1894 წლის 14 მაისს ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო მელიტონ ზურაბის ძე ლორთქიფანიძემ.
1894 წლის 14 მაისს ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო ლუკა ნიკოლოზის ძე ასათიანმა.
1894 წლის 14 მაისს კონსტანტინე დავითის ძე წულუკიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო ეკატერინე ციციანოვა-მაჭავარიანისამ.
1894 წლის 14 მაისს ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო ბაბილინა ვახტანგის ასულმა ჯაყელი-ბებურიშვილმა.
1894 წლის 14 მაისს ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კესარია ჟღენტი-ღლონტისამ.
1894 წლის 14 მაისს ციცინო ნიკოლოზის ასულმა ერისთავისამ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს კონდრატე გიგოს ძე ჟორდანიამ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 14 მაისს ბაბილინა ჩხეიძე-წულუკიძემ მონაწილეობა მიიღო ქუთაისის გუბერნიის სათავადაზნაურო არჩევნებში.
1894 წლის 8 მაისს, ეგნატე ნინოშვილის დაკრძალვის დღეს, განსვენებულის ძმიშვილის აღსაზრდელად ფული შეაგროვეს. გაზეთ „კვალის“ რედაქციამ და ალექსანდრე ზაალის ძე ჩოლოყაშვილმა ყმაწვილის აღსაზრდელ ფონდს 10-10 მანეთი შესწირეს, გიორგი ექვთიმეს ძე წერეთელმა და გრიგოლ თევდორეს ძე ყიფშიძემ – 3-3.
1894 წლის 6 მაისს გრიგოლ (გიგო) ნიკოლოზის ძე დიასამიძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს ნიკოლოზ ზებედეს ძე ცხვედაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საგანგებო კრებას დაესწრო 22 წევრი და რამდენიმე გარეშე პირი.
1894 წლის 6 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იაკობ სიმონის ძე გოგებაშვილმა აღნიშნა, რომ ქართული სამოსწავლო მთავრობის მოთხოვნები ეწინააღმდეგება უმაღლესი მთავრობის კანონს, რომლის მიხედვითაც მოსწავლე პირველდაწყებით განათლებას მშობლიურ ენაზე უნდა იღებდეს. რუსული ენის სწავლება სავალდებულოა, როგორც მხოლოდ საგნისა, სხვა საგნები კი ქართულ ენაზე უნდა ისწავლებოდეს.
1894 წლის 6 მაისს ნიკოლოზ (ნიკო) ვასილის ძე მთვარელიშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ივანე გიორგის ძე მაჩაბლის შეკითხვას – სამინისტრო ტიპის სკოლებში ვინ უნდა გადაწყვიტოს მასწავლებლის არჩევის საკითხი, ნიკოლოზ ზებედეს ძე ცხვედაძემ უპასუხა, რომ კანონში არაფერი წერია კერძო პირთა მიერ დაარსებული სკოლების შესახებ, ამიტომ საზოგადოებამ დირექციასთან შეთანხმებით თვითონ უნდა აირჩიოს მასწავლებლები თავისი სკოლისთვის.
1894 წლის 6 მაისს გიორგი ნიკოლოზის ძე იოსელიანი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს რაფიელ დავითის ძე ერისთავი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს იაგორ გურგენის ძე მამინაიშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს ვლადიმერ დავითის ძე ვაჩნაძე დასწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს ეკატერინე თევდორეს ასული ასათიანისა დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას.
1894 წლის 6 მაისს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ნიკოლოზ ზებედეს ძე ცხვედაძემ განმარტა ქართული სამინისტრო სკოლის პროგრამა, აღნიშნა, რომ პირველ განყოფილებაში ყველაფერი ისწავლებოდა ქართულად, რუსული ენის სწავლას იწყებდნენ მეორე ნახევარში, II განყოფილებაში ქართული ენა და ლიტერატურა და საღვთო სჯული ისწავლებოდა ქართულად, ხოლო არითმეტიკა – ქართულად და რუსულად, III განყოფილებაში კი რუსული ენის სწავლებას მეტად ექცეოდა ყურადღება.
1894 წლის 6 მაისს ნიკოლოზ ზებედეს ძე ცხვედაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დაასკვნეს, რომ საზოგადოების მიერ კერძო სკოლების გახსნას აბრკოლებდა სამოსწავლო ოლქის მზრუნველი, რომელიც მინისტრის ბრძანებით იღებდა გადაწყვეტილებებს.