1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა კალენიკე ქავთარაძე ნოე ჟორდანიას პოზიციის მხარდასაჭერად.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა ნოე ჟორდანია. მან ისაუბრა მთავრობის მიერ წარდგენილ დეკლარაციაზე, სადაც ყველაზე მნიშვნელოვანი საქართველოს დამოუკიდებელ რესპუბლიკად გამოცხადების საკითხი და მასზე აქტიური მუშაობა იყო. მანვე დაუჭირა მხარი ირაკლი წერეთელს და ღირსეული სარდალი უწოდა მას. გარდა ამისა, ნაციონალ-დემოკრატებს მან სახელმწიფო გადატრიალების პოლიტიკის მხარდაჭერაში დასდო ბრალი.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე გრიგოლ ნათაძემ მხარი დაუჭირა ირაკლი წერეთლის საქმიანობას.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა შალვა ქარუმიძე. მან ისაუბრა მთავრობის წარმოდგენილ დეკლარაციაზე, რომელიც არ იყო იმის გარანტი, რომ ქვეყანა გააგრძელებდა არსებობას თავისუფალი სახელმწიფოებრივი ცხოვრების წესით. მან ასევე ისაუბრა ქვეყნისათვის წითელი გვარდიის უდიდეს მნიშვნელობაზე.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა იოსებ მაჭავარიანი. მან ირაკლი წერეთელი შერაცხა მოღალატედ და ისაუბრა საქართველოს წინააღმდეგ მის მიერ განხორციელებულ სხვადასხვა ქმედებაზე.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე ერთ-ერთი მომხსენებელი იყო რაჟდენ არსენიძე. მან კრების წევრებს შესთავაზა სხდომის ბოლოს დეკლარაციის შესახებ მსჯელობის გამართვა.
1917 წლის 16 ივნისს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე დღის წესრიგში იყო შეტანილი ორატორობის სიის დახურვა, რომელსაც უმრავლესობამ მისცა ხმა.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე კოტე აფხაზმა კითხვა დაუსვა მთავრობას, სიმართლეს შეესაბამებოდა თუ არა ხმები იმის შესახებ, რომ თითქოს ორასმა თავად-აზნაურმა პეტიცია შეიტანა აგრარული რეფორმის ხელის შეშლისათვის.
1917 წლის 16 ივნისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოვიდა ნოე რამიშვილი, რომელმაც უარყო აგრარული რეფორმის პეტიციის არსებობა, თუმცა აღნიშნა, რომ გერმანიის წარმომადგენლობას ჰქონდა კერძო შეხვედრები აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით.
1917 წლის 16 ივნისს ნიკოლოზ ჩხეიძის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე წარმოადგინეს 2 ფორმულა. ერთი ფორმულა წარადგინა სოციალ-დემოკრატიულმა ფრაქციამ და მეორე, ეროვნულ-დემოკრატიულმა ფრაქციამ. უმრავლესობით მიღებულ იქნა სოციალ-დემოკრატიული პარტიის მიერ წარდგენილი ფორმულა, რომელიც გულისხმობდა საქართველოს ეროვნული საბჭოსთვის სრული ნდობის გამოცხადებას.
1917 წლის 19 ივნისის მონაცემებით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხარაგაულის განყოფილების ნამდვილი წევრები იყვნენ: ნიკო თარხანის ძე დეკანოსიძე, ტრიფონ თაბუკაშვილი, სოკრატ ძიმისტარაშვილი, ლეონტი ჭიპაშვილი, კონსტანტინე კამკამიძე, ილია რამანაშვილი, ნიკოლოზ საყვარელიძე, იოსებ გურგენიძე, სვიმონ ბაქრაძე, ი. მაისურაძე და სპირიდონ კიკნაძე.
1917 წლის 19 ივნისს ხარაგაულის გამგეობის თავმჯდომარე ტრიფონ თაბუკაშვილმა მოიწვია წინასწარი კრება, რომელსაც ესწრებოდა 38 პირი. კრებაზე დაადგინეს: 1) ხარაგაულში გაეხსნათ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების განყოფილება, 2) ადგილობრივი განყოფილების წევრად აერჩიათ 38 პირი, 3) გაევრცელებინათ სწავლა განათლება ბიბლიოთეკა-სამკითხველოებისა და სკოლების გახსნით.
1917 წლის 29 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 12 დაიბეჭდა აგაშა სტურუასას წერილი „სამტრედიიდან“. ის გაზეთის რედაქციას აუწყებს, რომ 1917 წლის 18 ივნისს სამტრედიის ახალ კლუბში გაიმართა საღამო გაზეთის სასარგებლოდ, რომლის შემოწირულობას, 75 მანეთსა და 60 კაპიკს უგზავნის რედაქციას.
1917 წლის 19 ივნისის მონაცემებით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხარაგაულის განყოფილების ნამდვილი წევრები იყვნენ: ზიტო დევდარიანისა, იზაქორ კამკამიძე, ამფსი წიქარიშვილი, ვალენტინა ლომსაძე, გრიშა კიკნაძე, სერაპიონ წვერავა, ალექსანდრე კვარაცხელია, ანა მიხეილის ასული ედილაშვილი, ეკატერინე ბუაჩიძე, სევერიან ბუაჩიძე, ან. კიკნაძე, ნარიმან გუნცაძე და ალექსი მანჯავიძე.
1917 წლის 19 ივნისს ხარაგაულის გამგეობის თავმჯდომარე ტრიფონ თაბუკაშვილმა მოიწვია წინასწარი კრება, რომელზეც კრების წევრებმა განყოფილების განგეობის წევრებად აირჩიეს: ლეონტი ჭიპაშვილი, ალექსანდრე მაისურაძე, ერმალოზ კამკამიძე და ანა მიხეილის ასული ედილაშვილი.
1917 წლის 19 ივნისის მონაცემებით ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ხარაგაულის განყოფილების ნამდვილი წევრები იყვნენ: ერმალოზ იოანეს ძე ვეფხვაძე, მელქისედექ კიკნაძე, დომნა დეკანოსიძე, ვერა ერმალოზის ასული ვეფხვაძე, კატო კიკნაძე, ვიქტორ ჩაჩიბაია, კონსტანტინე ხვთისოვარის ძე კიკნაძე, ბ. ბ. დეკანოსიძე, ვარლამ სვანიძე, მიხაკო დეკანოსიძე, პარასკევა აბაშიძე-ასათიანისა.
1917 წლის 21 ივნისს ერობათა კავშირის ამიერ-კავკასიის განყოფილების ბუღალტერიის გამგედ ფილიპე გოგიჩაიშვილის ადგილას, კოლეგიის სურვილის თანახმად, დაინიშნა იაკობ საიანოვი.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 11 ფსევდონიმით „სელოს ძმა“ დაიბეჭდა წერილი „საუბარი მუშა ქალებთან“, რომელშიც საუბარია აღნიშნული გაზეთის შესახებ, როგორც ქალთა უფლებებისათვის მებრძოლ გამოცემაზე.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ N11 ცნობით, ნიჭიერმა მხატვარმა სერგეი ახვლედიანმა ქუთაისის საერთო ქალთა კლუბის ბიუროს შესწირა თავისი დახატული სურათი ქალთა უფლების დამცველი პოეტი და ფილოსოფოსი შატობრიანისა, რისთვისაც ქალთა კლუბის ნიურო და გაზეთის რედაქცია მადლობას უხდის მას.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთი „ხმა ქართველი ქალისა“ N 11 იუწყება, რომ ქ. თბილისიდან ნინო იაზონის ასული მაჭავარიანისგან გაზეთის სასარგებლოდ მიიღეს შემოწირულობა 3 მან. 50 კაპ., ქუთაისის საერთო ქალთა კლუბის სასარგებლოდ კი 3 მ.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N11) დაიბეჭდა სოფ. ხეთიდან შემომწირველთა სია გაზეთის „ხმა ქართველი ქალისა“ სასარგებლოდ: ედუქსი კვირკველია, ალექსანდრე ლებონმჟავა, ეფროსინე დავითაია, პარასკევა გვასალია.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N 11 დაიბეჭდა საჭამიასერიდან შემომწირველთა სია გაზეთის, „ხმა ქართველი ქალისა“ სასარგებლოდ: ფედოსი რამიშვილი-კვინტრაძისა, მარიამ რამიშვილი-დუდუჩავასი, ელენე ვაჩეიშვილი-კვინტრაძისა, ირინე კვინტრაძე-სხვიტარიძისა, მინადორა კვინტრაძე-სანადირაძისა.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N11) დაიბეჭდა გოგუცა ბურჯანაძის წერილი რედაქტორის სახელზე. მან რედაქციას დაბა ცაგერში შეგროვებული ფული (36 მანეთი 60 კაპიკი) გაუგზავნა. შემომწირველთა შორის იყვნენ: საშა ასათიანი, ედუსი წერეთლისა, ეკატერინე ასათიანი და სხვ.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N11 დაიბეჭდა გოგუცა ბურჯანაძის წერილი რედაქტორის სახელზე. მან რედაქციას დაბა ცაგერში შეგროვებული ფული (36 მანეთი 60 კაპიკი) გაუგზავნა. შემომწირველთა შორის იყვნენ: ეპრაქსია გოგიძისა, ელენა მინდელისა, ნინო ბურჯანაძე და სხვები.
1917 წლის 22 ივნისის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N11 დაიბეჭდა გოგუცა ბურჯანაძის წერილი რედაქტორის სახელზე. მან რედაქციას დაბა ცაგერში შეგროვებული ფული (36 მანეთი 60 კაპიკი) გაუგზავნა. შემომწირველთა შორის იყვნენ: მელიტონ ლეთოდიანი, არსენ საღინაძე, ზ. დათიაშვილი და სხვები.