1921 წლის 23 ნოემბერს ბუდუ მდივანი საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 23 ნოემბერს სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 24 ნოემბერს ბუდუ მდივანი საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 24 ნოემბერს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმზე ბუდუ მდივანსა და მისი პარტიის წევრებს ამიერკავკასიის ფერდერაციის შექმნის წინააღმდეგ გამოსვლა აუკრძალეს.
1921 წლის 24 ნოემბერს სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 25 ნოემბერს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალურ კომიტეტში გაითვალისწინეს ბუდუ მდივნის წინადადება, ამიერკავკასიის ფედერაციის შექმნისას გამოეჩინათ მეტი სიფრთხილე.
1921 წლის 29 ნოემბერს რუსეთის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის პოლიტბიუროში გაითვალისწინეს ბუდუ მდივნის წინადადება, ამიერკავკასიის ფედერაციის შექმნისას მეტი სიფრთილე გამოეჩინათ და ფედერაციის საკითხები საბჭოების არჩევნებთან დაეკავშირებინათ.
1921 წლის დეკემბერში ფილიპე მახარაძე საქართველოს სსრ-ის რევკომის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადააყენეს და მოსკოვში გაიწვიეს.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ ილია ჭავჭავაძის ოჯახს მუდმივი სახელმწიფო დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ შიო მღვიმელს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ დავით კლდიაშვილს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ ეკატერინე გაბაშვილს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ შიო არაგვისპირელს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ იროდიონ ევდოშვილის ოჯახს მუდმივი სახელმწიფო დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ გერონტი ქიქოძეს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ ნიკო ლომოურის ოჯახს მუდმივი სახელმწიფო დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ სოფრომ მგალობლიშვილს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ კოტე ყიფიანის ოჯახს მუდმივი სახელმწიფო დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ სერგეი მესხის ოჯახს მუდმივი სახელმწიფო დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 2 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს გამომცემლობის განახლების საკითხი. პრეზიდიუმის აზრით, უპირველესად უნდა გამოცემულიყო სახელმძღვანელოები, შემდეგ საბავშვო წიგნები და ბოლოს სახალისო საკითხავი. საჭირო იყო კომისიის არჩევა სამოქმედო გეგმის შესადგენად. გამგეობამ აირჩია კომისია შემდეგი შემადგენლობით: დავით კარიჭაშვილი, ვარლამ ბურჯანაძე, ნიკოლოზ ჩიგოგიძე, პავლე საყვარელიძე.