1918 წლის 23 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებას თავმჯდომარეობდა ნიკოლოზ ჩხეიძე; პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ: იესე ბარათაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი და იოსებ აბაკელია; მდივანი – დავით ონიაშვილი.
1929 წელს შიო მღვიმელის მიერ დაწერილი ავტობიოგრაფიის თანახმად, მისი ძმები, გიორგი და სანდრო, სოციალისტებს თანაუგრძნობდნენ.
1886 წელს იოსებ ლაღიაშვილმა წინააღმდეგობის გაწევის დროს ხელში დაჭრა პავლე ჩუდეცკის მეუღლე მარიამ მანჟელეი და მისი და ეკატერინე.
1885 წელს სილიბისტრო ჯიბლაძე ფეხის ტკივილის გამო თბილისის სასულიერო სემინარიის საავადმყოფოში იწვა.
1886 წელს შიო არაგვისპირელი თბილისის სასულიერო სემინარიაში სწავლობდა.
1873 წლის 6 დეკემბერს კავკასიის მეფისნაცვალ მიხეილ რომანოვს ალექსანდროვის ბაღში შეხვდნენ სემინარიის სტუდენტები – დავით კეზელი, ალექსანდრე მაჭარაშვილი და სტეფანე ჭრელაშვილი, რომლებმაც მისალმებისას ქუდი არ მოიხადეს.
1894 წლის 14 დეკემბერს ქუთაისის საგუბერნიო ჟანდარმთა სამმართველოს უფროსმა თბილისის ჟანდარმთა სამმართველოს მისწერა, რომ შიო დედაბრიშვილმა და თედო სახოკიამ იოსებ ლაღიაშვილს კატორღაში გაუგზავნეს სახარება, რომლის ყდაში 400 მანეთი იყო დამალული.
1922 წლის 7 მარტს მალაქია გიორგის ძე ტოროშელიძე საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის პრეზიდიუმის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს აბელ სოფრომის ძე ენუქიძე საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს ფილიპე იესეს ძე მახარაძე საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს მიხა გრიგოლის ძე ცხაკაია საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1894 წლის 14 დეკემბერს ქუთაისის საგუბერნიო ჟანდარმთა სამმართველოს უფროსმა თბილისის ჟანდარმთა სამმართველოს მისწერა, რომ შიო დედაბრიშვილს და თედო სახოკიას 1891 წელს კავშირი ჰქონდათ იოსებ ლაღიაშვილთან.
1886 წელს დიმიტრი ყიფიანი სტავროპოლში გადაასახლეს.
1887 წლის 24 ოქტომბრის ღამეს სტავროპოლში დიმიტრი ყიფიანი მოკლეს. მძინარე მოხუცს თავში სასწორის ქვა ჩაარტყეს.
1922 წლის 3 მარტს მალაქია ტოროშელიძე საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს არაქელა გრიგოლის ძე ოქუაშვილი საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1922 წლის 3 მარტს სილიბისტრო თოდრია საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1886 წელს დიმიტრი ყიფიანმა ეგზარქოს პავლეს მისწერა და საქართველოს დატოვება ურჩია, ქვეყნისა, რომელიც მან პავლე ჩუდეცკის დაკრძალვაზე დაწყევლა.
თედო სახოკიას ცნობით, სან-ფრანცისკოში იოსებ ლაღიაშვილი რუსული გემის მეზღვაურ ჭავჭავაძეს უნახავს. მეზღვაურისვე ინფორმაციით ლაღიაშვილი 1907 ან 1908 წელს გარდაიცვალა.
1902 წელს თბილისში არსებობდა საზოგადოება იმ მოხელეთა დასახმარებლად, რომლებიც ტექსტის გადაწერაზე მუშაობდნენ. საზოგადოებას მთავარმმართებლის საბჭოს წევრმა ა. ნ. სულთან-კრიმ-გირეიმ ათი თუმანი შესწირა.
1922 წლის 3 მარტს მიხეილ იოსების ძე ჩოდრიშვილი საქართველოს ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრად აირჩიეს.
1918 წლის 18 ივლისს აფხაზთა სახალხო საბჭოში ისიდორე რამიშვილმა განაცხადა, რომ თუ საბჭო მოითხოვდა, საქართველოს ჯარი დაუყოვნებლივ დატოვებდა აფხაზეთს.