1925 წლის 7 აგვისტოს შურა ფაღავამ ქრისტინე შარაშიძეს გაუგზავნა კერძო ხასიათის წერილი და მოიკითხა ქრისტინეს ოჯახის წევრები: ნუცა, ქეთევან, შალვა, ანიჩკა, თამარ და გიორგი შარაშიძეები, ნინო ქიქოძე, გოგი, ბიბი და ნიკოლოზ ქარცივაძეები.
1925 წლის 7 აგვისტოს შურა ფაღავამ ქრისტინე შარაშიძეს საზღვარგარეთიდან მისწერა, რომ წაიკითხა ქართული ჟურნალები: „მნათობი“ და „კავკასიონი“ და სთხოვა საყმაწვილო ჟურნალის გაგზავნა.
1925 წლის 7 აგვისტოს შურა ფაღავამ ქრისტინე შარაშიძეს საზღვარგარეთიდან საქართველოში წერილი გაუგზავნა. (შურას ვარაუდით ქრტისტინეს მისი მანამდე მიწერილი წერილები არ მიუღია და ფიქრობდა, რომ შეიძლებოდა ეს წერილიც დაკარგულიყო).
1925 წლის 12 ნოემბერს ქრისტინე შარაშიძემ გადაიხადა საქართველოს საისტორიო და საეთნოგრაფიო საზოგადოების საწევრო გადასახადი – სამი მანეთი. კვიტანციას ხელი მოაწერა ხაზინადარმა, იროდიონ სონღულაშვილმა.
1921 წლის 25 ნოემბერს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალურ კომიტეტში გაითვალისწინეს ბუდუ მდივნის წინადადება, ამიერკავკასიის ფედერაციის შექმნისას მეტი სიფრთხილის გამოჩენის შესახებ.
1925 წლის 17 დეკემბერს ქრისტინე შარაშიძემ თბილისიდან წერილი გაუგზავნა მშობლებს (გიორგი შარაშიძესა და ნინო ქიქოძეს) ბახვში. მისწერა, რომ მათ წერილს გაზეთში გამოაქვეყნებინებდა და ბებიის ჯანმრთელობა მოიკითხა.
1926 წელს მიხეილ სამსონის ძე ოკუჯავა ამიერკავკასიის რაიონული კომიტეტის პლენუმზე გამოვიდა, სადაც ტროცკისა და ზინოვიევს დაუჭირა მხარი. მიხა ცხაკაიამ გააკრიტიკა ოკუჯავა და თქვა, რომ იგი იმპერიალისტებს ეხმარებოდა.
1926 წელს ისტორიკოსმა გიორგი ბოჭორიძემ მეორედ დაიწყო რაჭაში მოგზაურობა.
1926 წელს მოსე ჯანაშვილმა დაწერა „ჩემი ამბვედი“.
1926 წელს დუტუ მეგრელმა ამიერკავკასიის ცაკს მიმართა თხოვნით ამიერკავკასიაში ხანგრძლივი სამსახურებრივი მოღვაწეობის გათვალისწინებით მისთვის შესაფერისი პერსონალური პენსიის დანიშვნის თაობაზე.
მოსე ჯანაშვილმა აღწერა 1926 წელს სიონ-უნივერსიტეტის განყოფილებაში შემოსული ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბიბლიოთეკის ხელნაწერები №1-4530.
1926 წელს სახელმწიფო გამომცემლობამ დაბეჭდა შიო მღვიმელის „ცელქები“.
1926 წელს ფილიპე მახარაძემ აღამალი-ოღლის გაუგზავნა დუტუ მეგრელის მოღვაწეობის მოკლე დახასიათება.
1926 წელს დუტუ მეგრელის წერილობით თხოვნას პერსონალური პენსიის დანიშვნის თაობაზე ფილიპე მახარაძემ მწერლის მოღვაწეობის მოკლე დახასიათება დაურთო.
1926 წელს ფილიპე მახარაძემ შეადგინა დუტუ მეგრელის მოღვაწეობის მოკლე დახასიათება.
1926 წელს დუტუ მეგრელის დახასიათებაში ფილიპე მახარაძე ხაზს უსვამდა, რომ მწერალს მთელი ამიერკავკასიის გლეხობის წინაშე ჰქონდა დიდი დამსახურება, როგორც ლიტერატურულ, ასევე სამსახურებრივ ასპარეზზე.
1926 წელს დუტუ მეგრელის დახასიათებაში ფილიპე მახარაძე აღნიშნავდა, რომ იგი ყოველთვის იცავდა გლეხების ინტერესებს.
1926 წელს დუტუ მეგრელის დახასიათებაში ფილიპე მახარაძე მას პროგრესული იდეების მქონე საზოგადო მოღვაწედ მოიხსენიებდა.
1926 წლის 9 იანვარს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი წიგნების გამომცემელ და გამავრცელებელ ქართველთა საზოგადოებას წერილობით უხდის მადლობას მიღებული დადგენილებისთვის, რომლის მიხედვითაც ყოფილი წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნსაცავ-მუზეუმი უნივერსიტეტს უნდა გადასცემოდა. ხელს აწერს პროფესორი კორნელი სამსონის ძე კეკელიძე.
1926 წლის 12 იანვრის წიგნების გამომცემელი და გამავრცელებელი ქართველთა საზოგადოების სხდომის ოქმის მიხედვით, ოსეთის განყოფილებას სულ 26 სკოლა ჰქონდა. სხდომას ესწრებოდნენ თავმჯდომარე იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძე, თავმჯდომარის ამხანაგი ნინო იოსების ასული ნაკაშიძე, მდივანი ვარლამ ბურჯანაძე და პარმენ მიხეილის ძე კახიანი.