1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: გრიგოლ კონსტანტინეს ძე შენგელია, სტეფანე ზურაბის ძე შენგელია, დავით ექვთიმეს ძე შენგელია, დათიკო სიმონის ძე შეწირული, მიხეილ ალექსანდრეს ძე შატბერაშვილი, კონსტანტინე ჩხენკელი და ნიკოლოზ შამანაური.
1917 წლის 26 ოქტომბრის თარიღით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ალექსანდროპოლის (ლენინაკანის) განყოფილების წევრები იყვნენ: დიმიტრი მიხეილის ძე ჩიგოგიძე, დათიკო გიორგის ძე ჭუბაბრია, მიტროფანე ჩიტია, მელქისედეკ ჩიღვინაძე, პეტრე ცომაია, სილოვან ცომაია და თეოფილე ცომაია.
1917 წელს ილარიონ ტარიელის ძე ლორთქიფანიძე, მიხეილ ზურაბის ძე ზანდუკელი, ნატაშა ლორთქიფანიძისა, მარიამ ღოღობერიძე და ალექსანდრე ჩხეიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს დავით ნიკოლოზის ძე ქუთათელაძე, ნოე ავაკუმის ძე სვანაძე, ელისაბედ ჩხეიძია, ილია მუხურაძე და შ. ლორთქიფანიძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს კონსტანტინე მოსეს ძე კავკასიძე, ესტატე ზურაბის ძე ლოლუა, ვასო კოსტაშვილი, აბრაამ ცომაია, ნ. გრიგოლაშვილი და ვახტანგ ჟორდანია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს ნ. ჩახავა, ვარ. ჩახავა, ალ. ჭუბაბრია, ეპიფანე უჩანეიშვილი, გრიგოლ ჭუბაბრია, ტოტია ჩხეიძე და გიორგი კოჩინევი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს მარია კოჩინევისა, მელიტონ ნინუა, დომენიკ პატკოვსკი, ტერენტი დანელია, ალექსანდრე მონიავა და ვიქტორ გრიგოლია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს შალვა თედორაშვილი, ნიკოლოზ ბეკოშვილი, კაპიტონ კალანდაძე, ვლადიმერ გახოკიძე, მოსე და ნიკოლოზ ივანეს ძე შენგელიები ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს ნიკოლოზ მონიავა, ესტატე გიორგიძე, ვასილ კელენჯერიძე, სვ. ბეჟანიშვილი, მ. მინდელი და ბესარიონ ალექსანდრეს ძე დანელია ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს ნინო ბესარიონის ასული კელენჯერიძისა, ნიკოლოზ ივლიანეს ძე აბესაძე, ნოე ფილიპეს ძე აბრამიძე, ნესტორ ლევანის ძე მესხი და მ. მინდელისა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს დიმიტრი კიკნაძე, მარიამ კიკნაძისა, ვასილ ჭიჭინაძე, გრიგოლ იშხნელი, მარიამ იშხნელისა და იასონ ჟღენტი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1917 წელს ივანე ამბაკოს ძე ჩუბინაშვილი, დავით სვიმონის ძე სირაძე, სამსონ ჯომარჯიძე და მელქ. ფარცხალაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ყარსის განყოფილების წევრები იყვნენ.
1916 წლის 27 ოქტომბერს ყარსში ილარიონ ტარიელის ძე ლორთქიფანიძის მოწვევით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ადგილობრივი განყოფილების დაარსების წინასწარი კრება გაიმართა. კრებას საზოგადოების წევრობის 35 მსურველი ესწრებოდა.
1918 წლის 4 სექტემბერს საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის სახალხო განათლების მინისტრმა გიორგი მიხეილის ძე ლასხიშვილმა N38 ბრძანებით, 1917 წლის 28 ოქტომბრიდან ტარას სარდიონის ძე აბზიანიძე ფიზიკის მასწავლებლად დაამტკიცა ქუთაისის ვაჟთა მესამე გიმნაზიაში.
1917 წლის 29 ოქტომბერს ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო საგუბერნიო საგანგებო კრების თავმჯდომარე იყო კონსტანტინე აფხაზი.
1917 წლის 29 ოქტომბერს კონსტანტინე აფხაზის თავმჯდომარეობით მოწვეულმა ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო საგუბერნიო საგანგებო კრებამ თავადაზნაურობის კუთვნილი უძრავ-მოძრავი ქონება გადასცა საქართველოს თვითმმართველობის საჯარო-უფლებრივ ორგანოს.
1917 წლის 29 ოქტომბერს კონსტანტინე აფხაზის თავმჯდომარეობით მოწვეულმა ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო საგუბერნიო საგანგებო კრებამ საქართველოს თვითმმართველობის საჯარო-უფლებრივი ორგანოს დაარსებამდე შექმნა საბჭო და გამგებლობა, რომელიც ზედამხედველობას გაუწევდა თავადაზნაურობის კუთვნილ ქონებას.
1917 წლის 29 ოქტომბერს კონსტანტინე აფხაზის თავმჯდომარეობით მოწვეულმა ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო საგუბერნიო საგანგებო კრებამ ინტერპარტიულ საბჭოს თხოვნით მიმართა, განესაზღვრა მოსაწვევ წარმომადგენელთა რიცხვი, ვადები და შესაბამისი წინასწარი განკარგულებითი ქმედებები.
1917 წლის 29 ოქტომბერს კონსტანტინე აფხაზის თავმჯდომარეობით მოწვეულმა ქართლ-კახეთის სათავადაზნაურო საგუბერნიო საგანგებო კრებამ მოსაწვევ საბჭოს გადასცა ქონების გამგებლობის, მოვლისა და დაცვის რეგლამენტის და აგრეთვე, ბიუჯეტისა და შტატების შედგენის ვალდებულება.
1917 წლის 29 ოქტომბერს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე შედგა ქართლ-კახეთის თავად-აზნაურობის საგუბერნიო საგანგებო კრება, სადაც დადგინდა, რომ თავად-აზნაურობის კუთვნილება, უძრავ-მოძრავი ქონება ქართველი ერის კუთვნილებაში უნდა გადასულიყო.
1917 წლის ნოემბერში კონსტანტინე აფხაზი საქართველოს საეროვნო საბჭოთა წევრად აირჩიეს.
1917 წლის პირველი ნოემბერის ქუთაისის გუბერნიის სახალხო სკოლების კომისარიატის განკარგულებით აგრაფინა ბერიძე ხონის მარინეს სახელობის ქალთა სასწავლებლის ქართული ენის მასწავლებლად დაინიშნა.
1917 წლის ნოემბერში მოწვეულ საქართველოს ეროვნულ ყრილობაზე ნოე რამიშვილი ეროვნული საბჭოს წევრად აირჩიეს.