1917 წლის 3 ნოემბერს „ფინჯან ჩაიში“ ცისფერყანწელებმა – პაოლო იაშვილმა, ლადო მაჭავარიანმა, ნიკო ლორთქიფანიძემ და კოლაუ ნადირაძემ – ექსპრომტად ლექსები წაიკითხეს.
1917 წლის 5 ნოემბერს ქუთაისის ქართული ეროვნული გუნდის ლოტბარი კონსტანტინე გიორგის ძე ფოცხვერაშვილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ ორგანიზაციას მფარველობაში მიღებას სთხოვს.
1917 წლის 6 ნოემბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N29) „სელოს ძმის“ ფსევდონიმით დაიბეჭდა წერილი „საუბარი მუშა ქალებთან, IV” ქალთა უუფლებო მდგომარეობისა და უთანასწორობის შესახებ, ასევე სამტრედიაში დაფუძნებულ ქალთა კავშირსა და მის ირგვლივ მომხდარ მოვლენებზე.
1917 წელს დეკანოზი ივანე ჩხენკელი, შვილს, სახელმწიფო დუმის წევრს, აკაკი ივანეს ძე ჩხენკელს მისალოც ბარათს უგზავნის.
დეკანოზი ივანე ჩხენკელი 1917 წლის 7 ნოემბერს შვილს, აკაკი ჩხენკელს სწერდა წერილს, რომელშიც ულოცავდა გამოჯანმრთელებას და ატყობინებდა, რომ იმყოფებოდა უბისაში. ახლა სწერდა ხობიდან, სადაც დარჩენა სურდა. ამცნობს მის დეკანოზად კურთხევას კათალიკოს- პატრიარქ კირიონის მიერ და მადლობას უხდიდა პეტროგრადიდან გამოგზავნილი მოკითხვის ბარათის გამო. ასევე ატყობინებდა, რომ ინახულა ექიმმა უ. ბარსულაძემ და გამოგზავნილი წამლებიც მიიღო.
1917 წლის 9 ნოემბერს დროებითი მთავრობის 25 ივლისის დეკლარაციის თანახმად თბილისის სასულიერო სასწავლებელში ნაციონალიზაცია განხორციელდა (დეკლარაციის მიხედვით საქართველოს ეკლესიას ეძლეოდა ნება თავის ქვემდებარე სასულიერო სასწავლებლებში სწავლა ქართულ ენაზე წარემართა).
1917 წლის 9 ოქტომბერს ქართული უნივერსიტეტის საზოგადოების კრებაზე დაადგინეს პროფესორების ჩამონათვალი. ამისთვის შეიქმნა სარეკომენდაციო კომისია ნოვოროსიის უნივერსიტეტის პროფესორ პეტრე მელიქიშვილის, პეტროგრადის უნივერსიტეტის დოცენტ ივანე ჯავახიშვილისა და მოსკოვის უნივერსიტეტის დოცენტ ანდრია რაზმაძის შემადგენლობით. კრებამ დაადგინა, უნივერსიტეტისთვის გადაეცათ ქართული გიმნაზიის შენობა (შეფასებული 200 000 მანეთად). 1918 წელს გიმნაზიამ უნივერსიტეტს გადასცა ორი სახლი, მამული სოფ. სკრაში, სახნავ-სათესი მიწები შორაპნის რაიონში, ნავთის საბადოს ნაკვეთები ბაქოში და მომგებიანი ბილეთები.
1917 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს ეროვნულ ინტერპარტიულ საბჭოს წერილი გაუგზავნა კრასნოდარის კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოების თავმჯდომარე ბაგრატ ვირსალაძემ.
1917 წლის 11 ნოემბერს კრასნოდარის კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოების თავმჯდომარემ ბაგრატ ვირსალაძემ, საქართველოს ეროვნულ ინტერპარტიულ საბჭოს წერილი გაუგზავნა, აცნობა ქალაქ კრასნოდარის ქართული კულტურულ-საგანმანათლებლო საზოგადოების ინტერპარტიული საბჭოდან აღმასრულებელ კომიტეტზე წარმომადგენლის დასწრების აუცილებლობის შესახებ.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე დაფუძნდა ეროვნულ-პოლიტიკური სექცია, სადაც თავმჯდომარედ აირჩიეს ივანე გობეჩია, მდივნად – აკაკი ფაღავა.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ დადგინდა: 1. ქართველი ერი დგას რუსეთის ორიენტაციის გზაზე; 2. საქართველო რუსეთთან ერთად ავითარებს პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და ნაციონალურ გეგმებს; 3. ყრილობა მხარს უჭერს ამიერკავკასიის ახლად შემდგარ ორგანოს – „ამიერკავკასიის კომისარიატს“.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ გადაწყდა ამიერკავკასიის სეიმში ქართული ეროვნული საბჭოს დაფუძნება, ნაციონალურ კითხვათა და საჭიროებათა გასარკვევად.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ დადგინდა, რომ რუსეთის სამოქალაქო ომის გაგრძელებიშ შემთხვევაში, სხვადასხვა ლოკაციაზე უნდა მოწვეულიყო ადგილობრივი დამფუძნებელი კრება, რომლებიც ერთმანეთთან შეთანხმებით გაატარებდნენ საჭირო ღონისძიებებს.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ საქართველოს დამფუძნებელი კრების მოწვევა ეროვნულ საბჭოს დაევალა.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე გიორგი გვაზავამ განაცხადა, რომ ეთანხმებოდა კავშირს რუსულ დემოკრატიასთან, მაგრამ ეწინააღმდეგებოდა საქართველოს პოლიტიკური კურსის გადასვლას რუსულ ორიენტაციაზე.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე შალვა ქარუმიძემ განაცხადა, რომ საქართველო რუსეთის მიმართულებით არ უნდა წასულიყო, რადგან თუ რუსეთის მხარდაჭერა ფრონტის ხაზისთვის იყო სასარგებლო, იგი აზიანებდა ქვეყნის ურთიერთობას რუსეთის მოწინააღმდეგე ერებთან (ოსმალეთი, უკრაინა, გერმანია).
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე გრიგოლ რცხილაძემ განაცხადა, რომ სეიმისა და საბჭოს წევრობა არ უნდა შეეძლოთ ერთი და იმავე პირებს, რადგან ასეთ შემთხვევაში შესაძლოა, სეიმი გაბატონდეს ქართულ პარლამენტზე.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე იოსებ გობეჩიამ განაცხადა, რომ სეიმი უნდა დაყოფილიყო პოლიტიკურ და არა, ეროვნულ სექციებად.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე ნოე ჟორდანიას მოხსენების შემდეგ გადაწყდა, რომ საბჭო ადგილს დაუთმობდა არჩევნებზე მიღებული ხმების პროპორციით შედგენილ დეპუტატებს.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველი ქართული ეროვნული ყრილობის დადგენილებით ინტერპარტიული საბჭოს თავმჯდომარეს უნდა მოეწვია ეროვნული საბჭოს პირველი ყრილობა სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად. ხელს აწერს ყრილობის თავმჯდომარე ივანე გობეჩია.
1917 წლის 12 ნოემბერს პირველ ქართულ ეროვნულ ყრილობაზე სამაჰმადიანო საქართველოს თვითმართველობის აღიარება შეიტანეს რეზოლუციაში. ხელს აწერს ყრილობის თავმჯდომარე ივანე გობეჩია.
1917 წლის 12 ნოემბერს კახეთის რკინიგზის საზოგადოების გამგეობის თავმჯდომარემ, ვ გოგიჩაიშვილმა წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნულ ინტერპარტიულ საბჭოს ყრილობაზე დასწრების მოთხოვნის შესახებ.
1917 წლის 12 ნოემბერს თბილისის სასტუმროებისა და მორთული ოთახების საზოგადოების თავმჯდომარემ, სპირიდონ სხირტლაძემ წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნულ ინტერპარტიულ საბჭოს ეროვნულ ყრილობაზე დასწრების საშუალების მიცემის შესახებ.
1917 წლის 13 ნოემბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ (N30) დაიბეჭდა ანეტა კაპანაძისას სტატია „მებრძოლი ქალის ტიპი“ ქალის დანიშნულებასა და მნიშვნელობაზე.
1917 წლის 13 ნოემბრის გაზეთში „ხმა ქართველი ქალისა“ N30 დაიბეჭდა „მკითხველის“ წერილი, რომელიც საუბრობს გაზეთ „საქართველოს“ N246-ში ბ. ლ. ბახტაძის მიერ ეკატერინე ბრეშკოვსკაიას დახასიათებაზე. ბახტაძის აზრით, რადგან ის ქალია, მაინც მამაკაცზე დაბლა დგას, და იგი უძლურია, ვინც არ უნდა იყოს. ეს მოსაზრება ავტორისთვის მიუღებელია, რადგან ეკატერინე ბრეშკოვსკაია სახალხო ეროვნული კრების თავმჯდომარეობაზე უარს აცხადებს არა თავისი ხნოვანებისა და სისუსტის გამო, არამედ გონიერებისა. „ნეტავ რას იტყოდა ლ. ბახტაძე, საფრანგეთის რევოლუციის გმირი ქალი, ლუიზა მიშელი რომ ენახა?“ – წერს „მკითხველი“.