1918 წლის 2 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე (თავმჯდომარე ექვთიმე თაყაიშვილი, პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია) დაამტკიცეს მფრინავი რაზმის შტატების გაზრდის კანონის საბოლოო რედაქცია.
1918 წლის 2 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე (თავმჯდომარე ექვთიმე თაყაიშვილი, პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია) განიხილეს და დაამტკიცეს ბელადონის ფოთლის მოკრეფისა და ყიდვა-გაყიდვის კანონის საბოლოო რედაქცია.
1918 წლის 2 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე (თავმჯდომარე ექვთიმე თაყაიშვილი, პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია) განიხილეს და დაამტკიცეს კანონის საბოლოო რედაქცია ქალაქ ოზურგეთისთვის ოცი ათასი მანეთის დახმარების სახით და ორმოცდაათი ათასი მანეთის უპროცენტო სესხის სახით გამოყოფის შესახებ.
1918 წლის 6 აგვისტოს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე (თავმჯდომარე ექვთიმე თაყაიშვილი, პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია) ფინანსთა მინისტრის კანონპროექტი სათამბაქო წესდების შეცვლის შესახებ საფინანსო კომისიას გადაეცა.
1887 წელს გრიგოლ სპირიდონის ძე მაჭარაშვილს დეკანოზის ხარისხი მიანიჭეს და საეპარქიო ქვრივ-ობოლთა სამზრუნველოს თავმჯდომარედ აირჩიეს, იგივე თანამდებობა ჰქონდა საეპარქიო სანთლის ქარხნის მომწყობ კომიტეტში.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განათლების მინისტრის კანონპროექტი სწავლის გასაგრძელებლად თბილისის სამასწავლებლო ინსტიტუტისთვის ათას ცხრაას სამოცი მანეთის გადაცემის შესახებ გადაეცა განათლებისა და საფინანსო კომისიებს.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განათლების მინისტრის კანონპროექტი თამარ მეფის სახელობის ქალთა საოსტატო სემინარიის მთავრობის გამგეობაში მიღების შესახებ გადაეცა განათლებისა და საფინანსო კომისიებს.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, ფინანასთა მინისტრის კანონპროექტი ქუთაისისა და თბილისის საადგილმამულო ბანკების წესდების მუხლების შეცვლის შესახებ გადაეცა საფინანსო კომისიას
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, იუსტიციის მინისტრის კანონპროექტი დამატებითი კრედიტის გაცემის შესახებ გადაეცა საფინანსო კომისიას.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს სამანდატო კომისიის მოხსენება მემედ-ბეგ აბაშიძის საბჭოს წევრად აღდგენის შესახებ. საბჭომ ერთხმად დაამტკიცა აღნიშნული კანდიდატურა.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს და უცვლელად დაამტკიცეს კანონპროექტის საბოლოო რედაქცია ბელადონის ფოთლის მოკრეფისა და ყიდვა-გაყიდვის შესახებ.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს აგრარული კომისიის დადგენილება, რომლითაც უარყოფილ იქნა მიწადმოქმედების სამინისტროს კანონპროექტი ქალაქგარეთ მდებარე მამულებზე ნასყიდობის, ან საკუთრების უფლების შეზღუდვის აქტების შედგენის შესახებ.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს ადგილობრივი მმართველობისა და თვითმმართველობის კომისიის დადგენილება, რომლითაც უარყოფილ იქნა ეროვნულ-დემოკრატიული ფრაქციის წინადადება საერობო არჩევნების გადადების შესახებ.
1918 წლის 6 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს და უცვლელად დაამტკიცეს კანონპროექტი 1917 წლის 25 ივლისის მუშათა დამზღვევო კანონის 65 მუხლის შეცვლის შესახებ.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებას თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი; პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ: იესე ბარათაშვილი, დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი. დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, ფინანსთა მინისტრის კანონპროექტი გაზრდილი გადასახადებისა და ბაჟების მოკრეფის არსებული კანონის მოქმედების გაგრძელების შესახებ გადაეცა საფინანსო კომისიას.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი. დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, ფინანსთა მინისტრის კანონპროექტი ჯარისკაცთა საჭიროებისათვის სპირტის, თუთუნის, პაპიროსის, წურწუმისა და პაპიროსის ქაღალდის უაქციზოდ მიცემის მოსპობის შესახებ გადაეცა საფინანსო კომისიას.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი. დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, საქართველოს ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს დებულება გადაეცა იურიდიულ კომისიას განსახილველად.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი. დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, იუსტიციის მინისტრის კანონპროექტი მომრიგებელ მოსამართლეთა ინსტიტუტის შესახებ გადაეცა იურიდიულ და საფინანსო კომისიას.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი. დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს და ერთხმად მიიღეს კანონპროექტის საბოლოო რედაქცია მუშათა დამზღვევი კანონის მუხლის შეცვლის შესახებ.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი. დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს და მიიღეს კანონპროექტი მსხვილფეხა საქონლის ჭირის წინააღმდეგ საბრძოლველად დამატებითი თანხის გამოყოფის შესახებ.
1918 წლის 9 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ექვთიმე თაყაიშვილი და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი, დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, კანონპროექტი ჯარის შევსების შესახებ გადაეცა სამხედრო კომისიას განსახილველად.
1918 წლის 13 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნიკოლოზ ჩხეიძე და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ ექვთიმე თაყაიშვილი, იესე ბარათაშვილი, დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, იურიდიულ კომისიას განსახილველად გადაეცა კანონპროექტი ბათუმის, ახალციხის, ახალქალაქის და ზაქათალის სამომრიგებლო ნაწილის გაუქმების შესახებ.
1918 წლის 13 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნიკოლოზ ჩხეიძე და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, ქართული უნივერსიტეტის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტად გადაკეთების კანონპროექტი განსახილველად განათლებისა და საფინანსო კომისიას გადაეცა.
1918 წლის 13 აგვისტოს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნიკოლოზ ჩხეიძე და პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ იესე ბარათაშვილი, ექვთიმე თაყაიშვილი, დავით ონიაშვილი და იოსებ აბაკელია, განიხილეს და ერთხმად დაამტკიცეს კანონპროექტის საბოლოო ვერსია ფინანსთა სამინისტროს სალიკვიდაციო განყოფილების შესახებ.