1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცამეხუთე სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, ივანე რატიშვილი, გიორგი იოსელიანი, ალექსანდრე ჭყონია, კიტა აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი. სხდომაზე წარმოადგინეს კავკავის სკოლის კომიტეტის შუამდგომლობა, რომ სკოლაში მოეწვიათ მესამე მასწავლებელი, რომლის ხელფასისათვის გამგეობას კომიტეტისთვის წელიწადში უნდა მიეცა 300 მანეთი. გამგეობამ დააკმაყოფილა კომიტეტის შუამდგომლობა.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცამეხუთე სხდომა. სხდომაზე მოხსენება გააკეთა დავით კარიჭაშვილმა, რომ მიხეილ საბინინისთვის უნდა ეცნობებინათ პასუხი მის მიერ გამოგზავნილი კლიშეების თაობაზე. გამგეობამ შეიძინა კლიშეები და მიხეილ საბინინს გაუგზავნა მათი საფასური 600 მანეთი.
1898 წლის 15 სექტემბერს გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცამეხუთე სხდომას ესწრებოდნენ ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, გიორგი იოსელიანი, ივანე რატიშვილი, კიტა აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი, ალექსანდრე ჭყონია და გრიგოლ ყიფშიძე. სხდომაზე წარმოადგინეს საზოგადოების შემოსავალ-გასავლის ანგარიში პირველიდან 14 სექტემბრამდე.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცამეხუთე სხდომა. სხდომაზე გამგეობას ევტიხი მამინაიშვილმა სვანეთში სკოლის გახსნა შესთავაზა. გამგეობამ დაადგინა, სვანეთის სოფელ ჩოლურში გაეხსნათ სასწავლებელი.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცამეხუთე სხდომა ნიკოლოზ ცხვედაძის თავმჯდომარეობით. სხდომას ასევე ესწრებოდნენ: იაკობ გოგებაშვილი, გიორგი იოსელიანი, ივანე რატიშვილი, გრიგოლ ყიფშიძე, ექვთიმე თაყაიშვილი, ალექსანდრე ჭყონია, ივანე ზურაბიშვილი, კიტა აბაშიძე და დავით კარიჭაშვილი.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა. სხდომაზე ტიტე კახიძემ თხოვნით მიმართა გამგეობას, რომ დახმარებოდნენ ალაგირელ ქართველებს, რომლებიც აპირებდნენ სკოლის გახსნას. გამგეობამ საკითხი განსახილველად მომდევნო სხდომისთვის გადადო.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა. სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართა თედო სახოკიამ, რომ მისგან შეესყიდათ მის მიერ გამოცემული წიგნი „ამირანის შვილნი“. გამგეობამ მისგან შეიძინა 100 ცალი წიგნი, რომლის საფასურად გადასცა 5 თუმანი.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, გიორგი იოსელიანი, გრიგოლ ყიფშიძე, ივანე რატიშვილი, ალექსანდრე ჭყონია, კიტა აბაშიძე და ივანე ზურაბიშვილი. სხდომაზე წარმოადგინეს წინარეხის სკოლის პედაგოგის თხოვნა, რომ სკოლისთვის გაეგზავნათ 12 მაგიდა, რათა სკოლას მიეღო შესაბამისი რაოდენობის მოსწავლეები. საკითხი განსახილველად გამგეობამ მომდევნო სხდომისთვის გადადო.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა. სხდომაზე განცხადება გააკეთა სენაკის სკოლის ახალმა მასწავლებელმა მელაქია სირაძემ, რომ მას აღარ შეეძლო სკოლაში სწავლება, რადგან სკოლის მზრუნველმა ის დანიშნა ქუთაისის საქალაქო სკოლის მასწავლებლად. გამგეობამ სენაკის სკოლის მასწავლებლად მელაქია სირაძის ნავცლად დანიშნა ივანე გომელაური.
1898 წლის 15 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა. სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართა კავკავის სკოლის გამგე ტიტე კახიძემ, რომ სკოლას გაუგზავნონ სასწავლო წიგნები, მათ შორის დედა ენა 30 ცალი, ლოცვანი 20 ცალი, მოსავლის მცველნი 16 ცალი, რაჟდენ ჯაჯანაშვილის არითმეტიკული კრებული 10 ცალი და სხვა ნივთები. გამგეობამ მისი თხოვნა დააკმაყოფილა.
1898 წლის 15 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გამგეობამ სენაკის სკოლის მასწავლებლად მელაქია სირაძის მაგივრად დანიშნა ივანე გომელაური.
1898 წლის 15 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განცხადება გააკეთა სენაკის სკოლის ახალმა მასწავლებელმა მელაქია სირაძემ, რომ მას აღარ შეეძლო ხსენებულ სკოლაში სწავლება, რადგან სკოლის მზრუნველმა ის დანიშნა ქუთაისის საქალაქო სკოლის მასწავლებლად.
1898 წელს ვალერიან გუნიას რედაქტორობით გამოცემული „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ფოთის საქალაქო არჩევნები 8 სექტემბერს უნდა გამართულიყო.
1898 წლის 7 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეოთხე სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ილია ჭავჭავაძე, ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, კიტა აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი, ეკატერინე გაბაშვილისა, ივანე რატიშვილი, გიორგი იოსელიანი და ალექსანდრე ჭყონია. სხდომაზე წარმოადგინეს 1-ლი სექტემბრიდან 7 სექტემბრამდე საზოგადოების შემოსავალ-გასავლის ანგარიში.
1898 წლის 7 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეოთხე სხდომა. სხდომაზე სენაკის სკოლის ინსპექტორმა სამსონ ყიფიანმა და სკოლის სამზრუნველო კომიტეტმა გამგეობას შესთავაზეს სენეკის სკოლაში მასწავლებლად დაენიშნათ სტეფანე შიოს ძე ძიმისტარაშვილი და გალაქტიონ სიმონის ძე თუთბერიძე. ასევე მათ სხდომაზე წარმოადგინეს იმ პირთა სია, რომლებსაც სურდათ მასწავლებლობა: მალაქია გრიგოლის ძე სირაძე, არჩილ მირიანაშვილი, ტროფიმე გიორგის ძე ჯოხთაბერიძე, ალექსი გეგეჭკორი, ალექსანდრე ლომიძე, ნესტორ ეგნატეს ძე კიკალეიშვილი, ნინო პეტრეს ასული ნოიტაკი, კონსტანტინე ელიზბარის ძე კიკიანი, გიორგი ლავრენტის ძე ბოკერია, გრიგოლ მიხეილის ძე წულუკიძე, ვლადიმერ ედილაშვილი, ლუკა კელენჯერიძე, ანდრია შუბლაძე და ერმალოზ ლევანის ძე ჯაში. გამგეობამ სენაკის სკოლის ახალ მასწავლებლად დანიშნა მალაქია გრიგოლის ძე სირაძე.
1898 წლის 7 სექტემბერს გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართა ასკანის ორკლასიანი სკოლის გამგე ილარიონ ჭეიშვილმა, რომ სკოლას გაუგზავნონ სასწავლო წიგნები ნისიად 2 თვის ვადით. გამგეობამ იაკობ გოგებაშვილის თავდებობით ნისიად გაუგზავნა ასკანის სკოლას წიგნები.
1898 წლის 7 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეოთხე სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ილია ჭავჭავაძე, ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, ალექსანდრე ჭყონია, ექვთიმე თაყაიშვილი, ივანე რატიშვილი, ეკატერინე გაბაშვილისა, კიტა (ივანე) აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი და გიორგი იოსელიანი. სხდომაზე განცხადება გააკეთა საზოგადოების ზოგიერთმა წევრმა, რომ სენაკის სკოლის საქმის განსახილველად გამგეობას უნდა მოეწვია საზოგადოების საგანგებო კრება. გამგეობამ განაცხადა, რომ საგანგებო კრების მოწვევა არ ხდება საზოგადოების თავმჯდომარის და გამგეობის თანხმობის გარეშე, ამ შემთხვევაში კი ისინი საჭიროდ არ თვლიან სენაკის საქმესთან დაკავშირებით ჩაატარონ საგანგებო კრება.
1898 წლის 7 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეოთხე სხდომა ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით. სხდომას ასევე ესწრებოდნენ: თავმჯდომარის ამხანაგი ნიკოლოზ ცხვედაძე, მდივანი დავით კარიჭაშვილი და საზოგადოების წევრნი: იაკობ გოგებაშვილი, ალექსანდრე ჭყონია, ექვთიმე თაყაიშვილი, ივანე რატიშვილი, ეკატერინე გაბაშვილისა, კიტა (ივანე) აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი და გიორგი იოსელიანი.
1898 წლის 7 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეოთხე სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ილია ჭავჭავაძე, ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, ივანე რატიშვილი, გიორგი იოსელიანი, ალექსანდრე ჭყონია, კიტა აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი და ეკატერინე გაბაშვილისა. სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართა სამეგრელოში მცხოვრებმა 136-მა თავადაზნაურმა, რომ სენაკის სკოლის საქმე ხელახლა განეხილათ. გამგეობამ მათი მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
1898 წლის 7 სექტემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ილია ჭავჭავაძე, ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, იაკობ გოგებაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, ივანე რატიშვილი, გიორგი იოსელიანი, ალექსანდრე ჭყონია, კიტა აბაშიძე, ივანე ზურაბიშვილი და ეკატერინე გაბაშვილისა. სხდომაზე წარმოადგინეს კავკავის სკოლის სამზრუნველო კომიტეტის წერილი, რომ გამგეობამ კავკავის სკოლაში უნდა მოიწვიოს მესამე მასწავლებელი, რომლის ხელფასისათვის კომიტეტს წელიწადში უნდა გადასცენ 300 მანეთი. ეს საკითხი განსახილველად გამგეობამ მომდევნო სხდომისთვის გადადო.