1900 წლის 20 ივნისამდე, გერმანიაში გამგზავრებამდე, ექიმი ნიკოლოზ ჯანდიერი ილია ჭავჭავაძეს დღეში ორჯერ აკითხავდა და განაგრძობდა მის მკურნალობას.
1895 წლის „მოამბის“ №5-ში დაბეჭდილ ვახტანგ თულაშვილის წერილში „შენიშვნა“ განხილულია ნიკოლოზ დიმიტრის ძე ყიფიანის სტატია „დიმიტრი ყიფიანის ცხოვრება“ და დიმიტრი ყიფიანის, მისი საზოგადოებრივი მოღვაწეობის შესახებ, უფრო ვრცელსა და ზუსტ ინფორმაციას მოიცავს.
1870 წელს ხოვლეში მარიამ იოსების ასულ მამაცაშვილის სახელობის სკოლის დამაარსებელ ახალგაზრდებს წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების დაარსების სურვილიც ჰქონდათ, მაგრამ მოსალოდნელ წინააღმდეგობათა გამო განზრახვა ვერ განახორციელეს და მათი კავშირი დაიშალა.
1877 წელს ზაქარია გიორგის ძე ერისთავმა ვახტანგ დიმიტრის ძე თულაშვილს ხარკოვის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წესდება გადასცა.
1877 წელს ხარკოვის წერა-კითხვის გამავრცელებელმა საზოგადოებამ ვახტანგ დიმიტრის ძე თულაშვილს მისწერა, რომ მათი წესდების ერთი ეგზემპლარი ზაქარია გიორგის ძე ერისთავისთვის ჰქონდათ გაგზავნილი.
1870 წელს ხოვლეში ქართველი ახალგაზრდების მიერ შეგროვებილი ფულით გიორგი ჯავახიშვილის მეუღლის, მარიამ იოსების ასულ მამაცაშვილის სახელობის სკოლა დაარსდა.
1877 წელს პეტერბურგის წერა-კითხვის გამავრცელებელმა საზოგადოებამ ვახტანგ დიმიტრის ძე თულაშვილს მისწერა, რომ მათი წესდება არ გამოადგებოდა და ხარკოვის საზოგადოებისთვის მიემართა.
1877 წლის აპრილში ვახტანგ დიმიტრის ძე თულაშვილმა ნახა რუსეთის მთავრობის მოწოდება, რომელშიც ქართველ ერს ხოტბა ჰქონდა შესხმული. მან ამ სიტუაციით ისარგებლა და პეტერბურგის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას წესდების გამოგზავნა სთხოვა.
1921 წლის იანვარში გენერალი ილია ოდიშელიძე სამხედრო საბჭოს მთავარსარდალი იყო.
1921 წელს საქართველოს მთავრობამ ნოე ჟორდანიას მეთაურობით ინგლისსა და საფრანგეთთან წინასწარ, ბოლშევიკების შემოსვლამდე, შეათანხმა მთავრობის, დამფუძნებელი კრების წევრებისა და ჯარის ნაწილის ქვეყნიდან გახიზვნის საკითხი.
1921 წლის 25 თებერვალს გამართული თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარე იყო ნოე ჟორდანია.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, აკაკი წერეთლის თხზულება „გადია“ თბილისში, გრიგოლ ჩარკვიანის მაღაზიაში, იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, აკაკი წერეთლის თხზულება „გადია“ ქუთაისში, ვარლამ ჭილაძის მაღაზიაში, იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ თბილისში, ზაქარია გრიქუროვის წიგნის მაღაზიაში 25 კაპიკად იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ ქუთაისში, ვარლამ ჭილაძის წიგნის მაღაზიაში, 25 კაპიკად იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ ბათუმში, მოსე ნათაძესთან იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ ოზურგეთში პედაგოგ ილურიძესთან იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ გორში, სოფრომ მგალობლიშვილთან იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ თელავში, ვლადიმერ როსტომაშვილთან იყიდებოდა.
1885 წლის 11 იანვრის გაზეთ „დროების“ ცნობით, ალექსანდრე ყაზბეგის მოთხრობა „ელისო“ გასაყიდად გამოვიდა.
1898 წლის 9 იანვარს ილია ჭავჭავაძემ მონაწილეობა მიიღო თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურთა კრებაში, რომელმაც განიხილა მეფე ერეკლე მეორის გარდაცვალებიდან ასი წლისთავთან დაკავშირებით სიონის ტაძარში წირვისა და პანაშვიდის გადახდის საკითხი.
1898 წლის 11 აპრილის გაზეთ „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, ილია ჭავჭავაძემ იუბილესთან დაკავშირებით კიეველი და ოდესელი ქართველებისგან მიიღო მისალოცი წერილები, რომლებსაც ხელს აწერდა 59 ადამიანი.
1898 წლის 27 მარტს ილია ჭავჭავაძე თბილისიდან წასულ მრევლთან ერთად მცხეთაში საქართველოს ეგზარქოს ფლავიანეს შეხვდა.