1893 წლის 3 დეკემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 3 დეკემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „ქუთაისის ბანკის შესახებ“.
1893 წლის დეკემბერში გიორგი წერეთელმა აკაკი წერეთელს მისწერა, რომ ოლივერ და თომას უორდროპები დღესასწაულებზე გურიაში მიდიოდნენ ხალხის ადათები შესასწავლად.
1893 წლის დეკემბერში გიორგი წერეთელმა ანასტასია წერეთელს მისწერა, რომ აკაკი წერეთელი მათთან სტუმრობას აპირებდა.
1893 წლის დეკემბერში ანასტასია წერეთელმა აკაკი წერეთელს ნათესავების მიერ მიწერილი წერილები გაუგზავნა და შეატყობინა, რომ ტელეგრამებს მის მაგივრად პასუხობდა.
1893 წლის 30 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძეს „ივერიის“ რედაქციაში რჩევის მისაღებად მიაკითხეს თბილისის სემინარიის მოსწავლეთა აჯანყების მონაწილეებმა და გააცნეს პეტიცია. ილიამ წაიკითხა მოთხოვნები და ახალგაზრდებს ურჩია, პოლიციისა და ჟანდარმერიისთვის გაფიცვის პოლიტიზირების საბაბი არ მიეცათ.
1893 წლის 22-24 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძემ მონაწილეობა მიიღო მთავარმართებლის საბჭოს სხდომებში, რომლებზეც სოფლის მეურნეობის ასაღორძინებლად თანხების მოზიდვის საკითხი განიხილეს.
1893 წლის 21 ნოემბრის გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 21 ნოემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „საგაზეთო შენიშვნები თბილისის ქალაქის გამგეობის მიმდინარე საქმეებზედ“.
1893 წლის 19 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძემ ხელი მოაწერა თბილისის სათავადაზნაურო ბანკის გამგეობის სხდომის ოქმს, რომელშიც ივანე მაჩაბლის წინადადება მივლინების დროის წინასწარ განსაზღვრასთან დაკავშირებით გაზიარებული არ იყო.
1893 წლის 9 ნოემბრის გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა ივანე მაჩაბლის საპასუხო წერილი „უკანასკნელი პასუხი“, რომელშიც ილია ჭავჭავაძეს საბანკო საქმის უცოდინრობაში დასდო ბრალი.
1893 წლის 4 ნოემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 4 ნოემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა კრებულებში დაიბეჭდა სათაურით „ტფილისის საურთიერთო სამეურნეო კრედიტის საზოგადოება“.
1893 წლის 31 ოქტომბრის გაზეთ „ივერიაში“ დაიბეჭდა ილია ჭავჭავაძის სტატიის „მოკითხული საზოგადო ფული“ დასასრული. წერილი ილიას სახელით პირველად მის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა.
1893 წლის 24 ოქტომბრამდე ილია ჭავჭავაძე ლევან ჯანდიერთან, ალექსანდრე ჩოლოყაშვილთან, დავით მიქელაძესთან გრიგოლ და ალექსანდრე ყიფშიძეებთან ერთად სტუმრად იყო საღოლაშენში, სარდიონ ამირეჯიბისა და მაკინე ავალიშვილის ოჯახში და ავტოგრაფი დატოვა მათი ცნობილი სუფრის შუაგულში. ამ სუფრას ოჯახის ყველა საპატიო სტუმარი აწერდა ხელს და ამირეჯიბთა ქალიშვილები ფერადი ნართით ქარგავდნენ.
1893 წლის 24 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძე მიიწვიეს სოფელ წვერის მემამულეების, აბელ და იულია კალატოზიშვილების ოჯახში. მასთან ერთად იყვნენ ალექსანდრე თევდორეს ძე ყიფშიძე, პეტრე და მიხეილ ალექსანდრეს ძე ბაგრატიონ-გრუზინსკები და სხვ. შეხვედრის დროს ილიამ სინდისის შესახებ ისაუბრა.
1893 წლის 22 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სახელით მისალოცი დეპეშა გაგზავნა ვლადიკავკაზში ქართული სკოლის ახალი შენობის გახსნასთან დაკავშირებით.
1893 წლის 21 ოქტომბრის გაზეთ „ივერიაში“ დაიბეჭდა ივანე მაჩაბლის გამოხმაურება „პასუხად დარბაისელ გაზეთის დარბაისელ რედაქტორს“ილია ჭავჭავაძის წერილზე „თ. ივ. მაჩაბლისა და ბროსეს პრემიის გამო“.
1893 წლის 16 ოქტომბრის გაზეთ „ივერიაში“ გამოქვეყნდა გიორგი ექვთიმეს ძე წერეთლის სტატია „თ. ი. მაჩაბლის წამების ამბავი“.
1893 წლის 15 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძე სტუმრად იყო ქვიშხეთში ლუარსაბ ყიფიანთან და მისი ქალიშვილის, სოფიო ყიფიანისა და პეტრე მაჭავარიანის ქორწილს დაესწრო. ილიასთან ერთად იყვნენ გიორგი ჟურული, გრიგოლ ყიფშიძე და სხვ.
1893 წლის 9 ოქტომბრის გაზეთ „ივერიაში“ ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „მოკითხული საზოგადო ფული“, რომელიც ილიას სახელით პირველად მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა.
1893 წლის 8 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძემ ქართლის სოფლებში დაიწყო მოგზაურობა.
1893 წლის 8 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძე ნიკოლოზ რევაზის ძე ერისთავს ახალგორში ესტუმრა. მასთან ერთად იყვნენ „ივერიის“ თანამშრომლები: ალექსანდრე და გრიგოლ ყიფშიძეები, დავით მიქელაძე, ლევან ჯანდიერი და სხვ. შეხვედრაზე მოსწავლეებმა ილიას ტექსტებზე შექმნილი სიმღერები შეასრულეს.
1893 წლის ოქტომბერში ილია ჭავჭავაძეს ქვიშხეთში დიმიტრი ყიფიანის ოჯახში უმასპინძლეს.
1893 წლის ოქტომბერში ილია ჭავჭავაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სახელით ვრცელი მოხსენებითი ბარათი წარუდგინა კავკასიის სამოსწავლო ოლქის მზრუნველ კირილე პეტრეს ძე იანოვსკის და სენაკის სათავადაზნაურო სკოლის გამგის თანამდებობაზე სამსონ გიორგის ძე ყიფიანის დატოვება სთხოვა.
1893 წლის 29 სექტემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 28 სექტემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა სათაურით „სასარგებლო საბანკო კრედიტისათვის“.
1893 წლის 29 სექტემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორიის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს თონეთის სკოლის მასწავლებლის თანამდებობის დაკავების მსურველთა საბუთები და მასწავლებლის მოვალეობის შესრულება დროებით ტერენტი ნიკოლოზის ძე წერეთელს დაავალეს.