1924 წელს ბენიამინ ჩხიკვიშვილი სხვა ქართველებთან ერთად სუზდალის ციხეში ჩასვეს.
1924 წელს საქართველოში ჩამოსული ბენია ჩხიკვიშვილი დააპატიმრეს.
1908 წელს ოდესაში გამართულ სასამართლოზე ბენია ჩხიკვიშვილს 4 წლით კატორღა მიუსაჯეს.
1905 წლის 20 ოქტომბერს ნასაკირალის უღელტეხილზე რუსეთის რაზმზე თავდასხმის ერთი-ერთი ორგანიზატორი იყო ბენია ჩხიკვიშვილი.
1905 წელს გურულებმა შექმნეს გურიის რესპუბლიკა და პრეზიდენტად ბენია ჩხიკვიშვილი აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს თედო ზურაბის ძე ღლონტი საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1887 წელს დიმიტრი ყიფიანის მკვლელობის შემდეგ ეგზარქოსი პავლე მეფის ხელისუფლებამ ყაზანში გადაიყვანა.
1922 წლის 3 მარტს სიმონ ხუნდაძე საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 7 მარტს ფილიპე მახარაძე საქართველოს ცაკის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1925 წლის 25 თებერვალს თბილისში გახსნილ საქართველოს საბჭოების პირველ ყრილობაზე მოხსენებით გამოვიდნენ შალვა ელიავა და სერგო ორჯონიკიძე.
1908 წელს გურული ტერორისტების შიშით „გურიის რესპუბლიკის“ პრეზიდენტის, ბენია ჩხიკვიშვილისა და „მთავრობის“ სხვა წევრების გასამართლება ოდესაში გადაწყვიტეს.
1918 წლის ივნისში აფხაზეთის პროთურქულმა ძალებმა ალექსანდრე გრიგოლის ძე შერვაშიძის მეთაურობით აფხაზეთში თურქეთის 800-კაციანი დესანტი გადმოსხეს.
1902 წელს მეორედ გამოიცა იაკობ გოგებაშვილის რუსული წიგნი „სიმართლე თბილისის შესახებ". წიგნის მოგების ერთი ნაწილი ავტორმა კავკასიის სტუდენტთა დამხმარე საზოგადოებას შესწირა.
1902 წლის 20 სექტემბერს 50 წელი შესრულდა ივანე გივის ძე ამილახვრისათვის ოფიცრის ჩინის ბოძებიდან.
ივანე გივის ძე ამილახვარმა 1850 წელს დაიწყო სამხედრო სამსახური.
1902 წელს გ. ვ. სობოლევსკი მიხეილ ალექსანდრეს ძე გედევანიშვილის საავადმყოფოში დაარსებულ სასწავლებელში ატარებდა პრაქტიკულ მეცადინეობებს.
1902 წელს მიხეილ ალექსანდრეს ძე გედევანიშვილის საავადმყოფოში დაარსებულ სასწავლებელში ანატომიას გ. ვ. სობოლევსკი ასწავლიდა.
1902 წელს მიხეილ ალექსანდრეს ძე გედევანიშვილის საავადმყოფოში დაარსებულ სასწავლებელში ფიზიოლოგიას ე. გ. ფეოდოროვი ასწავლიდა.
1902 წელს მიხეილ ალექსანდრეს ძე გედევანიშვილის საავადმყოფოში დაარსებულ სასწავლებელში მასაჟის თეორიასა და ტექნიკას ა. გ. მაღალაშვილი ასწავლიდა.