1921 წლის 8 თებერვალს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს საქართველოს სენატის პირველი თავმჯდომარის, დავით ხელთუფლიშვილის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით სენატისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის წარმომადგენელთა კომიტეტის თხოვნა განსვენებულის ქართველ მოღვაწეთა პანთეონში დაკრძალვის შესახებ. გამგეობა დათანხმდა.
1921 წლის 8 თებერვალს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს ლავრენტი აგლაძის ქვრივის, ეფროსინე აგლაძის თხოვნა მისთვის დახმარების გაზრდის შესახებ. დახმარება თვეში 1 000 მან. ჰქონდა. გამგეობამ დაადგინა, აგლაძის ქვრივისთვის პირველი თებერვლიდან თვეში 200 თუმანი მიეცა.
1921 წლის 8 თებერვალს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს მწერალ მელანიას დამკრძალავი კომიტეტის ცნობა განსვენებულის შრომების შესახებ. მისი ნაშრომი „ბნელო“ საზოგადოებამ დაბეჭდა 2 000-იანი ტირაჟით და ჰონორარიც სრულად გადაუხადა მწერალს. მან თავისი ნაწერების გამოცემის უფლება წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას გადასცა. გამგეობამ დაადგინა, განსვენებულის ოჯახისთვის 25 000 მანეთი მიეცა მომავალი ჰონორარიდან.
1921 წლის 8 თებერვალს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს თევდორე კიკვაძის მოხსენება საზოგადოების საქმეთა შესახებ და პრეზიდიუმის განმარტება ამ მოხსენების გამო. სხდომამ განხილული საკითხი ცნობად მიიღო.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, კონსტანტინე იაკობის ძე ნიკოლაძე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილის დეიდაშვილი იყო.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ეკატერინე იაკობის ასული ნიკოლაძე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილის დეიდაშვილი იყო.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ანასტასია იაკობის ასული ნიკოლაძე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილის დეიდაშვილი იყო.
1921 წლის 8 თებერვალს სენატის თავმჯდომარე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილს ქაშვეთის წმ. გიორგის ეკლესიაში წესს აუგებდნენ და დიდუბის საზოგადო მოღვაწეთა პანთეონში დაკრძალავდნენ.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ნიკოლოზ იაკობის ძე ნიკოლაძე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილის დეიდაშვილი იყო.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ ქვეყნის სენატი საზოგადოებას აუწყებს, რომ სენატის თავმჯდომარე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილი გარდაიცვალა.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ ნაფიც ვექილთა საბჭო დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილის გარდაცვალებას მწუხარებით იუწყებოდა.
1921 წლის 8 თებერვალს გორელმა თავადმა ვ. დავითაშვილმა პარიზიდან წერილი გაუგზავნა ევგენი გეგეჭორს.
1921 წლის 8 თებერვალს გორელმა თავადმა ვ. დავითაშვილმა ევგენი გეგეჭორი მიიწვია ქართულ ლიტერატურულ საღამოზე დასასწრებად.
1921 წლის 8 თებერვალს ვ. დავითაშვილი ევგენი გეგეჭკორს თავის წერილში ქართულ ლიტერატურულ საღამოზე პრეზიდიუმის თავმჯდომარედ ნიშნავდა.
1921 წლის 8 თებერვალს ვ. დავითაშვილის ევგენი გეგეჭორისადმი მიწერილ წერილში აღნიშნულია, რომ ლიტერატურულ საღამოზე იგი წაიკითხავს მოხსენებას პავლე მოსულიშვილის პიესის "შენ ხარ მზეს" შესახებ.
1921 წლის 8 თებერვალს ვ. დავითაშვილის გაგზავნილი წერილის თანახმად, ქართულ ლიტერატურულ საღამოს დაესწრებოდნენ სხირტლაძე და შალვა ამირეჯიბი. სპირიდონ კედია ბილეთების გავრცელებას უზრუნველყოფდა.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ გამოქვეყნდა ს. დარიანის (სერგი დანელია) წერილი „ჩვენი პოზიცია“.
1921 წლის 8 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ (რედაქტორი გრიგოლ ვეშაპელი) გამოქვეყნდა მეთაური წერილი „კმარა ბოლშევიზმი“.
1921 წლის 9 თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი მალაქია გლახუას ძე ნატბელაძე სიმონ ლუკას ძე გაბრიჭიძის ცოლის ძმა იყო.
1921 წლის 9 თებერვალს რესპუბლიკის სენატის თავმჯდომარე დავით ბესარიონის ძე ხელთუფლიშვილს ქუთაისში, წმინდა გიორგის ეკლესიის გალავანში დაკრძალავდნენ.
1921 წლის 9 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ (რედაქტორი გრიგოლ ვეშაპელი) გამოქვეყნდა მეთაური წერილი „საზღვაო საქმე“.
1921 წლის 10 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ ნესტორ დავითის ძე ერისთავი, გიორგი დავითის ძე წერეთელი სიმონ ირაკლის ძე ამირეჯიბი თამარა გიორგის ასულ ერისთავის გარდაცვალებას იუწყებოდნენ.
1921 წლის 10 თებერვლის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრი გიორგი დავითის ძე წერეთელი თამარა გიორგის ასულ ერისთავის მამა იყო.
1921 წლის 10 თებერვლის გაზეთ „საქართველოში“ (რედაქტორი გრიგოლ ვეშაპელი) გამოქვეყნდა მეთაური წერილი „კამათი მთავრობის პოლიტიკაზე“.
1921 წლის 13 თებერვალს პედაგოგი ნინო მერაბის ასული ლორთქიფანიძე-თავდგირიძის გარდაცვალებიდან ნახევარი წლის თავზე გადაიხდიდნენ პანაშვიდს ქაშვეთის ეკლესიაში და ქუთაისში, მთავარანგელოზის ეკლესიაში.