1930 წელს საფრანგეთში მყოფ დავით შარაშიძეს ნაშრომებისთვის სჭირდებოდა გრიგოლ გიორგაძის წიგნები, ასევე წიგნები საქართველოს ისტორიული და სოციალური წარსულის შესახებ.
1930 წელს შალვა შარაშიძემ ნინო ქიქოძესა და გიორგი (გიგო) შარაშიძეს შვილიშვილის, დავითის ვაჟის – გიორგი (გოგი) შარაშიძის დაბადება მიულოცა.
1930-იან წლებში პარიზში ნოე რამიშვილის ინიციატივით მოეწყო სამხედრო კურსები, რომლებსაც ნიკოლოზ მათიკაშვილი ხელძღვანელობდა.
1930 წელს დავით სამსონის ძე კლდიაშვილს საქართველოს სსრ სახალხო მწერლის წოდება მიენიჭა.
1930 წელს ალექსანდრე ილიას ძე შანშიაშვილს საქართველოს სსრ ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის წოდება მიენიჭა.
1930 წელს გამოიცა დუტუ მეგრელის კრებული „მოთხრობები“.
1930 წელს ქართული წიგნის გამომცემლობამ გამოსცა შიო მღვიმელის „ნობათი“.
1930-იან წლებში სიმონ ქვარიანი რაღაც დროით მწერალთა კავშირიდან იყო გარიცხული.
1930 წელს სიმონ ქვარიანი დაჯილდოვდა „შრომის გმირის“ ორდენით.
1930-იან წლებში სიმონ ქვარიანმა დაწერა ავტობიოგრაფია.
1930-იან წლებში სიმონ ქვარიანის რომანი „შოთა რუსთაველი“ უქაღალდობის მიზეზით არ იყო დაბეჭდილი მთლიანად.
1930-იან წლებში ჟურნალ „მნათობში“ სიმონ ქვარიანის რომანის „შოთა რუსთაველი“ რამდენიმე თავი დაიბეჭდა.
1930-იან წლებში სიმონ ქვარიანის რომანებიდან მხოლოდ „დიდი მოურავი“ დაიბეჭდა ცალკე წიგნად.
1930 წლის 26 იანვარს ალექსანდრე მგელაძემ გიგო შარაშიძეს მისწერა, რომ 1930 წლის პირველ თებერვალს 1 წელი სრულდებოდა, რაც პენსიის საკითხის მოგვარებას ცდილობდა. შეატყობინა, რომ მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა.
1930 წლის 27 იანვარს დავით შარაშიძემ საფრანგეთიდან საქართველოში წერილი გაუგზავნა დედას, ნინო ქიქოძეს და აცნობა, რომ დაახლოებით ერთ კვირაში მისი წიგნი გამოვიდოდა.
1930 წლის 13 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორი ვარშავიდან მთავრობას სწერს, რომ მათმა დელეგატებმა თავიანთ უფლებებს გადააცილეს და დათმობაზე წავიდნენ, მაგრამ რასულსა და ვექილოვს ამან მხოლოდ გემო გაუღვიძა, ესეც ფრიად საკმარისია მათი სულიერი განწყობითვის.
1930 წლის 13-16 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორმა მთავრობის გაერთიანებულ კოლეგიის სხდომას გაუგზავნა წერილი ქართული ეროვნული ცენტრის დანიშნულების შესახებ, მასში ასევე აღწერილია პარტიათა დელეგაციის მოქმედების გეგმა, რეგლამენტის და წესდების პროექტები და სხვ.
1930 წლის 13-16 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორმა მთავრობის გაერთიანებულ კოლეგიის სხდომას მისწერა წერილი ქართული ეროვნული ცენტრის დანიშნულების შესახებ, რომელშიც ასევე აღწერილია პარტიათა დელეგაციის მოქმედების გეგმა. გეგმის მიხედვით, დელეგაციის მიზანია საზღვარგარეთ საქართველოს საკითხის პროპაგანდა-აგიტაცია. ამ მიზნით, დელეგაციაში შემავალი თითოეული პარტიის წარმომადგენელი მუშაობს ევროპის სხვადასხვა პოლიტიკურ წრეებში და პრესას აწვდის საქართველოდან მოსულ ცნობებს. მართავენ კონფერენციებს და მოხსენებებს.
1930 წლის 13-16 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორმა მთავრობის გაერთიანებულ კოლეგიის სხდომას მისწერა წერილი ქართული ეროვნული ცენტრის დანიშნულების შესახებ, რომელშიც ასევე აღწერილია პარტიათა დელეგაციის მოქმედების გეგმა. გეგმის მიხედვით, დელეგაციის მიზანია საქართველოდან მოსული ინფორმაციის დამუშავება და უცხოურ პრესაში გამოქვეყნება.
1930 წლის 13-16 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორმა მთავრობის გაერთიანებულ კოლეგიის სხდომას მისწერა წერილი ქართული ეროვნული ცენტრის დანიშნულების შესახებ, რომელშიც ასევე აღწერილია რეგლამენტის და წესდების პროექტები. პროექტის მიხედვით, დელეგაცია ირჩევს თავმჯდომარეს და მდივანს. დელეგაციის სხდომა ითვლება კანონიერად, თუ მას ესწრება ყველა პარტიის წარმომადგენელი.
1930 წლის 13-16 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორმა მთავრობის გაერთიანებულ კოლეგიის სხდომას მისწერა წერილი ქართული ეროვნული ცენტრის დანიშნულების შესახებ, რომელშიც ასევე აღწერილია რეგლამენტის და წესდების პროექტები. პროექტის მიხედვით, დელეგაციაში პრინციპული საკითხები უნდა გადაწყვეტილიყო პარტიათა საერთო შეთანხმებით და ტექნიკური საკითხები კი – ხმის უმრავლესობით.
1930 წლის 13-16 თებერვალს ევგენი გეგეჭკორმა მთავრობის გაერთიანებულ კოლეგიის სხდომას მისწერა წერილი ქართული ეროვნული ცენტრის დანიშნულების შესახებ, რომელშიც ასევე აღწერილია რეგლამენტის და წესდების პროექტები. პროექტის მიხედვით, დელეგაციის ჩეულებრივი სხდომები იმართებოდა ხუთშაბათობით, ორ კვირაში ერთხელ. დაუგეგმავი სხდომის მოწვევა ხდებოდა დელეგაციის პრეზიდიუმის ინიციატივით, ან დელეგაციაში შემავალი ერთი პარტიის წარმომადგენლის მოთხოვნით. დელეგაციის სხდომის ოქმებში მხოლოდ დელეგაციის დადგენილებები უნდა შესულიყო.
1930 წლის 19 თებერვალს დავით შარაშიძემ საფრანგეთიდან საქართველოში დედას, ნინო ქიქოძეს გაუგზავნა წერილი, რომელშიც წერდა ახალნამშობიარები მეუღლის მდგომარეობის შესახებ, ასევე თავის შთაბეჭდილებებს, როდესაც პირველად ნახა თავისი შვილი, გოგი შარაშიძე.
1930 წლის 23 თებერვალს ნინო ბაქრაძე-გვეტაძემ რაჟდენ გვეტაძეს ქუთაისში მისწერა, რომ მისი წიგნი უკვე სტამბაში იყო და სახელგამმა ავანსის სახით ხუთი თუმანიც გადაუხადა.