1893 წლის 31 იანვარს ზაქარია ივანეს ძე ჩხიკვაძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ალექსანდრე ივანეს ძე ნათაძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს რაჟდენ სოლომონის ძე ჯაჯანაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ნიკოლოზ (ნიკო) ვასილის ძე მთვარელიშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებაზე სარევიზიო კომისიამ, რომლის წევრებიც იყვნენ: ვასილ ილიას ძე რცხილაძე, დავით ნიკოლოზის ძე დათეშიძე და პავლე იოსების ძე ყიფიანი გააკეთა მოხსენება ბიბლიოთეკის მუშაობის შესახებ. კომისიის წევრებმა უკმაყოფილება გამოთქვეს ბიბლიოთეკის თანამშრომლების უპასუხისმგებლობის გამო.
1893 წლის 31 იანვარს ანასტასია მიხეილის ასული წერეთლისა დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ილია მათიკაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს მიხეილ დიმიტრის ძე ნასიძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს გრიგოლ (გიგა) თევდორეს ძე ყიფშიძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ეკატერინე (კატო) რევაზის ასული გაბაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს დავით ნიკოლოზის ძე დათეშიძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ალექსანდრე მირიანის ძე ჭყონია დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებაზე სარევიზიო კომისიამ, რომლის წევრებიც იყვნენ: ვასილ ილიას ძე რცხილაძე, დავით ნიკოლოზის ძე დათეშიძე და პავლე იოსების ძე ყიფიანი მოხსენება გააკეთა წიგნებით ვაჭრობის შესახებ. ანგარიშის წარდგენისას მათ ბევრი შეცდომა დაუშვეს და გამგეობა უსამართლოდ დაადანაშაულეს.
1893 წლის 31 იანვარს ნიკოლოზ ზებედეს ძე ცხვედაძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ილია გრიგოლის ძე ჭავჭავაძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს არისტოტელე (არისტო) ვასილის ძე ქუთათელაძე დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ექვთიმე სიმონის ძე თაყაიშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს ეკატერინე თევდორეს ასული ასათიანისა დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს პავლე იოსების ძე ყიფიანი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვარს პეტრე იოსების ძე უმიკაშვილი დაესწრო ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებას.
1893 წლის 31 იანვრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების კრებაზე სარევიზიო კომისიამ, რომლის წევრებიც იყვნენ: ვასილ ილიას ძე რცხილაძე, დავით ნიკოლოზის ძე დათეშიძე და პავლე იოსების ძე ყიფიანი, გამგეობას უსაყვედურა, რომ წლიურ ანგარიშში დაწვრილებით არ იყო მოყვანილი ცნობები წიგნებით ვაჭრობის შესახებ.
1893 წლის 31 იანვრის გაზეთ „ივერიაში“ ივერიელის ხელმოწერით გამოქვეყნდა დასასრული ილია ჭავჭავაძის წერილისა „მოვალეობა ჩვენის თავადაზნაურობისა“ ქვესათაურით „კიდევ „Новое Обозрение-სა და კახეთის რკინისგზის გამო“. ტექსტი ილიას სახელით პირველად მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა.
1893 წლის 30 იანვარს გაზეთ „ივერიაში“ ივერიელის ხელმოწერით გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილის „მოვალეობა ჩვენის თავადაზნაურობისა“ გაგრძელება ქვესათაურით „კიდევ „Новое Обозрение-სა და კახეთის რკინისგზის გამო“. ტექსტი ილიას სახელით პირველად მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა.
1893 წლის 28 იანვრის გაზეთ „ივერიაში“ ივერიელის ხელმოწერით გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილის დასაწყისი „მოვალეობა ჩვენის თავადაზნაურობისა“ ქვესათაურით „კიდევ „Новое Обозрение“-სა და კახეთის რკინისგზის გამო“. ტექსტი ილიას სახელით პირველად მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა.