1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის კრიზისიდან გამომდინარე, დაიბადა საჭიროება მოწვეულ იქნას ბანკის რწმუნებულის საგანგებო საზოგადო კრება, რომელიც განიხილავს სხვადასხვა მოთხოვნებს.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: გიორგი ლასხიშვილი, კონსტანტინე მესხი და პავლე საყვარელიძე; საბჭოს მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. სხდომაზე განხილულ იქნა სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის რწმუნებულის საგანგებო საზოგადო კრების განსახილველი მოთხოვნები. კერძოდ, 5 სამუშაო დღის დაწესება, მოსამსახურეთა მიღებისა და დაწინაურების უფლების მინიჭება, ხელფასის გაზრდა.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: პავლე საყვარელიძე, გიორგი გვაზავა, კონსტანტინე მესხი, გერონტი ქიქოძე, იოსებ გედევანიშვილი, კოტე მაყაშვილი, დავით ვაჩნაძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, გიორგი ჩიქოვანი, გრიგოლ რობაქიძე, ალექსანდრე სამსონის ძე ასათიანი, რევაზ გაბაშვილი, იოსებ სალაყაია, იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძე, გიორგი ლასხიშვილი, მიხეილ მაჩაბელი; მდივანი – ილია ზურაბიშვილი.
პირები
აკაკი ივანეს ძე ჩხენკელი პავლე დავითის ძე საყვარელიძე (ნ. საქარელი) გიორგი ბეჟანის ძე გვაზავა კონსტანტინე დავითის ძე მესხი გერასიმე (გერონტი) დიმიტრის ძე ქიქოძე იოსებ (სოსო) კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი (გე-ვა-ლი) კონსტანტინე (კოტე) ზაქარიას ძე მაყაშვილი დავით (დათა) ვლადიმერის ძე ვაჩნაძე (დ. კახელი, ეკალი) სილიბისტრო (სილვა) ბესარიონის ძე ჯიბლაძე ალექსანდრე სამსონის ძე ასათიანი რევაზ ალექსანდრეს ძე გაბაშვილი (რ. გ., რაე, ღამურა) იოსებ ბეჟანის ძე სალაყაია იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძე გიორგი მიხეილის ძე ლასხიშვილი მიხეილ ვახტანგის ძე მაჩაბელი (მ. თბილისელი) ილია ელეფთერის ძე ზურაბიშვილი (ი. ელეფთერიძე)
წყარო
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ალექსანდრე ლომთათიძემ განსახილველად წარადგინა წინადადება, რწმუნებულთა ახალი სიის შედგენა და დამტკიცება აღმასრულებელ კომიტეტს ეკისრა.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე კონსტანტინე გვარჯალაძემ ისაუბრა სოფლად გამეფებული ანარქიის შესახებ. მისი აზრით, რევოლუციის გასამარჯვებლად და ანარქიის მოსასპობად მშრომელ ხალხს უსასყიდლოდ უნდა გადასცემოდა მიწა, შექმნილიყო ადგილობრივი შეირაღებული ძალები და სხვ.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ალექსანდრე ასათიანმა ისაუბრა ეროვნული საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ. მისი აზრით, საბჭოს რეორგანიზაცია უნდა განხორციელებულიყო არა პარტიული განახლების კუთხით, არამედ პოლიტიკური და ეროვნული თვალსაზრისით.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა ისაუბრა ეროვნული საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ, რომელიც გულისხმობდა ამიერკავკასიის სეიმის დეპუტატების ეროვნული საბჭოს შემადგენლობაში დამატებას.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე პავლე საყვარელიძემ ისაუბრა ეროვნული საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ. მისი აზრით, ეროვნული საბჭოს ახალი შემადგენლობის მოწვევით, შეფერხდებოდა სხვადასხვა სექციების მუშაობა.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გიორგი გვაზავამ ისაუბრა ეროვნული საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ. მისი აზრით, ეროვნულ საბჭოს უნდა მიეღო პარლამენტარული დაწესებულების სახე.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ რცხილაძემ ისაუბრა ეროვნული საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ. მისი აზრით, ერთმანეთისაგან უნდა გამიჯნულიყო პრეზიდიუმი და აღმასრულებელი კომიტეტი.
1918 წლის 11 თებერვალს აკაკი ჩხენკელმა საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს და დამფუძნებელ კრებას შესთავაზა საზოგადო მზრუნველობის სექციის დაარსება, თუმცა აღნიშნული საკითხის განხილვა შემდეგი სხდომისთვის გადაიდო.
1918 წლის 11 თებერვალს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აკაკი ჩხენკელმა ისაუბრა ცემის სანატორიუმის შესახებ, რომელსაც თავს დაესხა ხალხის ბრბო, დაატუსაღეს ექიმი ვახტანგ ღამბაშიძე და მიითვისეს სანატორიუმის ქონება. საბჭომ აღნიშნული საკითხი გადასცა აღმასრულებელ კომიტეტს.
1918 წლის 11 თებერვალს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დადგინდა, რომ საბჭო აიღებდა ნახევარი მილიონი მანეთის სესხს ყოველდღიური საჭიროებებისათვის. საფინანსო სექციას დაევალა ფინანსური გეგმის პროექტის შედგენა.
1918 წლის 11 თებერვალს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გაიმართა კამათი, უსასყიდლოდ უნდა გადასცემოდა სოფლის მოსახლეობას მიწა, თუ სჯობდა მინიმალურ საფასურად გაყოდულიყო მიწის ნაკვეთები, რადგანაც უსასყიდლოდ მიწის დარიგების შემთხვევაში, იქმნებოდა საშიშროება გლეხებს შორის ამბოხისა.
1918 წლის 11 თებერვალს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე თბილისის სათავადაზნაურო საადგილმამულო ბანკის 105 რწმუნებულისა და მათი კანდიდატების სიის შედგენა დაევალა აღმასრულებელ კომიტეტს.
1918 წლის 11 თებერვალს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე რევოლუციის გასამარჯვებლად და სოფლად ანარქიის მოსასპობად, სოფლებში ხალხი სააგიტაციოდ გაგზავნა გადაწყდა. გარდა ამისა, უნდა შექმნილიყო ადგილობრივი შეიარაღებული ძალები, სასტიკად დასჯილიყო ყველა ბოროტმოქმედი. პროპაგანდისტების სოფლად გაგზავნის ორგანიზება დაევალა საბჭოს აღმასრულებელ კომიტეტს.
1918 წლის 14 თებერვალს ალექსანდრე ჯაბადარმა აღმასრულებელ კომიტეტს წერილი გაუგზავნა ოსმალებთან ზავის მოლაპარაკებებზე დასასწრებად ეროვნული საბჭოს წარმომადგენლებისთვის 3000 მანეთის გამოყოფის თაობაზე.
1918 წლის 15 თებერვალს სავაჭრო-სამრეწველო სექციამ წერილი გაუგზავნა სახალხო სამეურნეო სექციას, რომლის თანახმად, მიწის შესახებ დეკრეტის გამოცემის შემდეგ, სხვადასხვა სახის მადნეულობის გამოცემა შეფერხდა. ხელს აწერს იასონ ლორთქიფანიძე.
1918 წლის 16 თებერვალს ამიერკავკასიის სეიმმა თურქეთთან სამშვიდობო მოლაპარაკების წევრებად დანიშნა: გ. ბ. აბაშიძე, მ. გ. გაჯინსკი, ი. ბ. გაიდაროვი, გიორგი ბეჟანის ძე გვაზავა, რ. ი. კაჩაზნუნი, გიორგი მიხეილის ძე ლასხიშვილი, მ. ი. მეხტიევი, ხ. ბ. ხას-მამედოვი, ა. ი. ხატისოვი და ა. ა. შეიხ-ულ-ისლამოვი. დოკუმენტს ხელს აწერენ: თავმჯდომარე აკაკი ივანეს ძე ჩხენკელი და საქმეთამმართველი მ. თუმანოვი.
1918 წლის 16 თებერვალს ამიერკავკასიის სეიმმა თურქეთთან სამშვიდობო მოლაპარაკების დროს თარჯიმნად ვახტანგ დავითის ძე ღამბაშიძე დანიშნა. ღამბაშიძის გარდა კიდევ ორი თარჯიმანი დაინიშნა.
1918 წლის 16 თებერვალს ამიერკავკასიის სეიმმა დაადგინა, რომ თურქეთთან სამშვიდობო მოლაპარაკებაში მონაწილეობა მიეღოთ პოლიტიკური პარტიების მდივნებს: გრიგოლ გიორგის ძე ვეშაპიძეს (ვეშაპელს), ა. ბ. პეპინოვს, სამსონ ფირცხალავასა და რ. ტერ-მინასიანს.
ამიერკავკასიის სეიმის სამშვიდობო მოლაპარაკების დელეგაციის ტრაპიზონში გამგზავრება გადაიდო 1918 წლის 17 თებერვლისთვის რუსეთის სამშვიდობო დელეგაციის მდივნის კარახინისგან მიღებული ტელეგრამის გამო, რომელშიც იტყობინებოდა, რომ ბრესტ-ლიტოვსკში ხელი მოეწერებოდა ხელშეკრულებას, რომლის საფუძველზეც ბათუმი, ყარსი და არდაგანი თურქეთს გადაეცემოდა. დელეგაცია იძულებული იყო თბილისში მოეცადა. დოკუმენტს ხელს აწერენ: თავმჯდომარე ა. ჩხენკელი და საქმეთა მმართველი მ. თუმანოვი.