1917 წლის 8 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, ალექსანდრე ლომთათიძე, აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა, ნოე რამიშვილი, ივანე გობეჩია, გრიგოლ რცხილაძე და ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ამერიკის, ინგლისის, საფრანგეთისა და იტალიის ელჩებმა განაცხადეს, რომ მობილიზაცია ნაწილ-ნაწილ უნდა მომხდარიყო – ჯერ ქართველებისა და სომხების და შემდეგ, აზერბაიჯანელების.
1917 წლის 8 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა გამოთქვა აზრი, რომ ჯარის მობილიზაციასთან დაკავშირებით ხალხთან მოსალაპარაკებლად უნდა შექმნილიყო ცალკე კომისია, რომლის წევრებიც იქნებოდნენ ნოე ჟორდანია, ივანე გობეჩია, ნიკოლოზ ქარცივაძე და გრიგოლ ვეშაპელი.
1917 წლის 8 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ ელჩები ამერიკიდან, ინგლისიდან, იტალიიდან და საფრანგეთიდან. აკაკი ჩხენკელის აზრით, აუცილებელი იყო ხალხთან ჯარის მობილიზაციის საკითხზე მოსალაპარაკებლად ცალკე კომისიის ჩამოყალიბება, სადაც წევრებად იქნებოდნენ ნოე ჟორდანია, ივანე გობეჩია, ნიკოლოზ ქარცივაძე და გრიგოლ ვეშაპელი.
1918 წლის 9/16 იანვრის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს საკითხი „დედაენის“ მეორე ნაწილის შესწორებით დაბეჭდვა-გამოცემის შესახებ. წიგნის შესწორება მინდობილი ჰქონდა ლუარსაბ ბოცვაძეს (ოქმი N33 , 1917 წლის 10 ნოემბერს), რომელსაც თავისი შრომა უნდა ეჩვენებინა დავით კარიჭაშვილისთვის. წიგნი უკვე შესწორებული და დამზადებული იყო გამოსაცემად. გამგეობამ გადაწყვიტა, „დედაენის“ მეორე ნაწილი 40000 ცალი დაებეჭდა. კორექტორ ტერენტი წერეთელს მიენდო მისი ქაღალდის შოვნა. 1 ოზმა(ქაღალდის საზომი ერთეული, უდრიდა 480 ფურცელს) ქაღალდის ფასი არ უნდა ყოფილიყო 100 მანეთზე, ხოლო წიგნის გასაყიდი ფასი 4 მანეთზე მეტი.
1917 წლის 9 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, კონსტანტინე მესხი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე და ნოე რამიშვილი. მოწვეული სტუმრების რანგში სხდომას ესწრებოდა სომხეთის ეროვნული საბჭოს პრეზიდიუმი. სხდომაზე განიხილეს ჯარების ნაციონალიზაციის საკითხი. უარყოფილ იქნა ჯარების მობილიზაციის თემა.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია; პრეზიდიუმიდან ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, აკაკი ჩხენკელი, გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე; მდივანი – დავით ნახუცრიშვილი.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მიიღეს კონსტანტინე მაყაშვილის წინადადება ხელოვნების სექციის დაარსების შესახებ.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მიიღეს ბაგრატ ჟურულის წინადადება ტექნიკური სექციის დაარსების შესახებ.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ დამსწრე საზოგადოებას მოახსენა დეკრეტის შესახებ, რომლის თანახმად თავადზანაურობის საერთო ქონება ეროვნული საბჭოს დაქვემდებარებაში გადავიდა.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ივანე ჩერქეზიშვილის ინიციატივით აღმასრულებელ კომიტეტს ეროვნული საბჭოსა და ამიეკავკასიის კომისარიატის დამოკიდებულების შესახებ მოხსენების მოამზადება და წარდგენა დაევალა.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კონსტანტინე მესხმა სხვადასხვა სექციას ხარჯთაღრიცხვის წარდგენა მოსთხოვა.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დავით ვაჩნაძემ დამსწრე საზოგადოებას მოახსენა, რომ სამხედრო სექციამ დააჩქარა დამატებითი პოლკების შედგენა, ჯარის ნაწილებში დაიწყო კულტურულ-საგანმანათლებლო მუშაობა და სახალხო მილიციის პროექტის შემუშავება.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ დამსწრე საზოგადოებას მოახსენა აღმასრულებელი კომიტეტის მიერ განხორციელებული საქმიანობის შესახებ. კერძოდ, განიხილებოდა პრეზიდიუმის, როგორც ორგანოს არსებობა, რომელიც საერთო უნდა ყოფილიყო როგორც საბჭოსთვის, ასევე აღმასრულებელი კომიტეტისათვის.
1917 წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია; პრეზიდიუმის წევრებიდან ესწრებოდნენ: აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, კონსტანტინე მესხი, მდივანი – პავლე საყვარელიძე.
1917 წლის 10 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე იმსჯელეს ეროვნული საბჭოსა და ამიეკავკასიის კომისარიატის დამოკიდებულების შესახებ.
1917 წლის 10 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გამოირკვა, რომ საფინანსო სექცია მხოლოდ თავადაზნაურთა ქონების მიღებაზე იყო ორიენტირებული და მას სხვა საშუალების გამოსაძებნად არ უზრუნია.
1917 წლის 10 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ვაჭარ-მრეწველობის სექცია დაექვემდებარა სამეურნეოს.
1917 წლის 12 დეკემბერს გამართული საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომის გადაწყვეტილებით აკაკი ჩხენკელი გაიგზავნა ყუბანისა და უკრაინის წარმომადგენლებთან ეკონომიური საკითხების განსახილველად.
1917 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ხელოვნების სექციის გამგედ დაინიშნა ვლადიმერ გობეჩია, ტექნიკური სექციის გამგედ – პავლე საყვარელიძე.
1917 წლის 12 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე მიიღეს ნოე ჟორდანიას წინადადება სხვადასხვა სექციების გამგეებისთვის მუდმივი ანაზღაურების დანიშვნის თაობაზე.
1917 წლის 12 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც აკაკი ჩხენკელი თავმჯდომარეობდა, საქმეთა მმართველმა პავლე საყვარელიძემ განაცხადა, რომ საქმის წარმოებაში აუცილებელია „კომისიის“ ნაცვლად სიტყვა „სექციის“ გამოყენება.
1917 წლის 12 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, აკაკი ჩენკელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, მემედ აბაშიძე, ჰაიდარ აბაშიძე, ვლადიმერ გობეჩია, ალექსანდრე ფარნიაშვილი, სილიბისტრო ჯიბლაძე და ალექსანდრე ლომთათიძე, მიღებულ იქნა მოწოდება ქართველი ერისადმი.
1917 წლის 12 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, ნოე რამიშვილი, აკაკი ჩენკელი, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ რცხილაძე, მემედ აბაშიძე, ჰაიდარ აბაშიძე, ვლადიმერ გობეჩია, ალექსანდრე ფარნიაშვილი, სილიბისტრო ჯიბლაძე და ალექსანდრე ლომთათიძე, ჯარში გაწვეულ მასწავლებლებს უარი ეთქვათ ჯარიდან გათავისუფლების შესახებ.
1917 წლის 12 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს სხდომაზე ქონების კომისიის გამგეს, გიორგი გვაზავას დაევალა თავადაზნაურობის ქონების ეროვნული საბჭოსთვის გადმოცემის საკითხის მოგვარება.
1917 წლის 12 დეკემბერს დიმიტრი ფალავანდიშვილმა ქონებათა სექციას გაუგზავნა წერილი დასაქმების აუცილებლობისა და ანაზღაურების გაზრდის შესახებ.