1922-1925 წლებში დაწერილი ავტობიოგრაფიის თანახმად, ალექსი მირიანაშვილმა დაწერა სხვადასხვა ხასიათის თხზულება: ისტორიული, კრიტიკული, პუბლიცისტური, ბიბლიოგრაფიული, სალიტერატურო, მოთხრობები და სხვა.
1922-1925 წლებში დაწერილი ავტობიოგრაფიის თანახმად, ალექსი მირიანაშვილმა განსაკუთრებული ადგილი თავის შემოქმედებაში საბავშვო მოთხრობების წერას დაუთმო.
1922-1925 წლებში დაწერილ ავტობიოგრაფიაში ალექსი მირიანაშვილი გამოთქვამდა აზრს, რომ საბავშვო მოთხრობათა მოზარდებისთვის მიწოდება განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანი იყო.
1922-1925 წლებში დაწერილი ალექსი მირიანაშვილის ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ მარიამ დემურია იყო საბავშვო ჟურნალ „ნაკადულის“ რედაქტორ-გამომცემელი.
1922-1925 წლებში დაწერილი ალექსი მირიანაშვილის ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ ალექსანდრე ჭყონია იყო ჟურნალ „მოამბის“ რედაქტორ-გამომცემელი.
1922-1925 წლებში დაწერილი ალექსი მირიანაშვილის ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ ალექსანდრე ჯაბადარი იყო ჟურნალ „მოამბის“ რედაქტორ-გამომცემელი.
1922-1925 წლებში დაწერილი ალექსი მირიანაშვილის ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ გრიგოლ დიასამიძე იყო გაზეთ „თემის“ რედაქტორ-გამომცემელი.
1922-1925 წლებში დაწერილი ალექსი მირიანაშვილის ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ ალექსანდრე ნებიერიძე იყო ჟურნალ „თეატრის“ რედაქტორ-გამომცემელი.
1922-1925 წლებში დაწერილი ალექსი მირიანაშვილის ავტობიოგრაფიიდან ირკვევა, რომ ანდრია ღულაძე იყო საბავშვო ჟურნალ „ნობათის“ რედაქტორ-გამომცემელი.
1922-1932 წლებში ვასილ კოპტონაშვილი ცხოვრობდა მამა-პაპისეულ სახლში ახალქალაქის რაიონის სოფელ კოთელიაში.
1922-1932 წლებში ვასილ კოპტონაშვილი ახალქალაქის რაიონის სოფელ კოთელიაში სახლობდა და ეწეოდა მეურნეობას.
1922 წელს გამოიცა შიო მღვიმელის „ტყის სურათები“.
1922 წელს ბათუმში შიო მღვიმელის მოღვაწეობის აღსანიშნავი ღონისძიების ჩატარების ინიციატორი დავით კასრაძე იყო.
1922 წელს ნინო ტატიშვილი-ყიფიანისა მონაწილეობდა მის მიერ ქვიშხეთში დაარსებული დრამატული წრის წარმოდგენებში.
1922 წელს ნინო ტატიშვილი-ყიფიანისამ ქვიშხეთში დააარსა დრამატული წრე.
1922 წელს ნინო ტატიშვილი-ყიფიანისამ ქვიშხეთში მოაწყო სათეატრო დარბაზი.
1922-1923 წლებში ევგენი გეგეჭკორმა მოკავშირე სახელმწიფოთა უმაღლეს საბჭოში გაგზავნა საქართველოს ანექსიის საკითხებზე დოკუმენტების სია ფრანგულ ენაზე.
1922 წელს შიო მღვიმელმა პირველად ნახა ზღვა, როცა თავისი მოღვაწეობის აღსანიშნავ იუბილეზე ბათუმში ჩავიდა.
1922 წელს შალვა ქარუმიძე ხევსურეთის ამბოხებაში მონაწილეობდა.
1922 წელს ფილიპე მახარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1922 წელს სერგო ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1922 წელს სილიბისტრო თოდრია საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1922 წელს ბუდუ მდივანი საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1922 წელს სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.
1922 წელს ფილიპე იესეს ძე მახარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის წევრი იყო.