1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე გიორგი ჟურული ფინანსთა და ვაჭრობა-მრეწველობის მინისტრად აირჩიეს.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე განათლების მინისტრად აირჩიეს გიორგი ლასხიშვილი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე მიწათმოქმედების და შრომის მინისტრად აირჩიეს ნოე ხომერიკი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე იუსტიციის მინისტრად აირჩიეს შალვა მესხიშვილი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე დაამტკიცეს სამანდატო კომისია: თევდორე კიკვაძე, რაჟდენ არსენიძე, შალვა მიქელაძე, იასონ ლორთქიფანიძე, გიზო ანჯაფარიძე, კალენიკ ქავთარაძე, გიორგი გვაზავა, ივანე ჩერგეზიშვილი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს კრებაზე მისასალმებელი სიტყვები წარმოთქვეს მუსულმთა ეროვნული საბჭოს სახელით ფათალი ხან ხოისკიმ, ოსების წარმომადგენელმა ვასილ გაგლოევმა, მაჰმადიანთა წარმომადგენელმა ჰაიდარბეგ აბაშიძემ, გერმანული ჯარის ობერლეიტენანტმა კაიზერმა. თარგმნიდა გერონტი ქიქოძე.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ საერთაშორისო ომიანობის პერიოდში საქართველო ნეიტრალურობას შეინარჩუნებდა.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ დამოუკიდებელი საქართველოს პოლიტიკური ფორმა დემოკრატიული რესპუბლიკა იქნებოდა.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ საქართველოს დემოკრატიულმა რესპუბლიკამ მოსაზღვრე სახელმწიფოებთან კეთილმეზობლური ურთიერთობა უნდა დაამყაროს.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, დადგინდა, რომ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა უზრუნველყოფს ყველა მოქალაქის სამოქალაქო უფლებების დაცვას, განურჩევლად ეროვნებისა, სარწმუნოებისა, სქესისა და სოციალური მდგომარეობისა.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, დამოუკიდებლობის დეკლარაციით დადგინდა, რომ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა თავისუფალი განვითარების შესაძლებლობას მისცემს მის ტერიტორიაზე მცხოვრებ ყველა ერს.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, დამოუკიდებლობის დეკლარაციით დადგინდა, რომ დამფუძნებელი კრების შეკრებამდე საქართველოს მართვა-გამგეობის საქმეს ეროვნული საბჭო გაუძღვებოდა.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, ერთხმად დამტკიცდა საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე, რომელსაც თავმჯდომარეობდა ნოე ჟორდანია და ესწრებოდნენ პრეზიდიუმის წევრები: გიორგი ლასხიშვილი, გრიგოლ ვეშაპელი და პავლე საყვარელიძე, გამოცხადდა და დამტკიცდა ახალი მთავრობის შემადგენლობა.
1918 წლის 26 მაისს, საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე მხარი დაუჭირეს ნოე ჭორდანიას ინიციატივას, ფულადი სისტემის არსებული მდგომარეობის დროებით შენარჩუნების შესახებ.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე თავმჯდომარე ნოე ჟორდანიამ დამსწრე საზოგადოებას ამცნო ძველი სახელმწიფოს სიკვდილი და ახალი სახელმწიფოს, ახალი საქართველოს დაბადება.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე თავმჯდომარე ნოე ჟორდანიამ გამოთქვა აზრი, რომ ახალი დემოკრატიული საქართველო არ იქნებოდა მიმართული არც ერთი ერის, არც ერთი სახელმწიფოს წინააღმდეგ.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე თავმჯდომარე ნოე ჟორდანიამ დამსწრე საზოგადოებას ამცნო, რომ ახალ სახელმწიფოში ეროვნულ უმცირესობას ექნებოდა იგივე უფლებამოსილება, რაც ეროვნულ უმრავლესობას ჰქონდა.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე თავმჯდომარე ნოე ჟორდანიამ დამსწრე საზოგადოებას წინაშე წაიკითხა საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გრიგოლ ვეშაპელმა დამსწრე საზოგადოებას რუსულად წაუკითხა საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე თავმჯდომარე ნოე ჟორდანიამ აღნიშნა, რომ საკუთარი სახელმწიფოებრივი ფულის სისტემის შემუშავებამდე ფულის ბეჭდვის ძველი წესი რჩებოდა ძალაში.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ნოე ჟორდანიამ წარადგინა სამანდატო კომისია: თევდორე კიკვაძე, რაჯდენ არსენიძე, შალვა მიქელაძე, იასონ ლორთქიფანიძე, გიზო ანჯაფარიძე, კალენიკე ქავთარაძე, გიორგი გვაზავა, ივანე ჩერქეზიშვილი.
1918 წლის 27 მაისს მილიციის უფროსის დამხმარესთან, იმნაიშვილთან გამოცხადდა წითელი გვარდიის შტაბის თავმჯდომარე ალექსანდრე სოლომონის ძე მაისურაძე და განაცხადა, რომ წითელი გვარდიის შტაბის განკარგულებით ინტენდანტის სავაჭრო მაღაზიიდან 4 ტვირთმზიდი 1000 ფუთი შაქარი მერვე კომისარიატმა გააჩერა.
1918 წლის 27 მაისის ბრძანებით ინჟინერ თუმანოვის კავკასიის ოლქის ტერსკის განყოფილების სახალხო საბჭოში გადასვლის გამო კავკასიის ოლქის გზათა სამინისტროს სიიდან ამ განყოფილებისა და დისტანციის ყველა მოსამსახურე ამოიშალა. დისტანციის უფროსი კვეშჩინსკი და ტექნიკოსები ივანოვსკი და დუდუკალოვი თბილისის განყოფილების მე-5 დისტანციაში გადავიდნენ.