1896 წელს თედო სახოკიამ ჩაატარა სამურზაყანო-გურია-აჭარის ეთნოგრაფიულ-საისტორიო აღწერა.
1896 წელს კონსტანტინე მუხრანსკის სახლი მდებარეობდა გოლოვინის გამზირზე.
1895 წლის 30 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის მოწინავე წერილი „ტფილისი, 30 დეკემბერი“.
1895 წლის 21 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის მოწინავე წერილი „ტფილისი, 21 დეკემბერი“ სახელმწიფო სამსახურის მოძველებული წესების შეცვლის შესახებ.
1895 წლის 19 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძემ გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა მოწინავე წერილი „ტფილისი, 12 დეკემბერი“ ოსმალეთში სომეხთა დევნის შესახებ.
1895 წლის 13 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა დავით მიქელაძის წერილი სათაურით „ცოტა რამ ჩემს მონაწილეობის შესახებ „ივერიაში“.
1895 წლის 13 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა დავით მიქელაძის წერილი „ცოტა რამ ჩემს მონაწილეობის შესახებ „ივერიაში“.
1895 წლის 12 დეკემბრიდან პედაგოგი სილოვან ხუნდაძე ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის ინსპექტორის მოვალეობას ასრულებდა.
1895 წლის 5 დეკემბერს გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის მოწინავე წერილი „ტფილისი, 5 დეკემბერი“.
1895 წლის 3 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძემ გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოაქვეყნა დასასრული ვრცელი მოწინავე წერილისა კახეთის სოფლის მეურნეთა კავშირის შესახებ, სათაურით „ტფილისი, 3 დეკემბერი“.
1895 წლის დეკემბერში ილია ჭავჭავაძემ ოლივერ უორდროპის მეგობარ ვოგან ვილიამსს უმასპინძლა.
1895 წლის დეკემბერში კრებულში „სალხინო საზანდარი“ დაიბეჭდა ილია ჭავჭავაძის ლექსები „ჩემო კარგო ქვეყანავ“ და „მძინარე ქალი“.