სორტირება ძველი ჩანაწერების მიხედვით
1902 წლის 22 სექტემბერს ფოთის საკათედრო ტაძარში გადაიხადეს ქალაქის საბჭოს ხმოსნად ნამყოფი ფოთის საკათედრო ტაძრის დეკანოზის, გრიგოლ სპირიდონის ძე მაჭარაშვილის სულის მოსახსენებელი წირვა და პანაშვიდი.
1921 წლის 2 მარტს ვლადიმერ ლენინს სატელეფონო საუბრისას მამია ორახელაშვილმა და შალვა ელიავამ აცნობეს, რომ აუცილებელი იყო წითელი არმიის განსაკუთრებული განყოფილებისთვის მოსკოვიდან დაუყონებლივ დაედასტურებინათ,რომ რევკომს დამორჩილებოდნენ.
სოციალ-დემოკრატიული პარტიიდან გარიცხულმა ტიგრან კაჩაროვმა პოლიციაში განაცხადა, რომ 1909 წელს პარტია ნოე ჟორდანიას დავალებების შესრულებაში ყოველთვიურად 50 მანეთს უხდიდა.
ეგნატე ნინოშვილი 1892 წელს გომის შავი ქვის განყოფილების გამგედ მუშაობისას ვერ ურიგდებოდა აუტანელ პირობებს და ამის შესახებ თედო სახოკიას ხშირად შესჩიოდა მიმოწერაში.
1891 წელს გომის შავი ქვის განყოფილებაში თევდორე კიკვაძის მუშაობისას მისი საცხოვრებელი პირობები აუტანელი იყო, მაგრამ იმ დროისთვის უკიდურეს გაჭირვებაში მყოფს, სხვა გზა მას არ ჰქონდა.
1891 წელს გომის შავი ქვის განყოფილებაში მუშაობისას თევდორე კიკვაძეს და შავი ქვის მიმღემ მწონელს ბინა სამიკიტნოს ერთ პატარა ოთახში ჰქონდათ, სადაც თვითონ მიმღები კანტორაც იყო განთავსებული.
1891 წელს გომის შავი ქვის განყოფილება თევდორე კიკვაძის მუშაობისას სამიკიტნოს ერთ პატარა ოთახში იყო მოთავსებული.
1891 წელს მაკვანეთის სოფლის მასწავლებლის პოზიციის დატოვების შემდეგ თევდორე კიკვაძის ადგილას მისული მასწავლებლისთვის სოფელს წლიურად 300 მანეთის მიცემა დაევალა.
1891 წელს თევდორე კიკვაძემ მაკვანეთის სკოლის მასწავლებლის პოზიციიდან წასვლის გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ თავის ადგილზე სხვა მასწავლებელი მოიწვია.
1891 წელს, მიუხედავად იქაური საზოგადოების მხრიდან გარკვეული წინააღმდეგობისა, მაკვანეთში თევდორე კიკვაძის მიერ უნებართვოდ დაწყებული სასკოლო მეცადინეობები შეუჩერებლად მიმდინარეობდა.
1891 წელს მაკვანეთში თევდორე კიკვაძის ინიციატივით დაწყებული სკოლის მშენებლობა ადგილობრივებმა დაასრულეს, მაგრამ დაწესებულების ოფიციალურად დასამტკიცებლად სოფლის თემისგან წინასწარი თანხმობის მიღება თედოს მეტად გაუჭირდა საზოგადოების შეუგნებლობის გამო.
1891 წელს თევდორე კიკვაძის ინიციატივით მაკვანეთში დაარსებული სკოლა მთელ თემს უნდა შეენახა.
1884-1890 წლებში თბილისის სასულიერო სემინარიის ლექტორი, არქიმანდრიტი ნიკოლოზი მიუხედავად ცუდი დამოკიდებულებისა მოწინავე მოწაფეთა მიმართ, მებრძოლ და განვითარებულ ახალგაზრდებში რაღაც განსაკუთრებულს ხედავდა და ამისათვის აფასებდა მათ.
1890 წელს, მიუხედავად ცუდი დამოკიდებულებისა, თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორმა, ნიკოლაი დარსკიმ თევდორე კიკვაძეს შესთავაზა კიევის უნივერსიტეტში სწავლის გაგრძელება და სარეკომენდაციო წერილსაც შეჰპირდა.
1884-1890 წლებში, თბილისის სასულიერო სემინარიაში თევდორე კიკვაძის სწავლის პერიოდში მას სემინარიის რექტორი ნიკოლოზი ყველაზე სასტიკად ეპყრობოდა.
1890 წელს თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორს, არქიმანდრიტ ნიკოლოზს შეეძლო სემინარიაში მოწაფეთა აჯანყების მეთაურები სრულად გაერიცხა სემინარიიდან, თუმცა იგი მხოლოდ ყოფაქცევაში ოთხიანების გამოყოლებას დასჯერდა.
1885-1890 წლებში თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორი, არქიმანდრიტი ნიკოლოზი საზოგადოდ არ იყო სასტიკი ადმინისტრატორი.
1918 წლის 10 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კომისიის წევრს, ბარნაბა პაპავას დაევალა ქართველი ტყვეების დახსნა.