1920 წლის 31 აგვისტოს გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ლეო ტრიფონის ძე ნიორაძე ტრიფონ ანდრიას ძე ნიორაძის ვაჟი იყო.
1920 წლის 31 აგვისტოს გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, თამარ ტრიფონის ასული ნიორაძე ტრიფონ ანდრიას ძე ნიორაძის ქალიშვილი იყო.
1920 წლის 31 აგვისტოს გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრ ნესტორ გაბრიელის ძე გვამიჩავას მეუღლე ავგუსტა ანდრიას ასული გვამიჩავა იყო.
1920 წლის 31 აგვისტოს გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ზესტაფონში ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი ტრიფონ ანდრიას ძე ნიორაძე გარდაიცვალა.
1920 წლის 31 აგვისტოს გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი ნესტორ გაბრიელის ძე გვამიჩავა ჟორჟიკ ნესტორის ძე გვამიჩავას მამა იყო.
განათლების მინისტრის მოადგილე ნოე ცინცაძის 1920 წლის 26 აგვისტოს ბრძანების თანახმად, ნაძალადევის ქალ-ვაჟთა გიმნაზიის მასწავლებელი სიმონ ჭეიშვილი 1920 წლის 1-ელი სექტემბრიდან თავისი თხოვნით გაათავისუფლეს თანამდებობიდან. დედანთან სისწორეს ხელმოწერით ადასტურებს საქმისმწარმოებელი ივანე ეპიტაშვილი.
განათლების მინისტრის მოადგილე ნოე ცინცაძის 1920 წლის 25 სექტემბრის N114 ბრძანებით, ქუთაისის რეალური სასწავლებლის ინსპექტორი ქეთევან ღოღობერიძე განთავისუფლდა თანამდებობიდან თავისი თხოვნის თანახმად 1-ლი სექტემბრიდან. დედანთან სისწორეს ხელმოწერით ადასტურებს საქმისმწარმოებელი ივანე ეპიტაშვილი.
1920 წლის პირველი სექტემბრიდან ალექსანდრე ოვაკიმეს ძე ბეზირგანოვი ახალციხის უმაღლესი დაწყებითი სასწავლებლის ხატვა-ხაზვის მასწავლებლად დაინიშნა.
1920 წლის 1-ელი სექტემბრიდან ფერდინანდ ბეთანელი, ქუთაისის რეალური სასწავლებლის პედაგოგი, ბათუმის ქალთა გიმნაზიაში იმავე თანამდებობაზე გადაიყვანეს.
1920 წლის პირველი სექტემბრიდან გიორგი გრიგოლის ძე გიორგიძე თბილისის პირველი კომერციული სასწავლებლის ისტორიის მასწავლებლად დაინიშნა.
1920 წლის პირველ სექტემბერს სემინარიის დირექტორ კირილე არველაძეს ბორჯომიდან მისწერეს, რომ დაუყოვნებლივ გამოცხადებულიყო სამინისტროში.
1920 წლის პირველ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: კონსტანტინე კალანტაროვი, ვლადიმერ კოპეცი, ალექსანდრე შლემოვი, ნიკოლოზ კოვალევი, ნ. გოროდეცკი, თედორე ხუდადოვი, აბრაგ მაისურაძე, დავით გამრეკელი, კონსტანტინე იანოვსკი, მიხეილ კობახიძე.
1920 წლის პირველ სექტემბერს თბილისის უმღლეს საინჟინრო სასწავლებლში ირიცხებოდნენ: გიორგი იოსებაშვილი, მიხეილ თორაძე, გიორგი ხოშტარია, რ. ტერ-გრიგორიანი, ვიაჩესლავ ადამოვი, ივანე ნასიძე, მიხეილ მეიფარიანი, ვლადიმერ კოლოსოვსკი, ლავრენტი კახაძე, ვიქტორ გოცაძე.
1920 წლის 1-ელ სექტემბერს თბილისის უმაღლეს საინჟინრო სასწავლებელში ირიცხებოდნენ: ბორის ანიკინი, ალექს პო, ლევ ტერ-დავიდიანცი, დავით ეგოროვი, ბაგრატ ცომაია, გრიგორ ხუნჭუა, სიმონ ნოზაძე, ი. როზენბაუმი, ზაქარია ხატიევი.
1920 წლის 1-ლი სექტემბრიდან ალექსანდრე ზაქარიას ძე ბარნოვი თელავის ვაჟთა გიმნაზიიდან სხვა სამსახურში გადავიდა.
1920 წლის სექტემბერში ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კავკავის განყოფილებამ მთავარ გამგეობას სთხოვა, საქართველოს მთავრობის წინაშე აღეძრა შუამდგომლობა, რომ კავკავის ქართული სკოლის შესანახად გადაედო საჭირო თანხა. ოქმს ხელი მოაწერა დავით კარიჭაშვილმა.
1920 წლის სექტემბერში გარდაიცვალა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი ილია ივანეს ძე წინამძღვრიშვილი.
1920 წლის სექტემბერში გიორგი ვასილის ძე გამზარდია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების საპატიო წევრად აირჩიეს.
1920 წლის სექტემბერში პოლიკარპე ესტატეს ძე ლორთქიფანიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების საპატიო წევრად აირჩიეს.
1920 წლის სექტემბერში ოლღა ხოფერია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების საპატიო წევრად აირჩიეს.
1920 წლის სექტემბერში ანდრია ჯიქია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების საბიბლიოთეკო სექციის წევრი იყო.
1920 წლის სექტემბერში გიორგი კალანდარიშვილი და ნიკოლოზ შონია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების წიგნის მაღაზიის მომწყობი სექციის წევრები იყვნენ.
1920 წლის სექტემბერში ირაკლი კალანდარიშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სენაკის განყოფილების წლიურ კრებაზე სარევიზიო კომისიის წევრად აირჩიეს.
1920 წლის 1-ელი სექტემბრის გაზეთ „საქართველოში“ (რედაქტორი სპირიდონ კედია) გამოქვეყნდა მეთაური წერილი „დემობილიზაცია“.
1920 წლის 31 აგვისტოს გაზეთ „საქართველოში“ დრამატული საზოგადოების გამგეობა და დირექცია საზოგადოებას აუწყებდა, რომ 1-ელ სექტემბერს ნატო გაბუნია-ცაგარელის გარდაცვალების 10 წლისთავის აღსანიშნავ პანაშვიდს ქაშვეთის ეკლესიაში გადაიხდიდნენ.