1898 წელს ვახტანგ ღამბაშიძემ აკაკი წერეთელს ჟურნალ „აკაკის თვიური კრებულის“ დაბა ზესტაფონში გადატანა ურჩია.
1898 წელს თევდორე კიკვაძემ ჟურნალთან „აკაკის თვიური კრებული“ თანამშრომლობა შეწყვიტა, რადგან ჟურნალის რედაქცია დაბა ზესტაფონში გადავიდა.
1898 წელს გურიაში დაბრუნებულ თევდორე კიკვაძეს არ სურდა სახელმწიფო სამსახურში შესვლა, ამიტომ კერძო გაკვეთილების ჩატარება დაიწყო.
1898 წელს გრიგოლ სპირიდონის ძე მაჭარაშვილი სინოდმა გურია-სამეგრელოს საეპარქიო სასწავლო საბჭოს თავმჯდომარედ დანიშნა.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ პლიუშჩევსკის დაუტოვებია წერილი, რომელშიც აღწერს, რომ 15 დეკემბრიდან ემზადებოდა კონსტანტინე მუხრანბატონზე თავდასასხმელად.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ გამოძიება იმ საქმისა, რომლითაც განსვენებული პლიუშჩევსკი კონსტანტინე ბაგრატიონ-მუხრანბატონს 98750 მანეთს ედავებოდა, კვლავაც გრძელდებოდა.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ მთავრობის განკარგულებით ახალციხის მაზრის პოლიციის ბოქაული, ელიზბარ გუგუშვილი თბილისში იმავე თანამდებობაზე გადაიყვანეს.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, კონსტამტინე იოსების ძე მიქაბერიძე ფოთის რეზერვის პოლკის ექიმი იყო.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ მარიამ ჯამბაკურ-ორბელიანმა ქალების საშუალო სასწავლებლის დასაარსებლად გრიგორი გოლოცინისგან 1000 მანეთი მიიღო.
1897 წლის 25 დეკემბრის „ცნობის ფურცლიდან” ვიგებთ, რომ მარიამ ჯამბაკურ-ორბელიანმა ქალების საშუალო სასწავლებლის დასაარსებლად ვასილ ლევიჩკოსგან ხუთი თუმანი მიიღო.
1897 წლის 23 დეკემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომა ნიკოლოზ ცხვედაძის თავმჯდომარეობით. სხდომას ასევე ესწრებოდნენ: ივანე რატიშვილი, ნიკო მთვარელიშვილი, ალექსანდრე ჭყონია და მდივანი დავით კარიჭაშვილი.
1897 წლის 23 დეკემბერს გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომაზე მიტროფანე ლაღიძეს წიგნების ანგარიშში გადასცეს 27.95 მან., თედო ჟორდანიას – 16 მან., გრიგოლ ტატიშვილს – 14 მან., ნიკოლოზ ბადრიძეს – 16 მან. და ა. შ. სულ გამგეობამ გასცა 226 მანეთი.
1897 წლის 23 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომას ესწრებოდნენ ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, ივანე რატიშვილი, ნიკოლოზ მთვარელიშვილი და ალექსანდრე ჭყონია. სხდომაზე გამგეობას ახალციხის ქართული სამკითხველო ბიბლიოთეკიდან ჟურნალ-გაზეთების გამოწერის თხოვნით მიმართეს, რაზეც გამგეობამ თანხმობა განაცხადა.
1897 წლის 23 დეკემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომა, რომელსაც ესწრებოდნენ ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, ალექსანდრე ჭყონია, ივანე რატიშვილი და ნიკო მთვარელიშვილი. სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართეს თბილისის I-ლი სახალხო ბიბლიოთეკიდან, რომ გამოეწერათ მათთვის რუსული ჟურნალ-გაზეთები, რაზედაც გამგეობამ თანხმობა განაცახდა.
1897 წლის 23 დეკემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომა. სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართა კავკავის სკოლის პედაგოგმა ლუარსაბ ბოცვაძემ, რომ სკოლას გაუგზავნონ სხვადასხვა საკანცელარიო ნივთები, რაზედაც გამგეობამ თანხმობა განაცხადა.
1897 წლის 23 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომას ესწრებოდნენ ნიკოლოზ ცხვედაძე, დავით კარიჭაშვილი, ალექსანდრე ჭყონია, ნიკოლოზ მთვარელიშვილი და ივანე რატიშვილი. სხდომაზე წარმოადგინეს I და II სახალხო ბიბლიოთეკების დეკემბრის შემოსავალ-გასავლის ხარჯი.
1897 წლის 23 დეკემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე წაიკითხეს გუბერნატორის წერილი, რომელშიც ეწერა, რომ ავლაბარში მეორე სახალხო ბიბლიოთეკისთვის არჩეული ადგილი გამოუსადეგარი იყო. გამგეობამ ნიკო მთვარელიშვილს და დავით კარიჭაშვილს დაავალა შესაფერისი ადგილი ეპოვათ ბიბლიოთეკისათვის.
1897 წლის 23 დეკემბერს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოცდამეჩვიდმეტე სხდომა. სხდომაზე მოხსენება გააკეთა დავით კარიჭაშვილმა, რომ შარიქაძემ ჩუბინაშვილის რუსულ-ქართული ლექსიკონის დაბეჭდვაში მოითხოვა სულ 1281 მანეთი და ასევე განაცხადა, რომ დაბეჭდვამდე კარგი იქნებოდა, თუ გრიგოლ ყიფშიძის აზრს მოისმენდნენ ლექსიკონის შესახებ. გამგეობამ დაადგინა, რომ შემდეგი სხდომისთვის მიიღებდნენ საბოლოო გადაწყვეტილებას ლექსიკონის დაბეჭდვის თაობაზე.