1906 წლის 12 აპრილის ღამეს იოსებ გედევანიშვილმა თბილისიდან მცხეთაში წაიყვანა კავკასიის მსროლელთა მეოთხე ბატალიონის ოფიცერი ლადო ცაგარელი.
1921 წლის 6 ნოემბერს ბუდუ მდივანმა და ალექსანდრე მიასნიკოვმა ხელი მოაწერეს დოკუმენტს, რომლის მიხედვითაც დადგინდა საქართველოსა და სომხეთის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკების სახელმწიფო საზღვარი.
1925 წლის 25 თებერვალს თბილისში გამართულ საქართველოს საბჭოების პირველ ყრილობაზე (გახსნა ფილიპე მახარაძემ) იმსჯელეს სასურსათო და საფინანსო მდგომარეობასა და სახალხო მეურნეობის უმაღლესი საბჭოს ანგარიშზე.
1906 წლის მაისში პოლიციის უფროსმა მარტინოვმა და ბოქაულის თანაშემწე მონასტირსკიმ მიიღეს საიდუმლო ცნობა იმის შესახებ, რომ დუშეთის ხაზინა გაქურდეს ნოვობაიაზეთის პოლკის კაპიტნის, იოსებ გედევანიშვილისა და კავკასიის მსროლელთა მეოთხე ბატალიონის პორუჩიკის, ვლადიმერ ცაგარლის ხელმძღვანელობით.
1906 წელს დუშეთის ხაზინიდან მოპარული ფულიდან იოსებ გედევანიშვილს 114 000 მანეთი შეხვდა.
1922 წლის სექტემბერში რუსეთის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომებზე ბუდუ მდივანი ერთადერთი იყო, ვინც იოსებ სტალინის საბჭოთა ქვეყნების ავტორიზაციის პროექტის არც ერთ პუნქტს არ უჭერდა მხარს.
1906 წელს სოციალ-დემიკრატებმა სილიბისტრო ჯიბლაძეს გენერალ ფიოდორ გრიაზნოვის მოკვლა დაავალეს.
იოსებ გედევანიშვილი 1939 წელს მცხეთაში გარდაიცვალა და იქვე დაკრძალეს.
1907 წლის 14 იანვარს ნიკოლოზ ხუდადოვი ჭეშმარიტ რუსთა პარტიის წევრმა რევოლვერით მოკლა.
1906 წლის 4 ივლისს მარტინოვზე თავდასხმის შემდეგ გიორგი ალშიბაია, პლატონ მიქაბერიძე, ანდრეი რომანოვი, სერიოჟა მასხარაშვილი და ვლადიმერ ხუდადოვი დავით კლდიაშვილის სახლში იმალებოდნენ.
1906 წელს პედაგოგი შიო ჩიტაძე ფედერალისტური პარტიის წევრი იყო.
1906 წელს ფიოდორ გრიაზნოვის მოსაკლავად ბომბის დამზადება სილიბისტრო ჯიბლაძემ ვლასა მგელაძეს დაავალა.
1922 წლის 15 სექტემბერს აბელ ენუქიძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1906 წელს სილიბისტრო ჯიბლაძემ არშაკ მეგრაბიანცს დაავალა, ფიოდორ გრიაზნოვის მოსაკლავად ტერორისტები შეეკრიბა.
1906 წელს სილიბისტრო ჯიბლაძე გაზეთ „სხივის“ რედაქციაში ტერორისტ არშაკ მეგრაბიანცს შეხვდა.
1906 წელს ფიოდორ გრიაზნოვზე თავდასხმისთვის შეკრებილი ექვსი ტერორისტიდან მხოლოდ არსენ ჯორჯიაშვილი და არშაკ მეგრაბიანცი დარჩნენ დავალების შესასრულებლად.
1905 წელს არშაკ მეგრაბიანცი ბათუმში ხუთწლიანი გადასახლების შემდეგ თბილისში დაბრუნდა და სოციალ-დემოკრატიული პარტიის ავლაბრის მეოთხე რაიონის ტერორისტულ რაზმში ჩაირიცხა.