორად კირილე ივანეს ძე არველაძე დაინიშნა.
1918 წლის 31 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მოისმინეს დაბალ სასწავლებელთა მთავარგამგის, გიორგი ჭუმბურიძის მოხსენება ომისა და შიმშილისგან დაზარალებული ოზურგეთის მაზრის სასწავლებლებისთვის ერთდროული დახმარების გამოყოფის თაობაზე.
1918 წლის სექტემბერში კარლო ჩხეიძის თავმჯდომარეობით გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე საბჭომ საპარლამენტო ენის შესახებ წინა სხდომაზე მიღებული კანონპროექტი დაამტკიცა. კანონპროექტის თანახმად, ოფიციალურ სახელმწიფო ენად ქართული აღიარეს, ხოლო ეროვნულ უმცირესობათა წარმომადგენლებს საბჭოში დედაენაზე გამოსვლის უფლება მისცეს.
1887-1918 წლებში ქართველი პოლიტიკოსი და საზოგადო მოღვაწე ვასილ გიორგის ძე წერეთელი პუბლიცისტურ წერილებს აქვეყნებდა „ივერიაში“, „ცნობის ფურცელში“, „კოლხიდაში“, „იმერეთში“, „სამშობლოში“, „ჩვენს ქვეყანაში“, „საქართველოსა“ და სხვა გამოცემებში.