1893 წლიდან ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში თევდორე კიკვაძე ქალაქის კულტურული განვითარების აქტიურ პროპაგანდას ეწეოდა პრესის მეშვეობით.
1893 წლიდან ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში თევდორე კიკვაძემ და იქაურმა საზოგადოებამ სამკითხველო-ბიბლიოთეკა, თეატრი და საკვირაო სკოლა დააარსა.
1893 წლიდან ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში თეცდორე კიკვაძის მუშაობის პერიოდში იქაურმა ინტელიგენციამ ჭიათურის კულტურული განვითარების საქმე წამოიწყო.
1893 წელს ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში, თევდორე კიკვაძე ნაცნობებს შორის ფულს აგროვებდა მშობლიური მაკვანეთის სკოლის დასახმარებლად.
1893-1894 წლებში, იაკობ ფანცხავას ბათუმში ყოფნის პერიოდში სასწავლებლის მასწავლებლები თითქმის ყოველდღე იკრიბებოდნენ გაკვეთილების შემდეგ გასართობად. ასეთ შეკრებებზე მიხა შარაშიძე ხშირად უკრავდა გიტარაზე და მღეროდა.
1892 წლის 26 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე ივანე კერესელიძის დაკრძალვას დაესწრო და ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებისა და „ივერიის“ რედაქციის სახელით მიცვალებულის ცხედარი გვირგვინებით შეამკო.
1892 წლის 25 დეკემბერს ზესტაფონში გაიმართა პირველი მარქსისტული ჯგუფის, „მესამე დასის“ კრება, რომელსაც ესწრებოდნენ: ეგნატე ნინოშვილი, ნოე ჟორდანია, ნიკოლოზ ჩხეიძე, მიხეილ ცხაკაია, ისიდორე რამიშვილი, არსენ წითლიძე და სხვ.
1892 წლის 25 დეკემბერს ზესტაფონში პირველი მარქსისტული ჯგუფის, „მესამე დასის“ კრებას ესწრებოდნენ: ევგენი ვაწაძე, ისიდორე გრიგოლის ძე კვიცარიძე, იოსებ პავლეს ძე კაკაბაძე, დიმიტრი კალანდარიშვილი, რაჟდენ თომას ძე კალაძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე და სხვ.
1892 წლის 24 დეკემბრის გაზეთ „ნოვოე ობოზრენიეში“ გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „საქალაქო სესხების კონვერსიის საკითხზე“.
1892 წლის 20 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძე მონაწილეობდა თბილისის გუბერნიის თავად-აზნაურთა საგანგებო კრების საქმიანობაში, რომელზეც განიხილეს კახეთის რკინიგზის დაფინანსების საკითხი. ილიამ გამოთქვა მოსაზრება, რომ დაფინანსება ობლიგაციური წესით ყოფილიყო.
1892 წლის 12 მარტს კონსტანტინე მიხეილის ძე ბერეკაშვილი კურსების საზოგადოების სამმართველოს საქმისმწარმოებლად აირჩიეს.
1892 წლის 2 დეკემბრიდან ლუარსაბ ბოცვაძე თერგის ოლქის სახალხო სკოლების დირქტორმა კავკასიის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ოთხწლიან სკოლაში უფროს მასწავლებლად დაამტკიცა. ბოცვაძე იქ 1905 წლის სექტემბრამდე მუშაობდა.
1892 წლის 1-ელ დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე 19 დეკემბერს საზოგადოების სასარგებლოდ დანიშნული წარმოდგენისთვის თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 1-ელ დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე კავკავის სკოლის შენობის აგების საკითხზე იმსჯელეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დადებითად გადაწყდა თიანეთის სკოლის მასწავლებლის თხოვნა შენობის შეკეთებისა და სკოლისთვის საჭირო ინვენტარის გაგზავნის თაობაზე.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იაკობ გოგებაშვილის წინადადებით სვანეთში გახსნილი სკოლისთვის თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის სკოლისთვის შეშის შესაძენად თანხა გამოყვეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე აბრამ აკოფოვისთვის წიგნების აკინძვის საფასური გამოყვეს.
1892 წლის 25 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე არ დააკმაყოფილეს ნიკოლოზ ხიზანიშვილის თხოვნა ძველი ხელნაწერების შინ წაღების ნებართვის თაობაზე.