1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა დავით ჩხეიძის მოთხრობის „მხატვარი ვანო“ III ნაწილი.
1915 წლის აპრილში ზაქარია პეტრეს ძე ფალიაშვილი და ა. გ. სარაჯიშვილი „ახალი კლუბის“ სამუსიკო-სამხატვრო განყოფილებათა ხელმძღვანელებად აირჩიეს.
1915 წლის 12 აპრილს დუშეთის სცენისმოყვარეთა წრემ წარმოადგინა ისტორიული დრამა „და-ძმა“ ა. ბერიაშვილის, გიორგი მაისურაძის, დ. კობიაშვილის, ი. ოსიტაშვილის, ს. კობაიძის, ვ. სიდამონიძის, ს. ბერიაშვილის და სხვ. მონაწილეობით.
1916 წლის 19 ივნისის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, დავით ილარიონის ძე კასრაძემ დაწერა რომანი „წითელი ზამბახი“.
1916 წლის 12 ივნისის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, შ. ლეკვიაშვილმა ალექსანდრე ყაზბეგის რომანი „ცაცია“ პიესად გადააკეთა.
1916 წლის 12 ივნისის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ალექსანდრე ივანეს ძე ნათაძის რედაქციით ქართულად თარგმნილი იაპონური ზღაპრების დაბეჭდვას გეგმავდნენ.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ვახტანგ გიორგის ძე ვაჩნაძის სტატია „ქართული სცენის ქურუმი (ვლ. ალექსი-მესხიშვილი)“.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ნიკო სიხარულიძის მოთხრობა „გამხდარი ვარ?“.
1915 წლის 19 აპრილს ახალ კლუბში იოსებ მჭედლიშვილის პოემის,„ანგელოზთა აჯანყების“ შესახებ ლექციები წაიკითხეს დავით კასრაძემ, სერგი დადიანმა და სამსონ გორგაძემ.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ზაქარია ჭიჭინაძის წერილი „ნიკოლოზ ლომოური“.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ნიკო გურულის წერილი „ნინო ჩხეიძე საგასტროლოდ დ. ხაშურს ეწვია“.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იოსებ იმედაშვილის წერილი 23 და 27 აპრილს სახალხო სახლში გამართულ წარმოდგენებზე: „სალომეს ოჯახი“, „მაღაროს უფროსი მუშა“ და „ტარტიუფი“.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ალექსანდრე ილიას ძე არსენიშვილის წერილი „ნიკოც დავკრძალეთ!“.
1916 წლის 12 ივნისის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, მწერალი ალექსანდრე ივანეს ნათაძე გორში ლექციების წაკითხვას აპირებდა.
1916 წლის 19 ივნისის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, გიორგი მიხეილის ძე შალიბაშვილი მძიმე ავადმყოფობისგან განიკურნა.
1916 წელს გიორგი მიხეილის ძე შალიბაშვილი სურამის დრამატული საზოგადოების გამგეობის თავმჯდომარე იყო.
1916 წლის 19 ივნისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ვარლამ ადამის ძე ხუროძის სტატიის „იროდიონ ევდოშვილის ხსოვნას“ გაგრძელება.
დიმიტრი ზაქარიას ძე ბაქრაძე 1827 წლის 8 აპრილს ხაშმში დაიბადა.
1850 წელს დიმიტრი ბაქრაძემ მოსკოვის აკადემია დაამთავრა.
1915 წლის 3 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იასონ კერესელიძის წერილი ზაქარია ჭიჭინაძისადმი.
1916 წლის 19 ივნისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იოსებ ზაქარიას ძე იმედაშვილის სტატია „ქართველ სომეხთა თეატრი“.
1915 წლის 10 მაისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა გიორგი ამირეჯიბის მოთხრობა „ოცნების კიბე“.
დიმიტრი ზაქარიას ძე ბაქრაძე 1890 წლის 10 თებერვალს გარდაიცვალა.
1916 წლის 19 ივნისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა მიხეილ კავსაძის სტატია „ქართული მუსიკა“.
1890 წლის 13 თებერვალს დიმიტრი ზაქარიას ძე ბაქრაძე დიდუბის პანთეონში დაკრძალეს.