1896 წლის 21 ნოემბერს ქუთაისის თეატრში საქველმოქმედო მიზნით დადგეს ხუთმოქმედებიანი დრამა „მონასტრის ზღუდეთა შორის, ანუ და ტერეზა“, რომლის რეჟისორები იყვნენ კოტე სიმონის ძე მესხი და ვლადიმერ სარდიონის ძე ალექსი-მესხიშვილი.
1896 წლის 21 ნოემბრის გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ რუბრიკით „თეატრის მატიანე“ გამოქვეყნდა კოტე მესხის სტატიის „სალვინის მოგონებანი“ დასკვნითი ნაწილი.
1896 წლის 20 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის“ საშუალებით ეკატერინე პეტრიაშვილისამ და ზაქარია ჩხიკვაძემ ნათესავებს დეკანოზ გროგოლ პეტრიაშვილის გარდაცვალება შეატყობინეს.
1896 წლის 19 ნოემბრის გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ რუბრიკით „თეატრის მატიანე“ გამოქვეყნდა კოტე მესხის სტატიის „სალვინის მოგონებანი“ ნაწყვეტი.
1896 წლის 19 ნოემბერს ქუთაისის სასამართლოში 1893 წელს დაჭერილი გიორგი კუკურას ძე ლომაიას საქმე თავიდან განიხილეს. ადვოკატ გიორგი ბეჟანის ძე გვაზავას ძალისხმევით ლომაიას უდანაშაულობა დამტკიცდა და ბრალდებულს ყველა ბრალდება მოეხსნა.
1896 წლის 17 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა მაკო საფაროვის, ეფემია მესხის, ელისაბედ ჩერქეზიშვილის, კოტე ყიფიანის, ვასო აბაშიძის და კოტე მესხის მონაწილეობით დადგა სპექტაკლები: „პოეტი და კაროლი“, „პირველი ბუზი“ და „ადვოკატთან“.
1896 წლის 17 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა დადგა ვალერიან გუნიას გამოსათხოვარი წარმოდგენები – „პოეტი და კოროლი“, „პირველი ბუზი“ და „ადვოკატთან“.
1896 წლის 16 ნოემბერს კავკასიის ექიმების კრებაზე ექიმმა მამინოვმა წაიკითხა მოხსენება პასტერის წამლით ხუნაგის მკურნალობის შესახებ. ამ წამლით მკურნალობის დროულად დაწყების შემთხვევაში პაციენტები სრულიად იკურნებოდნენ.
1896 წლის 14 ნოემბერს კავკასიის სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე ა. ს. ფირალოვმა ამიერკავკასიაში ქსოვითი საქმიანობის გაუმჯობესების შესახებ მოხსენება გააკეთა.
1896 წლის 14 ნოემბრის „ცნობის ფურცელში“ ნიგოითის სამკითხველოს დამაარსებელმა დიმიტრი მაჭუტაძემ სამკითხველოსთვის წიგნებისა და ფულის შემწირველებს მადლობა გადაუხადა. კ. კიკიანის, დიმიტრი კალანდარიშვილის, მ. ორმოცაძისა და გერასიმე ჟოჟიკაიშვილის მიმართ მაჭუტაძემ განსაკუთრებული მადლიერება გამოთქვა.
1896 წლის 13 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა საფაროვა-აბაშიძისას და ვასილ აბაშიძის მონაწილეობით ოთხმოქმედებიანი კომედია „ბედნიერი დღე“ დადგა.
1896 წლის 13 ნოემბერს ქართული დრამატული საზოგადოების დასმა მაკო საფაროვა-აბაშიძის, ელისაბედ ჩერქეზიშვილის, გამყრელიძის, ივანიძის, ვასილ აბაშიძის, სიმონიძის, ვიქტორ გამყრელიძის, გედევანოვის, კოტე შათირიშვილის, კანდელაკის, ადამიძის და ა. შ. მონაწილეობით სპექტაკლი „მშვენიერი ელენეს მაძიებელნი“ დადგა.
1896 წლის 12 ნოემბრის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით ევგენი იოსების ძე კერესელიძე მათე იოსების ძე კერესელიძის ძმა იყო.
1896 წლის 12 ნოემბერს გენერალ ალხაზოვის დასაფლავებას ესწრებოდნენ ნიკოლოზ მიხეილის ძე რომანოვი, ზაქარია გულბაათის ძე ჭავჭავაძე, ივანე გივის ძე ამილახვარი, ვიცე-გუბერნატორი კონსტანტინე კონსტანტინეს ძე სტეფანოვიჩი და სხვ.
1896 წლის 12 ნოემბერს ქუთაისის საბჭომ ალექსი გაბაშვილისა და იაკობ ჩიმაკაძის სამსახურიდან წასვლის საკითხი განიხილა. ვადის ამოწურვის გამო ერთ-ერთ მათგანს საბჭო უნდა დაეტოვებინა. საბჭომ ამ საკითხის განხილვა მომავლისთვის გადადო.
1896 წლის 8 ნოემბრის გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ ზაქარია ჩხიკვაძის წერილი დაიბეჭდა.
1896 წლის 7 ნოემბრის „ცნობის ფურცელში“ მარიამ და შალვა დადიანებმა მადლობა გადაუხადეს მოქალაქეებს თანაგრძნობისთვის ნიკოლოზ ტარიელის ძე დადიანის გარდაცვალების გამო.
1896 წლის 6 ნოემბერს ფოთში ლუკა კუპრაძის სახლში გაჩენილი ცეცხლის ჩაქრობაში ქალაქის მოურავი ნიკო ნიკოლაძე და გამგეობის წევრი ლუარსაბ ყრუაშვილიც მონაწილეობდნენ.
1896 წლის 3 ნოემბრის გაზეთ „ცნობის ფურცელში“ დაიბეჭდა კონსტანტინე გურიელისა და თეოდორე ჩხარტიშვილის წერილი, რომელშიც ისინი საზოგადოებას შემოქმედში უფასო სახალხო სამკითხველოს დასაარსებლად წიგნებითა და თანხით დახმარებისაკენ მოუწოდებდნენ.
1896 წლის 2 ნოემბერს თბილისის კლუბში არმენ ტიგრანის ძე ტიგრანიანის კონცერტი გაიმართა. კონცერტში მონაწილეობას ივანე სარაჯიშვილი და ვიქტორ ვილშაუც იღებდნენ.