1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია; ესწრებოდნენ: შალვა ამირეჯიბი, კონსტანტონე მესხი, პავლე საყვარელიძე, იოსებ გედევანიშვილი, იესე ბარათაშვილი, კოტე აფხაზი, გიორგი გვაზავა, აკაკი ჩხენკელი, ივანე გობეჩია, სილიბისტრო ჯიბლაძე, რაჟდენ არსენიძე, გრიგოლ ნათაძე, ნოე რამიშვილი, მალაქია ტოროშელიძე, დავით ვაჩნაძე, კონსტანტინე მაყაშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი, მიხეილ მაჩაბელი და სამსონ დადიანი.
გიორგი ბეჟანის ძე გვაზავა მალაქია გიორგის ძე ტოროშელიძე კონსტანტინე (კოტე) ზაქარიას ძე მაყაშვილი ნოე ნიკოლოზის ძე ჟორდანია კონსტანტინე დავითის ძე მესხი პავლე დავითის ძე საყვარელიძე (ნ. საქარელი) იოსებ (სოსო) კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი (გე-ვა-ლი) იესე (იოსებ, ოსიკო) ალექსანდრეს ძე ბარათაშვილი აკაკი ივანეს ძე ჩხენკელი ივანე პავლეს ძე გობეჩია სილიბისტრო (სილვა) ბესარიონის ძე ჯიბლაძე რაჟდენ მათეს ძე არსენიძე (არ. რაჟდენიძე) გრიგოლ (გიგო) იასონის ძე ნათაძე ნოე ბესარიონის ძე რამიშვილი დავით (დათა) ვლადიმერის ძე ვაჩნაძე (დ. კახელი, ეკალი) გრიგოლ გიორგის ძე ვეშაპიძე (ვეშაპელი) მიხეილ ვახტანგის ძე მაჩაბელი (მ. თბილისელი) სამსონ პლატონის ძე დადიანი
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე რაჟდენ არსენიძემ განსახილველად წარადგინა დედისერთების ჯარში გაწვევისგან გათავისუფლების საკითხი.
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ივანე გობეჩია შეეწინააღმდეგა ნებისმიერი გამონაკლისის დაშვებას ჯარში გაწვევასთან დაკავშირებით.
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კოტე აფხაზმა განაცხადა, რომ უნდა შექმნილიყო ავადმყოფობების ნუსხა, რის საფუძველზეც პირი გათავისუფლებოდა ჯარში გაწვევისგან.
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე შალვა მიქელაძემ ისაუბრა მობილიზაციის პროექტში ცვლილების შეტანის შესახებ. კერძოდ, მეცნიერები, რომლებიც შემდგომში ქართულ უნივერსიტეტში ასწავლიდნენ, უნდა გათავისუფლებულიყვნენ ჯარში გაწვევისაგან.
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიამ ისაუბრა დეკრეტის გამოცემის შესახებ, რომელიც შეეხებოდა ჯარისკაცთა მდგომარეობის გაუმჯობესებასა და მათი ოჯახების უზრუნველყოფას.
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს წერილი გაუგზავნა გიორგი თარხნიშვილმა და მათგან საერობო კავშირის ქონების დაპატრონების მიზნით მოითხოვა კონკრეტული ქმედებების განხორციელება. კერძოდ, 1. საერობო კავშირის თბილისის კომიტეტში კამისრის დანიშვნა; 2. ქონების სადარაჯოდ, კავშირის ყველა საწყობში ქართული რაზმის დაყენება.
1917 წლის 30 დეკემბერს თბილისში არსებული საერობო კავშირის განყოფილების წევრები იყვნენ გიორგი ყაზბეგი, კონსტანტინე აფხაზი, მ.სუმბათაშვილი და იაკობ ჩიჯავაძე.
1917 წლის 30 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს წერილი გაუგზავნა გიორგი თარხნიშვილმა თბილისში არსებული საერობო კავშირის განყოფილების წევრების შესახებ.
1917 წლის 30 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისa და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ისაუბრეს მოკლევადიანი (6-თვიანი) ჯარის მოწვევის შესაძლებლობაზე.
1917 წლის 30 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დაადგინეს, რომ ჯარში გაწვევისას უნდა გაუქმებულიყო ყველანაირი შეღავათი, გარდა ავადმყოფობისა.
1917 წლის 30 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დაადგინეს, რომ მობილიზაცია აუცილებლად ეროვნულ საბჭოსთან შეთანხმებით უნდა გამოეცხადებინათ.
1917 წლის 30 დეკემბერს ნოე ჟორდანიას თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გაიმართა კამათი იმის შესახებ, უნდა მოაწეროს თუ არა ხელი საომარი მდგომარეობის შესახებ დეკრეტზე ეროვნულმა საბჭომ. წინადადება არ იქნა მიღებული საბჭოს მიერ.
გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგის თავმჯდომარეობით შედგენილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1917 წლის 31 დეკემბრის ანგარიშის მიხედვით, იმ წლის პირველ იანვარს საზოგადოებას 6951 წევრი ჰყავდა.
გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგის თავმჯდომარეობით შედგენილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1917 წლის 31 დეკემბრის ანგარიშის მიხედვით, წლის ბოლოს საზოგადოებას 8886 წევრი ჰყავდა.
გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგის თავმჯდომარეობით შედგენილი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების 1917 წლის 31 დეკემბრის ანგარიშის მიხედვით, წლის დასაწყისში საზოგადოებას 39 განყოფილება ჰქონდა.
1917 წლის 31 დეკემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა ქართული ბატალიონის კაპიტანს, ი. ცაგურიას ჯარში დისციპლინის აღდგენის შესახებ. ხელს აწერს დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წელს მინადორა ტოროშელიძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის წევრებად ლუარსაბ ბოცვაძისა და ნიკოლოზ ნაკაშიძის არჩევაზე თანხმობა განაცხადა.
1924 წელს დაპატიმრებული სოლომონ ზაალის ძე ჟორჟოლიანის საქმის მიხედვით, ის დიდ ჯიხაიშში ხელმძღვანელობდა ორგანიზაციას, რომლის წევრებიც იყვნენ: სერგო პლატონის ძე ცაგარეიშვილი, ლორთქიფანიძე, რომლის სახელიც არ ახსოვდა, ალექსანდრე სანაძე, რომელიც დიდ ჯიხაიშში ვაჭრობდა, და ა.შ. სულ ცხრანი.
1918 წელს დავით კარიჭაშვილის ხელმძღვანელობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების რწმუნებულთა კრებაზე განაცხადეს, რომ იმ წელს საზოგადოებამ დაიწყო ფიზიკის, „დედა ენის“ (I ნაწილი), კრილოვის არაკებისა და „ალის“ ბეჭდვა, რასაც ერთი წლის განმავლობაში 144498.67 მანეთი დასჭირდა.
1918 წელს საქართველოს მთავრობის პირველ სხდომაზე მიიღეს გადაწყვეტილება, საქართველოს ეროვნული ბანკის დაარსების საკითხი საემისიო უფლებებით გადასცემოდა ეროვნული საბჭოს საფინანსო კომისიას, რომელშიც მთავრობიდან შევიდნენ ფინანსთა მინისტრი გიორგი ჟურული და კონსტანტინე კანდელაკი.
1918 წელს სტეფანე ახმეტელს თბილისის დაცვა დაავალეს. მის განკარგულებაში იყო თბილისში მყოფი მთელი შეიარაღებული ძალები – წითელი არმია და რეგულარული ჯარი.
1918-1921 წლებში არჩილ იოსების ძე ხოხობაშვილი მატანში მასწავლებელი იყო.
1918 წელს თევდორე კიკვაძე ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამწიგნობრო სექციის თავმჯდომარედ დაინიშნა.