1917 წლის 26 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გრიგოლ ვეშაპელი; ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე და კონსტანტინე მესხი; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 12 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი ლასხიშვილი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
1918 წლის 14 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე რევაზ გაბაშვილმა გამოთქვა თავისი პარტიის პოზიცია, რომ ეროვნულ-დემოკრატიული პარტია წინააღმდეგიიყო ისეთი ცენტრის შექმნისა, რომელსაც გადაეცემოდა მნიშვნელოვანი საკითხები: საერთაშორისო ურთიერთობების საკითხებზე მუშაობა, სამხედრო ძალების მოწყობა, საფინანსო საქმეების წარმართვა და სხვ.
1918 წლის 6 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე აირჩიეს საკონსტიტუციო კომისია: ნოე ჟორდანია, სერგი ჯაფარიძე, რაჟდენ არსენიძე, პავლე საყვარელიძე, ივანე ჩერქეზიშვილი, გრიგოლ რცხილაძე, სამსონ დადიანი, გიორგი გვაზავა და კონსტანტინე მაყაშვილი.
1918 წლის 6 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე აირჩიეს დამფუძნებელ კრების საარჩევნო კომისია: ალექსანდრე ლომთათიძე, ირაკლი წერეთელი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, მიხეილ კლიმიაშვილი, ივანე გობეჩია, ალექსანდრე წერეთელი, შალვა ნუცუბიძე, სპირიდონ კეიდია და ალექსანდრე ახმეტელი.
1918 წლის 6 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე აირჩიეს ოსმალეთისა და საქართველოს დაზავების კომისიის წევრები: ნოე ჟორდანია, ევგენი გეგეჭკორი, მელიტონ რუსია, ვლადიმერ გობეჩია, იესე ბარათაშვილი, სამსონ ფირცხალავა, გრიგოლ ვეშაპელი, გერონტი ქიქოძე, პავლე საყვარეილძე, კონსტანტინე აფხაზი და დავით ჩიქოვანი.
1918 წლის 3 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებას თავმჯდომარეობდა ნიკოლოზ ჩხეიძე. სხდომას ასევე ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წარმომადგენლები: იესე ბარათაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია.
1918 წლის 1-ელ ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე აირჩიეს მუშათა საკითხების კომისიის წევრები: ილია ბადრიძე, გიორგი ერაძე, მელიტონ რუსია, მინადორა ტოროშელიძე, ლეო შენგელაია, ერასტი ტოროტაძე და რევაზ გაბაშვილი.