1889 წელს შიო არაგვისპირელის „ჩემო შვინდავ“ „ჯეჯილმა“ ავტორს უკან დაუბრუნა, როგორც უვარგისი.
1889 წელს შიო არაგვისპირელმა დაწერა მოთხრობა „ჩემო შვინდავ“.
1889 წელს შიო არაგვისპირელის რამდენიმე ეტიუდი მის ნაცნობს დაურიგებია რედაქციებში, რომელთაგან მხოლოდ „ესაა ჩვენი ცხოვრება“ დაბეჭდილა.
1890 წელს „ჯეჯილში" დაიბეჭდა შიო არაგვისპირელის „მოგონება“.
1890 წელს შიო არაგვისპირელის რედაქციებში დარიგებული ორი თხზულება კი დაიკარგა.
1889 წელს შიო არაგვისპირელს არ გააჩნდა თავისი ეტიუდის „ჩემო შვინდავ“ ასლი.
ტიპი: სახელი
1888 წლის მაისში დიმიტრი ხოშტარია პირველად გამოჩნდა პრესაში დუტუ მეგრელის ფსევდონიმით.
1921 წლიდან იაკობ ფანცხავა მემარცხენე სოციალისტ-ფედერალისტთა მაშვრალთა პარტიის წევრი იყო.
1892 წელს ქუთაისში იაკობ ფანცხავას მონაწილეობით გაიმართა ყველა საუნივერსიტეტო ქალაქის ქართველი სტუდენტობის დელეგატთა ყრილობა.
1916 წლის 19 ივნისს ბათუმის ბათუმის სცენისმოყვარეთა დრამატულმა დასმა წარმოადგინა ნიკოლოზ შიუკაშვილის 4-მოქმედებიანი დრამა „სიმახინჯე“ მარო მდივნის, კავთელისა და ბარველის მონაწილეობით.
1916 წლის 1-ელ ივლისს თეოფილე ხუსკივაძეს ყვირილაში ერის მსახურების 35 წლის აღსანიშნავად იუბილე გადაუხადეს.
1902 წლის 12 ნოემბერს სასოფლო-სამეურნეო საზოგადოების კრებაზე მოხსენება წაიკითხა პურით ვაჭრობის მომწესრიგებელი კომისიის წევრმა ივანე თაიროვმა.
1902 წლის 5 ნოემბერს გაიმართა ქალაქ ფოთის საბჭოს სხდომა. საბჭოს თავმჯდომარე იყო ნიკო ნიკოლაძე.
1902 წლის 5 ნოემბერს ქალაქ ფოთის საბჭოს სხდომაზე საბჭოს თავმჯდომარემ, ნიკო ნიკოლაძემ წაიკითხა საბჭოს სავაჭრო და საზღვაოსნო განყოფილების წინადადება ფოთის საზღვაოსნო სკოლის ორკლასიანად გადაკეთების შესახებ.
1902 წლის 8 ნოემბერს ქართველ ქალთა მომავალი სკოლის სასარგებლოდ თანხა გაიღო მთავარმმართებელმა გრიგოლ გოლიცინმა.
1902 წლის 8 ნოემბერს ქართველ ქალთა მომავალი სკოლის სასარგებლოდ თანხა გაიღეს ზაქარია ერისთავმა და ნატალია ხერხეულიძისამ.
1902 წელს გამოიცა ალექსანდრე შაჰ ბარათოვის პატარა ქართული წიგნაკი „დედის განსაცდელი და სხვადასხვა ლექსები", რომელიც შეადგინა ვიქტორ მატარაძემ.
1916 წლის 17 ივლისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ალექსანდრე ივანეს ძე მირიანაშვილის თხზულება „ფიქრები ფრთამოტეხილისა“.
1915 წლის მაისში ხელოსანთა კლუბში გამართულ ხელოსანთა პირველ ლიტერატურულ დილაზე იოსებ იმედაშვილმა ისაუბრა იოსებ დავითაშვილის ცხოვრებისა და მწერლობის შესახებ.
1915 წლის 24 მაისს სახაზინო თეატრში წარმოადგინეს „ოტელო“ ვალერიან გუნიას, ალექსანდრე იმედაშვილის, პლატონ ჩიქვინიძის (კორიშელის) და სხვ. მონაწილეობით.
1916 წლის 17 ივლისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იოსებ იმედაშვილის (არიმათიელის) სტატია „დავიწყებული მგოსანი დავით გივიშვილი“.
1911 წლის 24 აპრილს აირჩიეს ხაშმის ერთკლასიანი სასწავლებელის მზრუნველი კომისია, რომლიც წევრები იყვნენ: ალექსანდრე ესტატეს ძე მოზდოკელი, პატრე ლაღიძე და იაგორ ყურკაციშვილი.
1915 წლის 3 ივნისს სანდრო კავსაძის კონცერტზე კონსტანტინე ფოცხვერაშვილმა წაიკითხა ლექცია ქართული ეროვნული მუსიკის შესახებ.
1915 წლის 7 ივნისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ნიკო გურულის წერილი ხაშურის დრამატული დასის მიერ სოფლებში გამართული წარმოდგენების შესახებ.