1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიული გამიჯვნის კომისიის შესახებ.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე რამიშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიული გამიჯვნის თაობაზე შექმნილი კომისიის შემადგენლობაზე: ავეტიკ სააკიანი, პავლე ინგოროყვა, გრიგოლ ვეშაპელი, ალექსანდრე მდივანი, დავით ონიაშვილი და ხატისოვი.
1918 წლის 9 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ამიერკავკასიის ერთა პოლიტიკურ-ტერიტორიული გამიჯვნის თაობაზე შექმნილ კომისიას დაემატა ფილიპე გოგიჩაიშვილი, დიმიტრი ხოშტარია, მიხეილ მაჩაბელი, ივანე აფხაზი, ექვთიმე თაყაიშვილი, შალვა მიქელაძე და გიორგი გვაზავა.
1918 წლის 14 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 14 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე რევაზ გაბაშვილმა ისაუბრა ამიერკავკასიის კონსტიტუციის პროექტის შესახებ.
1918 წლის 14 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე რევაზ გაბაშვილმა გააკრიტიკა სერგო ჯაფარიძის გამოსვლა, განაცხადა, რომ საქართველოს ნავთობის, ოქროსა და სახელმწიფო ფულის არარსებობის გამო დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ არსებობა არ შეეძლო.
1918 წლის 14 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კოტე აფხაზმა ისაუბრა ფედერაციული წყობისთვის საჭირო პროცესების შესახებ. ცალკე ერთეულების დაარსება და მათი კავშირით ფედერაციული წყობის შექმნის იდეა შესაძლებლობის სიმცირის გამო მისთვის არარეალური იყო.
1918 წლის 14 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე რაჟდენ არსენიძემ მხარი დაუჭირა ფედერაციულ წყობილებას, რადგან ამიერკავკასიის მთლიანობა მხოლოდ ამ პირობებში ესახებოდა.
1917 წლის 8 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე აფხაზი; ესწრებოდნენ: მიხეილ სუმბათაშვილი, გაბრიელ თულაშვილი, კონსტანტინე მაყაშვილი, გიორგი გვაზავა, პეტრე მამრაძე; კრების მდივანი – ილია ზურაბიშვილი, ბუღალტერი – კონსტანტინე შათირიშვილი.
1918 წლის 16 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აიჩიეს საქართველოს კონსტიტუციის პროექტის კომისიის წევრები: აკაკი ჩხენკელი, ზურაბ ავალიშვილი, სერგო ჯაფარიძე, გრიგოლ რცხილაძე, შალვა მესხიშვილი, ვიქტორ თევზაია, ვლადიმერ გობეჩია, რაჟდენ არსენიძე და გიორგი გვაზავა.
1918 წლის 16 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წევრმა, დავით ონიაშვილმა ისაუბრა ახალი კომისიის შექმნის აუცილებლობაზე, რომელიც სხვადასხვა ახალი პოლიტიკური გარემოების მხედველობაში მიღებითა და გათვალისწინებით, შეიმუშავებდა კონსტიტუციის პროექტს. აღნიშნულ წინადადებას დაეთანხმნენ პეტრე ქავთარაძე და შალვა მესხიშვილი.
1918 წლის 16 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი, პავლე საყვარელიძე. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. კრებას დაესწრო 31 წევრი და 26 კანდიდატი.