1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, მელიქოვის ქუჩაზე მდებარე კიოსკში დიმიტრი ნადირაძის „სოფლის კუნწულა“ 10 კაპიკი ღირდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, დიმიტრი ფავლენიშვილმა სოფელ ერედვის მოსახლეობას ერთი დღის სახნავი მიწის ნაკვეთი გადასცა. გლეხების შემოწირულობით აქ სასოფლო-საეკლესიო სკოლა უნდა აშენებულიყო.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, მელიქოვის ქუჩაზე მდებარე კიოსკში ილია ჭავჭავაძის თხზულებების მეოთხე ტომი ოთხმოცი კაპიკი ღირდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, მელიქოვის ქუჩაზე მდებარე კიოსკში ილია ჭავჭავაძის თხზულებების მეორე და მესამე ტომი სამოც-სამოცი კაპიკი ღირდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, მელიქოვის ქუჩაზე მდებარე კიოსკში ილია ჭავჭავაძის თხზულებების პირველი ტომი 70 კაპიკი ღირდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, მელიქოვის ქუჩაზე მდებარე კიოსკში ალექსანდრე ყაზბეგის თხზულებები (თითო ტომი) მანეთი ღირდა.
1898 წლის 30 ივლისს „ცნობის ფურცელში“ დაიბეჭდა განცხადება, რომ ნ. დიდებულიძის პანსიონი და სასწავლებელი მიხეილის ქ. N129-ში გადავიდა.
1898 წლის 30 ივლისს ილია აბრამიშვილმა „ცნობის ფურცელში“ გამოაქვეყნა განცხადება, რომ რესტორანში „იუჟნი ნომერა“ გამორჩეული სამზარეულო ჰქონდათ.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ქალაქ თბილისის გამგეობამ ვერის საქალაქო სასწავლებლისთვის თავად ივანე მაჩაბლის სახლი 4 წლის ვადით დაიქირავა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ვექილი გიორგი გვაზავა შაფათავას ინტერესების დამცველი იყო.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, გურიის სოფელ მამათში არსებულ მონასტერს ესაჭიროებოდა შეკეთება. მონასტრის ტერიტორია ძველად მამია გურიელის მამულს ეკუთვნოდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ანა საძაგლიშვილი კირიონ მეორის ბიძაშვილის შვილი იყო.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ანა საძაგლიშვილი პირველი სექტემბრიდან სოფელ ნიქოზის საეკლესიო სკოლაში ასწავლიდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ანა საძაგლიშვილს დამთავრებული ჰქონდა საეპარქიო სასწავლებელი.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, სანდრო ნამორაძე სოფელ ნიქოზის საეკლესიო სკოლას ყოველწლიურად 10 თუმანს სწირავდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ანასტასია წერეთლისა სოფელ ნიქოზის საეკლესიო სკოლას ყოველწლიურად 10 თუმანს სწირავდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, თავადი ესტატე ფავლენიშვილი სოფელ ნიქოზის საეკლესიო სკოლას ყოველწლიურად 10 თუმანს სწირავდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცელი“ იუწყება, სოფელ ნიქოზის მოსახლეობას საეკლესიო სკოლის დაარსება სურდა. თავადი დიმიტრი ფავლენიშვილი სკოლას ყოველწლიურად 10 თუმანს სწირავდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, მამია გურიელის მამულში მდებარე მონასტრის შეკეთებას მრევლის ნაწილი ეწინააღმდეგებოდა. მოსახლეობის მცირე ნაწილს იმედი ჰქონდა, რომ სოფელ მამათის ეკლესიას გურია-სამეგრელოს ეპისკოპოსი გადაარჩენდა.
1898 წლის 30 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნის მაღაზიაში 20 კაპიკად იყიდებოდა მიხეილ ნასიძის წიგნი „თ. ილია ჭავჭავაძის ბიოგრაფიული ეტიუდი“.
1898 წლის 29 ივლისს გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ მ. ლიხელის ფსევდონიმით მიხეილ მურვანიშვილის კორესპონდენცია „თეატრის მატიანე“ გამოქვეყნდა.
1898 წლის 29 ივლისის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, ესტატე ჩხარტიშვილმა მცხეთაში სასეირნო და მოსასვენებელი ბაღი „არმაზი“ მოაწყო.
1898 წლის 26 ივლისს ქუთაისის ქართული დრამატული დასის დახმარებით შალვა ალექსი-მესხიშვილმა სოფელ კულაშში დადგა ვალერიან გუნიას ხუთმოქმედებიანი დრამა „და-ძმა“. სცენის გაუმართაობისა და როლისთვის შეუფერებელი მსახიობების გამო წარმოდგენამ ცუდად ჩაიარა.
1898 წლის 27 ივლისს ოზურგეთში ეკატერინე გურიელის ინიციატივითა და ივანე მაქსიმეს ძე ჩხარტიშვილის ხელშეწყობით ილია ჭავჭავაძის „დედა და შვილი“, აკაკი წერეთლის „ნათელა“ და ვალერიან გუნიას „საშოვნელს ნაშოვნი სჯობია“ წარმოადგინეს და ამოგებული თანხა ადგილობრივ წიგნთსაცავს შესწირეს.
1898 წლის 26 ივლისს სცენისმოყვარეთა გუნდმა ხაშურში წარმოადგინა ალექსანდრე ყაზბეგის „არსენა“ და „ცოლი ორის დღით“. შემოსული თანხა ქველმოქმედებას უნდა მოხმარებოდა.