1922 წლის 14 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ვარლამ ბურჯანაძემ გამგეობას მოახსენა, რომ ცუდი გზების გამო მან დასასვენებლად წასვლა ვერ მოახერხა და სამი დღის შემდეგ გაემგზავრებოდა.
1922 წლის 14 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ვარლამ ბურჯანაძემ გამგეობას მოახსენა, რომ მან და გრიგოლ პატარაიამ წიგნებს ფასები მიუმატეს.
1922 წლის 14 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ვარლამ ბურჯანაძემ გამგეობას შესთავაზა, რომ შვებულებაში გასვლის შემდეგ მის ნაცვლად ვინმე დღიურად სამუშაოდ მიეწვიათ. გამგეობამ ბურჯანაძის წინადადება მიიღო.
1922 წლის 14 სექტემბერს ნინო ნაკაშიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომას ესწრებოდნენ ივანე ელიაშვილი და ვარლამ ბურჯანაძე.
1922 წლის 14 სექტემბერს ნინო ნაკაშიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე წიგნსაცავ-მუზეუმის საკითხის გადასაწყვეტად საზოგადო კრების დანიშვნის საკითხი დასვეს. გამგეობის დადგენილებით კრება 22 ოქტომბერს, 11 საათზე, დაინიშნა.
1922 წლის 14 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ვარლამ ბურჯანაძემ გამგეობას მოახსენა, რომ დაამზადეს 3 200 რვეული და გამგეობას შესთავაზა, ცალი რვეული 3 000 მანეთად გაეყიდათ. გამგეობამ ბურჯანაძის წინადადება მიიღო.
1922 წლის 15 სექტემბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სარევიზიო კომისიის სხდომას დიმიტრი მოსეს ძე დუმბაძე და გიორგი პაატას ძე მაჭავარიანი ესწრებოდნენ.
1922 წლის 15 სექტემბერს ბუდუ მდივანი საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 15 სექტემბერს სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 15 სექტემბერს ფილიპე მახარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომის თავმჯდომარე იყო.
1922 წლის 15 სექტემბერს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომაზე აბელ ენუქიძემ იოსებ სტალინის საბჭოთა რესპუბლიკების ავტორიზაციის თეზისებს მხარი დაუჭირა.
1922 წლის 15 სექტემბერს აბელ ენუქიძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 15 სექტემბერს შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 17 სექტემბერს 42 წლის გრიგოლ ქრისტეფორეს ძე ურუშაძე დააპატიმრეს თბილისში, საკუთარ სახლში, ყვარლის ქ. N14-ში.
ცეკავშირის თანამშრომელი გრიგოლ ქრისტეფორეს ძე ურუშაძე დამამზადებელი განყოფილების გამგის მოადგილის თანამდებობას ასრულებდა, როდესაც დააკავეს. ამის გამო საგანგებო კომისიის თავმჯდომარეს ცეკავშირის თანამშრომლებმა მისწერეს წერილი პატიმრობიდან მისი განთავისუფლების შესახებ. ურუშაძეს არ ჰქონდა მოწმობა, რომელიც საზღვარგარეთ გასვლის უფლებას აძლევდა.
გრიგოლ ქრისტეფორეს ძე ურუშაძეს ჰყავდა: მამა ქრისტეფორე, 80 წლის, მცხოვრები ლიხაურში; დედა ეკატერინე, 65 წლის, მცხოვრები ლიხაურში; ცოლი ოლგა, 37 წლის, მცხოვრები თბილისში, ყვარლის ქ. N14-ში; შვილი მადლენი, 14 წლის, მოსწავლე; ძმა ალბერტი, 27 წლის.
1922 წლის 19 სექტემბერს საქართველოს სოციალისტური რესპუბლიკის მიწათმოქმედების სახალხო კომისარიატი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას სწერდა, რომ სახალხო კომისრის, სილიბისტრო თოდრიას განკარგულებით, ოლღა ჭავჭავაძეს შემწეობის სახით საგურამოს მამულის საოპერაციო ხარჯებიდან ყოველთვიურად მილიონნახევარი მანეთი დაენშნა.
1922 წლის 23 სექტემბერს ბუდუ მდივანი ავადმყოფობის გამო რუსეთის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის მიერ გამოყოფილი კომისიის სხდომას ვერ დაესწრო.
1922 წლის 5 ოქტომბერს იასონ ლორთქიფანიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას ესწრებოდნენ ნინო ნაკაშიძე და საპატიო წევრი დავით კარიჭაშვილი.
1922 წლის 5 ოქტომბერს იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე საინჟინრო ათასეულის სამხედრო კომისარმა გამგეობას ათასეულის ბიბლიოთეკისთვის ქართული წიგნები სთხოვა. გამგეობამ დაადგინა, მათი გამოცემული წიგნების თითო ეგზემპლარი გაეგზავნა.
1922 წლის 5 ოქტომბერს იასონ მერაბის ძე ლორთქიფანიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე პოლიტიკური განათლების მთავარმა მმართველობამ გამგეობას სოფლების ბიბლიოთეკა-სამკითხველოებისთვის ფასდაკლებით წიგნები სთხოვა. გამგეობამ დაადგინა, მიეცა მისთვის წიგნები 10%-იანი ფასდაკლებით.